Meryem Uzerli bir daha tükenmişlik sendromu yaşar mı?

Meryem Uzerli sayesinde hayatımıza 'tükenmişlik sendromu' kavramı girmişti. Uzerli, tam 7 yıl sonra 'tükenmişlik sendromu' itirafında bulunmuş. Peki ne demiş?

Meryem Uzerli bir daha tükenmişlik sendromu yaşar mı?

'Hürrem' ona çok yakışmıştı

'Hürrem' ona çok yakışmıştı

Meryem Uzerli 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde canlandırdığı 'Hürrem' rolüyle tüm Türkiye'nin tanıdığı, sevdiği bir isme dönüşmüştü. 'Hürrem' rolü ona çok yakışmıştı.

Berlin'e dönmüştü

Berlin'e dönmüştü

Her şey yolunda giderken bir anda bir şeyler olmuştu. Meryem Uzerli, bundan tam 7 yıl önce 'tükenmişlik sendromu' yaşadığını söyleyerek tası tarağı toplamış ve doğup büyüdüğü Berlin'e dönmüştü.

"Bunaldı galiba" dedik

"Bunaldı galiba" dedik

Herkesin kafasını karıştırmıştı bu hareket tabii. "O ne demek öyle?" diye Google'a açıp bakmıştık. Sonra bir de Meryem Uzerli'nin sosyal medya paylaşımlarını kurcalamıştık. "Bunaldı galiba" deyip geçiştirmiştik konuyu. Sonuçta "Kim başrol olmaktan bunalabilir ki?" diye düşünüyoruz. Ama işte o bunaldı. Yaşandı ve bitti.

7 yıl sonra o defteri açmış

7 yıl sonra o defteri açmış

Uzerli, tam 7 yıl sonra bu tükenmişlik sendromu meselesine Molatik olmuş. Şunları demiş: "Hiç kimseyi kırmamak adına her şeye 'Evet' deyip durdum. Kendime çok sert davranıyordum. 'Sen bir makinesin Meryem, bu makine çalışmak zorunda' deyip duruyordum. Adeta robot gibi olmuştum."

"Şarjı biten makine gibiydim"

"Şarjı biten makine gibiydim"

Hepsi bu kadar da değil. Şöyle devam ediyor: "Sonunda ekibe 'Bu tempo bana çok ağır geliyor' dedim. Sendroma yakalandığımda artık şarjı biten bir makine haline gelmiştim. Bu süreç 'tükenmişlik sendromu'nu tetikledi."

Sözleri enteresan

Sözleri enteresan

Uzerli'nin bu laflarını oldukça kıymetli biliyorum. Yaptığı işe, ilgilendiği şeye enerjisini kaybeden herkesin yaşayacağı, yaşayabileceği problemi, durumu gayet güzel izah etmiş oyuncu.

Zinciri kırmak lazım

Zinciri kırmak lazım

Rutini devam ettirirken enerjimiz tükenebiliyor. Kalmıyor bizde bizden. O haldeyken ne yapmak gerekiyor? Eğer enerjimizi yenileyemiyor, dönüştüremiyorsak kocaman bir "Hayır!" dememiz lazım. Çok zorlansak da Tarkan'ın 'Bu Gece' şarkısındaki gibi zincirleri kırıp yolumuza tek başına devam etmemiz lazım.

Kocaman bir "Hayır!" demek

Kocaman bir "Hayır!" demek

Meryem Uzerli geçmişte kocaman bir "Hayır!" diyebilmiş, anlaşılmama ihtimalini göz ardı edebilmiş bir isim. Ve ben eminim o keskin viraj için hâlâ daha "İyi ki yapmışım" dediğine.

Zorlamamak lazım

Zorlamamak lazım

Çünkü zorlamamak gerekiyor. Çünkü bir şeye karşı enerjiniz bittiğinde geri çekilmeniz, beslenmeniz ve daha sonrasında harekete geçmeniz lazım.

Meryem Uzerli evet, bir kez daha tükenmişlik sendromu yaşayabilir. İnsanız. Bir değil birkaç kez geçiyoruz bazı keskin virajlardan çünkü hepimiz.

Tekrar yaşasa bile...

Tekrar yaşasa bile...

Ama eğer bu ihtimal gerçek olursa bence bu kez daha doğru anlaşılacak. Umarım yaşamaz ama dünyanın sonu değil. Her elveda bir başlangıç değil mi? Korkmamak lazım "Hayır!"lardan.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak