Molatik Nostaljik: Bilal İnci

Yeşilçam’ın kötü adamları listesinin üst sıralarında kendine yer bulan isimlerden birisi de Bilal İnci. Oyunculuğu ve karakteriyle unutulmaz isimler arasına giren Bilal İnci’ye Molatik olduk. İşte Bilal İnci’nin hayatı…

Molatik Nostaljik: Bilal İnci

Adana’da doğdu Almanya’ya gitti

Adana’da doğdu Almanya’ya gitti
Takvimler 26 Eylül 1936’yı gösterirken Adana’nın Kozan ilçesinde dünyaya gelen Bilal İnci, İzmit Lisesi’ni bitirdikten sonra triko işlerinde çalıştı. 1960’a geldiğinde ise Almanya’ya gitti Bilal İnci. Berlin’de kaldığı günlerde bir Alman kadınla evlendi. 1966’da ise Türkiye’ye geri döndü.

Setlerde dolaşmaya başladı

Setlerde dolaşmaya başladı
Hayatını değiştirecek günler ise o Türkiye’ye dönmesiyle başladı. Yönetmen yardımcısı abisi ile set set dolaşmaya başladı. Bir süre sonra yardım için gittiği setler onun evi oldu. İlk filmi olan Karanlıkta Vuruşanlar’da kötü adam rolü ile kamera karşısına geçti.

Tam bir kötü adam

Tam bir kötü adam
Kamera karşısındaki kötü adam karakterini başarıyla canlandırmasının ardından yönetmenlerin aradığı isim oldu. Erol Taş ile başrollerin düşmanı, saf kötü rollerin aranan ismi olmuştu.

Üst üste hakaretler

Üst üste hakaretler
Filmlerde o kadar güzel ‘kötü’ oluyordu ki Bilal İnci insanları onu gerçekten kötü birisi sanıyordu. Jest, mimikler, oyunculuk insanları etkiliyordu. Filmlerini izleyenle onu gerçekten kötü sanıp hakaretler ediyorlardı. Bir defasında bir telefon almış, Ankara’dan arayan kişi ona ağza alınmayacak hakaretler, doğmamış çocuğuna küfürler etmiş. Bu durum da Bilal İnci’yi haliyle çok üzmüş.

Galayı terk etti

Galayı terk etti
Bu olaylar o kadar ileri gitmişti ki gittiği bir galayı terk etmek zorunda kalmıştı. Filmin galasında seyirciler ona o kadar hakaret etmişler ki ailesiyle gittiği filmin bitmesini beklemeden salondan çıkmak zorunda kalmış. Bakış açısını değiştirirsek, Bilal İnci o kadar iyi oynuyordu ki insanlar onu gerçek sanıyordu.
 

Sinemaya ara verdi
 

Sinemaya ara verdi<br />
&nbsp;
Bu durumlar haliyle onu üzdü. 1978’de tekrar Almanya yolu göründü Bilal İnci için. 9 yıl kaldı bu defa Almanya’da. 1987’de yurda geri döndükten sonra eskisi kadar olmasa da setlerde tekrar boy göstermeye devam etti.

Ailecek ünlüler
 

Ailecek &uuml;nl&uuml;ler<br />
&nbsp;
Sadece kendisi değil ailecek neredeyse Yeşilçam ve Türk sinemasına katkıda bulundu. Abisi Kemal İnci’yi geçtiğimiz yıllarda kaybetmiştik. Kardeşinin daha başarılı olduğunu, onun gibi kötü karakter oynamanın büyük oyunculuk istediğini söylemişti.
 

Ünlü çocuk kızı çıktı
 

&Uuml;nl&uuml; &ccedil;ocuk kızı &ccedil;ıktı<br />
&nbsp;
Hepimizin çok sevdiği Selvi Boylum Al Yazmalım filminde oynayan Samet’i de Bilal İnci’nin kızı canlandırmıştı. Elif İnci babadan kalma özelliğiyle kamera karşısına geçti. Zıkkımın Kökü filmindeki emeğiyle Adana Altın Koza Film Festivali’nde (1994) ödül almıştı.

İki torunu da kamera karşısında

İki torunu da kamera karşısında
Abisi ve kardeşi gibi torunları da ünlü Bilal İnci’nin. Ünlü oyuncular Ayçin İnci ve Ayça İnci, Bilal İnci’nin torunları. İki isim de birçok projede yer aldı, başarılı işlere imza attılar.

2005'te aramızdan ayrıldı
 

2005&#39;te aramızdan ayrıldı<br />
&nbsp;
Türk sinemasının en ‘kötü’ iyi adamlarından birisi olan Bilal İnci 15 Ekim 2005 günü, dizi çekimi için geldiği İstanbul’da bir otel odasında hayatını kaybetti. Bizlere efsane kötü karakterleri ve filmleri kaldı.
 
selcuk.bulut@milliyet.com.tr
 
Bu makaleye ifade bırak