Geri Dön
Beyazıt Devlet Kütüphanesi artık 24 saat açık

Beyazıt Devlet Kütüphanesi artık 24 saat açık

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un, kütüphaneleri iyileştirme ve süresiz hizmet vermesi talimatından sonra ilk uygulama İstanbul’da hayata geçti, Beyazıt Devlet Kütüphanesi 24 saat hizmet vermeye başladı.

Rüya Salik
Rüya Salik

Tarihi geçmişi, kitap sayısı, koleksiyonları ve derleme kütüphanesiyle Türkiye’nin en önemli kütüphanelerinden Beyazıt Devlet Kütüphanesi, artık 24 saat açık.

Araştırmacı ve okuyucuların İstanbul’daki uğrak noktalarından biri olan ve yoğun talep üzerine nisan ayından itibaren çalışma süresi artırılarak, 08.00-22.30 arasında hizmet vermeye başlayan kütüphane, artık hiç kapanmayacak.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi artık 24 saat açık

Kütüphanede ayrıca konferanslar, sergiler, yazar-okur buluşmaları, paneller ve açık oturumlar düzenlenecek. İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 94'üncü yılı münasebetiyle hazırlanan '6-8 Ekim Sayfaları: Manşetlerde İstanbul'un Kurtuluşu 6-8 Ekim 1923' Sergisi de düzenlenen etkinliklerden biri ve hala ziyaret açık.

Sultan Abdülhamid’in hatırası

Büyük bir kütüphaneye duyulan ihtiyacı ve bu doğrultudaki talepleri gören Sultan II. Abdülhamid’in girişimleriyle kurulan Kütüphane-i Umumî-i Osmanî, bugünkü adıyla Beyazıt Devlet Kütüphanesi, ülkemizin devlet eliyle kurulan ilk kütüphanesi. Ayrıca, Türkiye’nin ilk ‘milli kütüphanesi’ olma özelliğini de taşıyor.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi artık 24 saat açık

24 Haziran 1884 tarihinde, Beyazıt Külliyesi’nin imaret kısmında raflarına yerleştirilen bir takım 'Naima Tarihi' ile hizmete açılan kütüphanenin, kitap ve mecmua koleksiyonları olağanüstü bir hızla zenginleşti. 1934 yılında çıkan ‘2527 sayılı Basma Yazı ve Resimleri Derleme Kanunu’ ile derlenecek eserlerin bir nüshasının da Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ne verilmesi kararlaştırıldı, zamanla da Türkiye’nin en zengin kütüphanelerinden biri oldu.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nden kitap istemek için otomata TC kimlik numaranızı girerek, kitabı belirleyerek talep fişi almanız yeterli. Bilmeyenler için yol tarifi: Beyazıt Sahaflar Çarşısı'ndan çıkınca karşınıza gelen sokak kafelerini geçin. İleride, sağda kalıyor :) Umuyoruz ki bu uygulama, üniversitelere de örnek olur...

Benzer İçerikler