Mehmet Ali Erbil'in hastalığı kaçış sendromu nedir?

Mehmet Ali Erbil’in yıllar önce yakalandığı rahatsızlık olarak duyduğumuz kaçış sendromu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Zor bir hastalık olan kaçış sendromu hakkında neleri biliyoruz? Kaçış sendromu nedir?

Mehmet Ali Erbil'in hastalığı kaçış sendromu nedir?

Kaçış Sendromu nedir?

Kaçış Sendromu nedir?

Kaçış sendromu hastalığı (Capillary leak syndrome), kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren hastalık, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması" olarak tanımlanmaktadır.

Tekrarlayan şoklarla kendini gösteren sendrom, bu krizlerden 24 saat önce gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi, halsizlik, yorgunluk, hafif ateş gibi belirtiler veriyor.

Krizler birkaç ayda bir tekrarlayabileceği gibi, bazen yıllarca görülmüyor. Krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanıyor.

Kaçış sendromunun tarihçesi

Kaçış sendromunun tarihçesi

Sendromu 1960 yılında ilk tarif eden B.Clarkson'dur. Çok az görülen bir hastalık olup, dünyada sadece 791 vakaya rastlanmıştır. ABD'de 10, Fransa'da 32 kişide Türkiye'deyse ilk defa Mehmet Ali Erbil'de rastlanmıştır.

Kaçış sendromu belirtileri nelerdir?

Kaçış sendromu belirtileri nelerdir?

Hasta ayda bir kez krize girebilir ya da senelerce hiç belirti vermeyebilir.

  • Tansiyon düşmesi
  • Kanın koyulaşması hemoconcentration
  • Kanda albumin azalması hypoalbuminemia
  • Vücutta şişmeler, ödem oluşumu.

Kaçış sendromu nasıl tedavi edilir?

Kaçış sendromu nasıl tedavi edilir?

Kesin iyileşme olmamakla birlikte, krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanmaktadır.

Bu makaleye ifade bırak