Molatik Nostaljik: Lale Belkıs

Yeşilçam’da birçok yıldız var oldu. Kimi hafızalara kazandı kimi unutuldu. Bazıları başrol olurken bazıları da yardımcı rol olarak ünlendi. Yardımcı rollerin unutulmaz isimlerinden birisi de Lale Belkıs’tı. Molatik Nostaljik’in konuğu Lale Belkıs oldu.

Molatik Nostaljik: Lale Belkıs

Çanakkale gazisinin kızı

Çanakkale gazisinin kızı
29 Kasım 1938’da İstanbul Eyüp’te dünyaya geldi Lale Belkıs. Babası Çanakkale gazisi bir subaydı. 12 yaşına kadar Eyüp’te yaşadıktan sonra Moda’ya taşındılar. Altıncı çocuk olarak dünyaya gelen ve gerçek adı Belkıs Durmaz olan Lale Belkıs Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü’nden mezun oldu.

Mankenliğe adım attı

Mankenliğe adım attı
Takvimler 1953’ü gösterirken Lale Belkıs hayatında yeni bir adım attı. Mankenlik kariyerine başladı. İlk Milli Manken unvanını aldı. Olgunlaşma Enstitüsünde düzenlenen defilede mankenlik yapması istenir. Defilede giydiği bu kıyafetler iki aylık bir geziyle dünyanın pek çok ülkesinde sergilenecektir ve Belkıs’ın da bu kıyafetleri tanıtması istenir.

Lale Belkıs rüzgarı eser

Lale Belkıs rüzgarı eser
İsmini Lale Belkıs olarak değiştiren manken Beyoğlu’nda adını duyurur. Birçok defilede yer alır. Hatta o kadar ünlüdür ki İran Şahı Rıza Pehlevi, Kraliçe II. Elizabeth, Prenses Süreyya, Dwight David Eisenhower Türkiye’ye geldiklerinde Lale Belkıs defilelere ilk çağrılan isim olur.

Oyunculuğu istememişti

Oyunculuğu istememişti
Ünü o kadar hızlı yaralıyordu ki sinema ve tiyatroya adım atması için çok yoğun istekler geliyordu kendisine. Ancak bu tekliflerin hepsini reddetti Lale Belkıs. Ancak Lale Oraloğlu’nun yoğun ısrarlarına dayanamayarak sahnelere adım attı. Pangaltı Tiyatrosu’nda sahnelenen Evlilik Dolabı oyununda İsveçli kadını oynadı. İlk rolünü canlandırmış oldu.

Ünlü oyuncu ile dünyaevine girdi

Ünlü oyuncu ile dünyaevine girdi
Oyunculuk kariyeri hızla devam ederken, Türk sinemasının yıldız isimlerinden Pekcan Koşar’la dünyaevine girdi. Ancak çok uzun sürmeyen bir evlilik oldu bu. Devam eden yıllarda pek çok oyunda rol aldı, dünyaca ünlü sanatçıları seslendirdi. Mankenlikle başlayan kariyeri tiyatro ile devam ediyordu.

Sahneler, şarkılar, sinema…

Sahneler, şarkılar, sinema…
Tiyatro sahnesinde kariyerini inşa eden Lale Belkıs diğer sanatlara da el attı. Ünlü gazinolarda ve gece kulüplerinde sahne almaya başladı. İngilizce ve Fransızca şarkılar seslendirdi. 1965 yılında da Bitmeyen Korku filmiyle de sinemaya adım attı.

Unutulmaz rolleri oynadı

Unutulmaz rolleri oynadı
Sinemaya adım attıktan sonra ‘kötü kadın’ karakterlini canlandırdı. Oldukça da başarılı işlere imza attı kendisi. Tarkan’daki Genseriko'nun Kızı ve Sezercik filmlerinde canlandırdığı karakterler unutulmazlar arasına girdi.

Yıllar süren aşk

Yıllar süren aşk
1975 yılı belki de Lale Belkıs’ın hayatı sürecek bir maceranın yılı olmuştu. Kendisi gibi ünlü olan Yalçın Otağ ile evlendi. Yalçın Otağ, 2014 yılında vefatına kadar evli kaldılar. Ünlü yıldız yaptığı “Defalarca kürtaj yaptırdım” açıklamasıyla olay olmuştu.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak