'Mount and Blade: Bannerlord'u bu kadar beklemeye değdi mi?

Oyun severlerin senelerdir ha bugün ha yarın çıkacak diyerek heyecanlandığı Mount and Blade: Bannerlord sonunda yayınlandı. Peki senelerdir sürekli oyuncuların beğenisine sunulması ertelenen oyun bu kadar beklemeye değdi mi? Gelin biraz inceleyelim...

'Mount and Blade: Bannerlord'u bu kadar beklemeye değdi mi?

Kalradya'da imparatorlukların savaşı

Kalradya'da imparatorlukların savaşı

Mount and Blade, TaleWorlds'ün piyasaya sunduğu Orta Çağ temalı bir açık dünya oyunu. Bir karakteri yönlendirerek Kalradya topraklarında hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Kalradya'da birçok imparatorluk kendi arasında güç mücadelesi veriyor. İster onların davasına kendinizi adayabiliyorsunuz, ister kendi imparatorluğunuzu kuruyorsunuz.

Amaç tek ayakta kalan olmak

Amaç tek ayakta kalan olmak

Oyunun amacı çok basit; tüm krallıkları ortadan kaldırarak Kaldradya topraklarındaki tek imparatorluk olmak. Ama işler anlatıldığı kadar kolay olmuyor. Etrafta dolaşan haydutlar, asiler sürekli yolunuza taş koyuyor. 

Eğer savaşçı ruhluysanız savaşarak ve ganimet toplayarak para kazanabiliyorsunuz lakin benim öyle çok savaşla işim olmaz ticaret yaparak para kazanayım diyorsanız şehir şehir gezip satış yaparak güçlenebiliyorsunuz.

Oyun severlerin beğenisini kazandı

Oyun severlerin beğenisini kazandı

Oyunda girişebileceğiniz yüzlerce iş ve görev var. Gidişatı ve sohbetlere verilen cevapları kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Böyle seçenekler sunulması, açık bir dünya olması, gerçek hayatta neler yapabiliyorsanız çoğu şeyi yapabilmeniz oyunseverleri çok cezbetti haliyle.

Tüm dünyada ün kazandı

Tüm dünyada ün kazandı

Oyunu üreten Türk firması ilk oyununu seneler evvel Mount and Blade: Warband ismiyle piyasaya sürmüştü. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada beğeniyle karşılandı.

E bir süre sonra da "Bu eskidi, yenisi nerede?" diyenler oldu. Onlarda yeni bir oyun yapımına başladılar ve 2012 yılında Mount and Blade: Bannerlordu duyurdular.

2015 yılında ilk videosu yayınlanmıştı

2015 yılında ilk videosu yayınlanmıştı

Sonra uzun bir sessizlik oldu. Üretici firma forumunda geliştirici günlükleri paylaşarak günbegün oyunla alakalı yenilikleri duyurdu. 2015 yılında ilk oynanış videosu yayınlanınca da Mount and Blade fanlarını tekrardan bir heyecan sardı. Her sene düzenlenen bir oyun etkinliğinde yeni bilgiler verilmeye, fragmanlar yayınlanmaya başladı.

Geçen sene açıkladılar

Geçen sene açıkladılar

Hayranları artık bu bekleyişi mizah konusu haline bile getirdi. 2019 yılında yine aynı oyun etkinliğinde Mount and Blade: Bannerlord'un 2020 yılında oynanabileceği açıklandı.

Bu açıklamanın yüreklere su serpeceği beklenirken artık ümidini kesmiş olan çoğu oyuncu bu duyuruya inanmadı bile. Çünkü ilk oyun yayımlandığından bu zamana her seferinden hayal kırıklığına uğraşmışlardı. Yine bir şeyler olur ve ertelenir diye bekleniyordu.

Grafikleri beklenenden daha iyi

Grafikleri beklenenden daha iyi

2020'nin Mart ayında duyuru gerçek oldu ve Mount and Blade: Bannerlord piyasaya sürüldü. Oyuna ilk girdiğiniz gerçekten eski oyunla arasındaki grafik farkını hissediyorsunuz.

Detaylar, gölgeler, derinlikler gerçekten çok muazzam gözüküyor. Kendinizi eskilerde varolmuş bir savaşçı gibi hissediyorsunuz.

Bolca detay var

Bolca detay var

Kendi karakterinizi yaratırken size sunulan düzenleme seçenekleri bollaştırılmış.

Sesinizin kalınlığını bile ayarlayabiliyorsunuz. Kendi yaşam stilinizi belirleyebiliyor, kaderinizi tayin edebiliyorsunuz. Her seçiminiz size farklı özellikler kazandırıyor. Böyle detayların eklenmesi gerçekten çok güzel.

Çoğu şey değişmiş

Çoğu şey değişmiş

Taktikler değiştirilmiş, geliştirilmiş daha kullanışlı hale getirilmiş. Sadece iyi savaşan değil, taktiği daha iyi olan kazanabiliyor. Savaşlarda ölümcül yerlere yaptığınız saldırılar artık direkt rakibinizi öldürüyor. Eski oyunda nereye vurursanız vurun gücünüz az olduğunda tek vuruşla adam öldürmeniz çok zordu.

Benim gözüme çarpan tek sıkıntı dövüş mekaniklerini ilk oyunla neredeyse bire bir aynı olması. O kadar sene bekleyip bunda bir değişikliğe gidilmemesi can sıkıcı.
 

Bekleneni verdi

Bekleneni verdi

Kısaca ben bu kadar sene beklemeye değdiği kanaatindeyim. Yeni bir dünya düzeni var oyunda, olaylar daha karmaşık ve düşünmeniz,doğru hamleyi yapmanız gerekiyor.

Eski oyuna olan göndermeler göze de hoş geliyor, abartılı değil. Velhasılıkelam, benim oyuna puanım 9 kanka.

 

Bu makaleye ifade bırak