MasterChef'te Murat neden diskalifiye oldu?

MasterChef tarihinin en unutulmaz bölümlerinden birini izledik... 22'nci bölüm sadece MasterChef tarihine değil, Türk televizyon tarihine de geçti. Peki Murat'ın damga vurduğu bu bölümde neler yaşandı? Murat neden MasterChef'ten diskalifiye edildi?

MasterChef'te Murat neden diskalifiye oldu?

Yemekteyiz'den de kovulmuştu

Yemekteyiz'den de kovulmuştu

Murat, son dönemde ekranlarda gördüğümüz en renkli karakterlerden biri. Daha önce Yemekteyiz yarışmasına katılan Murat, haftanın finalinde sunucu Onur Büyüktopçu ile tartışmaya girmişti.

Bunun sonucunda Onur Büyüktopçu, Murat'ı programdan kovmuştu.

"Onur Büyüktopçu haklıydı"

"Onur Büyüktopçu haklıydı"

Yaşanan tatsızlık anında diğer yarışmacılar iki göz iki çeşme ağlamış, sosyal medyada ise "Onur Büyüktopçu, yapılması gerekeni yaptı, adam haklıydı" yorumları yapılmıştı.


Bunun üzerine MasterChef'e katılan Murat, daha ilk bölümlerde ne kadar fantastik bir yarışmacı olduğunu bizlere kanıtladı.

Tavırları giderek garipleşti

Tavırları giderek garipleşti

Yarışmacı arkadaşlarıyla yaşadığı gerginliklerden tutun da, enteresan tepkilerine kadar Murat, MasterChef'in en yaramaz, en haylaz, en fantastik yarışmacısıydı.


Ancak son haftalarda benim de epey Molatik olduğum bir konu vardı, Murat'ın tavırlarının giderek daha da garipleşmesi...

Mehmet yerine Meltem'i ateşe attı

Mehmet yerine Meltem'i ateşe attı

Bu hafta MasterChef'te tekrar 'eleme' heyecanı vardı. İlk potaya giren Meltem oldu.


Murat'ın Mehmet'in adını vermek yerine haksızca Meltem'i söylemesine ben bir MasterChef izleyicisi olarak bozulmuştum.

'Düşman Kardeşler' ve Meltem

'Düşman Kardeşler' ve Meltem

Elenmesi için adı belirlenen diğer iki isim de 'Düşman Kardeşler' Kerem ve Uğur oldu. Kadroya bakın hele! Meltem, Uğur ve Kerem...

Yarışmanın en önemli yarışmacıları potada! İçlerinden hangisi elenirse elensin büyük bir kayıp yarışma için. Bu durumun jüri de farkındaydı.

"Bu hafta üçünüz de yırttınız"

"Bu hafta üçünüz de yırttınız"

Derhal sonuca geçelim: Jüri, ne Meltem ne Uğur ne de Kerem'i eledi. Üçüne de "Bu hafta yırttınız. Çünkü olağandışı bir olay yaşadık. Dolayısıyla içinizden birini elemeyeceğiz. Bunun yerine başka bir isim elenecek. Düşündük, taşındık. Murat'ın yarışmadan diskalifiye edilmesine karar verdik" açıklaması yaptı.

"Olacağı buydu..." dediler

"Olacağı buydu..." dediler

O esnada Uğur, Meltem ve Kerem'in yaşadığı şoku gördünüz mü? Her üçü de önce derin bir "Oh" çekip "Bak işte, olacağı buydu" tepkisi verdi. "Kendini mahvetti, ah" dediler.

Haklılardı. Murat, son haftalarda gerek jüri üyelerini, gerekse yarışmacı arkadaşlarını çileden çıkardı. Kim bilir ekrana yansımayan daha neler oldu...

Murat, neden diskalifiye edildi?

Murat, neden diskalifiye edildi?

Gelelim Murat'ın diskalifiye edilmesine sebebine...  

Mavi Takım'dan 4 yarışmaya ihtiyaç vardı

Mavi Takım'dan 4 yarışmaya ihtiyaç vardı

9 yarışmacıyla devam ediyordu program. Bu durum beraberinde Mavi Takım'ın 5, Kırmızı Takım'ın 4 kişi olmasına sebep olmuştu.

Bu hafta oynanan ikinci oyunda Kırmızı Takım hep birlikte dürüm-döner oyunu oynadı. Ancak Mavi Takım'dan 4 arkadaşa ihtiyaçları vardı.

4'e 4 eşleşilince Murat balkonda kaldı

4'e 4 eşleşilince Murat balkonda kaldı

4'e 4 eşleşildi, Murat dışta kaldı. Mücadeleyi balkondan izleyen Murat meydanı boş buldu. 'Ecdad'dan girdi, 'tarih'ten çıktı, daha doğrusu çıkamadı.

Murat, bir konuk şef stüdyodayken, arkadaşları ciddi bir yarış halindeyken, kendi kendine balkonda konuşmaya başladı. Ama bu öyle bir kendi kendine konuşmaydı ki, izleyenler şoke oldu.

Kendi kendine tirat attı Murat!

Jürinin sabrını taşırdı

Jürinin sabrını taşırdı

Murat, yalnız kalınca çığırdan çıktı, herkesin sabrını taşırdı. Kendine kendine konuşmasıyla başlayan o 'atak' durumu giderek daha da dizginlenemez bir hal aldı.

Somer Şef ile Hazer Şef pek çok kez Murat'ı uyardı. Ama Murat, kendini kontrol etmekte güçlük çekti. "Neden böyle yapıyorsun?"a cevap veremedi.

"Beni tek bırakmayacaktınız" dedi ama...

"Beni tek bırakmayacaktınız" dedi ama...

Bir izleyici olarak inanılmaz rahatsızlık ve üzüntü duydum bu anlarda. Ve Murat'ın kendini düşürdüğü duruma üzüldüm.

Murat, kendisine hakim olmakta güçlük çekti. O anda gerçekten kontrolden çıktı.

Bunu "Beni tek bırakırsanız..."larla, "Ben diyorum benim kafam gidik"lerle ifade etmek istedi belki ama yeterli olmadı, olamadı...

Kontrolden çıkacağı bir zemin yaratılmamalıydı

Kontrolden çıkacağı bir zemin yaratılmamalıydı

Murat, otokontrolünü sağlayamadı ve kendini frenleyemedi. Tüm bu yaşanılanlar aslında üzücü bir tablo ortaya koyuyor. Murat'ın balkonda tek kalması, aşırılığının ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Murat gibi 'zor' bir karakterin kontrolden çıkabileceği bir zemin yaratılmamalıydı.

Adeta atak geçirdi

Adeta atak geçirdi

Haftalardır Murat'ın muhtelif taşkınlıkları bir şekilde tolere edilebiliyordu. Ama  tek başına 'cezalı' gibi balkonda kalması, belli ki içindeki bazı ruhsal sıkıntıları açığa çıkardı.

"Beni yalnız bırakmayacaktınız"daki o itiraftan yola çıkarak Murat'ın küçükken 'cezalandırılma' problemi yaşadığını, yalnız bırakılmakla ilgili yüzleşemediği sorunları olduğunu düşünüyorum. 

Biz aslında Murat'ın bir 'atağını' izledik ekran başında. Ne şov ne de başka bir şey. Bana sorarsanız Murat o esnada gerçekten atak geçirdi. Ve bir türlü o ruh halinden çıkamadı.

Algılanamaması çok normal

Algılanamaması çok normal

O atak süresince Murat'ın anlaşılamamasını doğal buluyorum. Şefler haklı. Murat, stüdyo konuk bir şef olmasına rağmen, hareketlerini kontrol altında tutmalıydı. Ama yapamadı.

Doğal olarak Eslem gibi Murat'a yakın bir yarışmacı bile "Ben Murat abiyi severdim ama yaptıkları gerçekten bana da tuhaf geldi" dedi.

Murat'ın algılanamaması normaldi. Kimse onunla empati kuramadı.

Yaşananlar üzücü

Yaşananlar üzücü

Oldukça üzücü bir tablo... Murat, MasterChef Türkiye'nin kalitesine yakışmayacak hareketler yaptığı için diskalifiye edildi.

Bu tabii ki doğru bir karar. Ama keşke kendini bu kadar 'garip'leştirmeden yarışmadan ayrılsaydı.

Sosyal medyadan yaptığı canlı yayında da psikolojisinin epey bozuk olduğunu görebiliyoruz...

Keşke iç dünyasındaki karmaşaya bu kadar açık seçik tanık olmasaydık. Tüm bu yaşananları üzücü buluyorum...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak