Molatik Gündem: Bu hafta nelere Molatik olduk? (23 Temmuz 2021)

Kurban Bayramı haftasında da sizleri Molatik Gündem’siz bırakmadık. Bir şeylere yine Molatik olduk. Molatik editörleri olarak kafamıza neler takılmış, kimin kafasında ne ışık yanmış gelin bakalım. 23 Temmuz Molatik Gündem sizlerle…

Molatik Gündem: Bu hafta nelere Molatik olduk? (23 Temmuz 2021)

Kaynağımız bilim olmalı

Kaynağımız bilim olmalı
Bu hafta aşı karşıtlarına Molatik oldum. Sosyal medyada büyük bir özgüvenle "Vücuduma dokunma" modunda gezinen bu kişilerin herhangi bir somut temele dayanmadan insanlara korku saçmalarını, insanları hiçbir kaynağa dayanmadan korkutmalarını dehşetle takip ediyorum. İnsanlar garip komplo teorileri eşliğinde özellikle Twitter gibi mecralarda kendilerine destekçi arıyorlar, topluma korku 'aşı'lıyorlar. Bu işler bu kadar kolay olmamalı. Eğitim düzeyi düşük insanları peşlerinden sürüklemelerine daha fazla izin verilmemeli. Bizim kaynağımız bilim olmalı, hurafeler, korkular değil. Bilim insanları ne öneriyorsa bizim de buna uymamız gerekiyor. Çünkü artık konu bireysel sağlıktan toplumsal sağlığa kaydı. Artık toplum sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu. Elbette herkesin fikri kendine. Bu da benim fikrim. Bilim ne diyorsa ona inanıyorum. Bilim insanları 100'üncü dozu önerse 100'üncü doz aşımı da gider paşa paşa olurum. Aşı karşıtı olanların kapalı mekanlara alınmamaları yönündeki haberler, uzman tavsiyeleri yeni yeni gündeme gelmeye başladı. Dilerim bu konuda daha hızlı adımlar atılır ve insanlar gerçek bilim insanlarının tavsiyelerini dikkate alır. Böylelikle hem bireysel hem de toplumsal sağlığımıza daha hızlı kavuşmuş oluruz.

Mayk Şişman

Türk futbolu nereye gidiyor?

Türk futbolu nereye gidiyor?
Bu hafta Molatik olmamak için kendimi zor tuttuğum konu Türk futbolu oldu. Galatasaray’ın PSV’ye 5-1 yenilmesi bizlere yine acı gerçeği gösterdi. Türk futbolu Avrupa’nın çoook gerisinde artık. Galatasaray’ın mağlubiyeti sadece sarı kırmızılı ekibin acziyetini değil Türk futbolunun durumunu da gözler önüne serdi. Galatasaray yerine başka bir takım da olsa aynı şeyi görecektik. Artık kabullenmek gerekiyor, biz eskisi gibi değiliz. Ön eleme takımlarından birisiyiz. Milli Takım da bunu gösterdi EURO 2020’de. Yabancı sınırı vs. değil konu, daha derinde bir şeyler var. Umarım daha planlı ve programlı bir çalışma ile eski günlere döneriz. Yoksa kısır döngü içinde, kendi ligimizde birbirimizi yer dururuz.

Selçuk Bulut

Manası yok bu kadar sıcağın

Manası yok bu kadar sıcağın
Bu hafta aşırı sıcaklara Molatik oldum. Her ne kadar hepimiz Ahmet Çakar gibi "Manası yok bu kadar sıcağın" desek de aslında çok ciddi bir problem bizi bekliyor. Hatta o problemin tam ortasındayız. Dünya yanıyor. Ciddi ciddi yanıyoruz. Artık sıcaktan insanlar ölüyor. Sıcaktan ölüyoruz. Bunun için kim ne yapıyor ya da ne yapıyoruz? Cidden gelecekte dünya iyice kaynayacaksa sıkıntı büyük. Tek temennim o günleri görmeden ölmek olur muhtemelen. Müsilaj, sıcaklıklar, kalabalık, mevsimlerin kayışı, korona, varyant böyle neredeyse tüm felaketleri üzerimize geliyor gibi ama daha beteri beni daha çok korkutuyor. Ne olacak bilmiyorum ama ne olacaksa olsun da önümüzü görelim modundayım. "Yanıyoruz Fuat Abi" diyor bu manasız sıcakların son bulmasını temenni ediyorum. Daldan dala bir yazı oldu hava çok sıcak ondan.

Fazilet Şenol

Bu nasıl bi’ kara cahillik arkadaşlar?

Bu nasıl bi’ kara cahillik arkadaşlar?
Bu hafta Molatik olduğum konu yine başkasının adına hepimizin yüzünü kızartan utandıran bir olay…Çok uzatmadan hemen konuyu anlatayım. Bir marketteki kasiyer genç, kendisine indirimli ürünleri soran kadına müşterisine “Maske, duş jeli ve orkid” yanıtını verince, kadının kocası ‘Karıma orkid var diyemezsin’ diyerek şiddette bulunuyor. Bu nasıl bi’ kara cahillik arkadaşlar? Biz ileriye doğru gitmek isterken neden hep geriye gidiyoruz? ‘Ped’ kelimesi, görüntüsü bizi neden bu kadar çok rahatsız ediyor? Neden siyah poşet ya da gazete kağıdına sarmalıyız? 21. yüzyılda 19 yaşında üniversitede tam burslu bilgisayar mühendisliği okuyan kasiyerin, müşterisine ‘ped’ dediği için neden şiddete maruz kalıyor? Gayet insani bir durumu normalleştirmekten neden bu kadar uzağız? Kafamda deli sorular…

Selin Nur Ceylan

 
Bu makaleye ifade bırak