Neden inşaat makinesi izliyoruz?

Türk halkı olarak en sevdiğimiz aktivitelerden birisi de inşaat makinesi seyretmektir. Büyülenmiş gibi saatlerce izleyebildiğimiz, severek takip ettiğimiz bir olgu inşaat makinesi izleme. Peki, hiç düşündünüz mü, neden inşaat makinesi izlemeyi çok seviyoruz? Prof. Dr. Sinan Canan bu soruya cevap vermiş, bizler de Molatik olduk. Neden inşaat makinesi izliyoruz?

Neden inşaat makinesi izliyoruz?

Herkes keyifle izliyor

Herkes keyifle izliyor
Hepimiz keyifle izliyoruz inşaat makinelerini, kimse inkar etmesin. Ekskavatör gördüğümüzde gözümüzü ayıramıyoruz üstünden. Adeta milli sporumuz kendisi. Yaşa, cinsiyete, eğitim durumuna bakmaksızın bizi kendisine bir kara delik gibi çekiyor. Hele evimizin, iş yerimizin camından görebileceğimiz bir ortamda olay yaşanıyorsa değmeyin keyfimize. Çekirdek, çay hazırlanır inşaat makinesi izlenir. Peki, neden inşaat makinesi izliyoruz?

Kendimizi mi izliyoruz yoksa?

Kendimizi mi izliyoruz yoksa?
Psikoloji ve nöroloji alanlarında çalışmalarıyla ülkemizin kıymetli bilim insanlarından olan Prof. Dr. Sinan Canan ilginç bir açıklama getirmiş bu duruma. İnşaat makinesini izlerken aslında kendimizi izliyoruz.

Sinan Canan bizlere şunu söylüyor, inşaat makinelerinde aslında bir nevi kendimizi görüyoruz. Öğrenirken izleyerek, bakarak öğrenme güdülerimiz devreye giriyor, bu durumda da bu refleks harekete geçiyor. İnşaat makinesinin hareketlerini yaparken kendimizi makinenin yerine koyuyoruz. Onun gibi güçlü olma isteğimiz ortaya çıkıyor. Ayrıca güç gösterisi yapabileceğimiz bir zamanda oradaki hareketi kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Filmlerde gördüğümüz sahneler gibi. Biz o sahneleri yapamasak bile izlerken kendimizi onun yerine koyup, kendimizi kahraman sanmamız gibi bir durum.

İtalyanlar özel isim vermişler

İtalyanlar özel isim vermişler
Bu duruma İtalyanlar özel bir isim bile vermişler; Umarell. Umarell, Bologna lehçesinde emeklilik yaşındakilerin inşaat veya yol yapım çalışmalarını elleri arkada izlemeleri ve istenmeyen tavsiyelerde bulunmalarına atıf yapan modern bir sözcüktür. Bu gözlem hobisi terimini İtalya'da ilk ortaya atan kişi, 2005'te Bologna'da yerel bir yazar olan Danilo Masotti idi ve sonrasında iki kitap ve kişisel blog yazıları aracılığıyla popüler hale geldi. "Küçük adam" manasına gelen sözcük, 2020'de modern İtalyanca sözlük olan Zingarelli'ye eklendi.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
 
Bu makaleye ifade bırak