Normal sandığımız ayıp hareketler

Her kültürün ayrı bir özelliği vardır. Bizlere gayet normal gelen bazı hareketler başka ülkelerde, kültürlerde ayıp karşılanabiliyor. Bizler de bu duruma haliyle Molatik olduk. Bakalım bizde normal olup başka ülkelerde ayıp sayılan şeyler nelermiş.

Normal sandığımız ayıp hareketler

Yemekte dikkat

Yemekte dikkat
Çin'de, yemek tabağınızın hepsini bitirmeyin. O kültürde, tabağı silip süpürmek, yeterli ya da doyurucu yemek sunulmadığı anlamına gelir. Hatta size bir ipucu: Yemek üstüne geğirmek ise şefe bir övgü, bir teşekkür yerine geçer. Bu da bizde ayıp mesela.

5 yıl hapis

5 yıl hapis
Bizde yapan var mı bilmiyorum ama Almanya’da iseniz Alman hassasiyetlerine dikkat edin. Nazi selamı anlamına da gelen el hareketini yapmaktan kaçının. 5 yıl hapis cezası bile alabilirsiniz. Ayıp değil de suç daha çok.

Bahşiş şart

Bahşiş şart
Amerika gezisindesiniz. Bu kadar güler yüzlü garsonu başka hiç bir ülkede görmemiştiniz değil mi? Cömert olun, yemek sonunda bahşişi yüksek tutun. Bırakın, hiç bahşiş ödememeyi, %15’in altında bırakmak bile Amerika’da kabalıktır.

Çift çiçek mi? Aman ha!

Çift çiçek mi? Aman ha!
İsviçre’de birine teşekkür çiçeği almanız mı gerekiyor? Aman dikkatli sayın, çiçekler çift sayıda olmasın. Rusya’da aynısı geçerli. Çift sayıdaki çiçekler yalnız cenazelerde veriliyor.

Eller yasak

Eller yasak
İtalya’ya gidip de pizza yemeden dönmek olur mu? Yalnız, sakın pizzayı elinizle yemeye kalkmayın. Ekmek de dahil, İtalya’da yemeği elle yemek kabalık olarak algılanır. Şili’de de aynısı geçerli.

Sarılmak yok, öpmek yok

Sarılmak yok, öpmek yok
Japonya’da sakın çok iyi tanımadığınız birine ne kadar sevgi dolu olursanız olun sarılmaya kalkmayın. Öpmek? Düşünülemez bile... Aynısı Çin için de geçerli. Bu hareketler rahatsız edici ve kaba olarak algılanıyor.

Öpüşmek? No - No!

Öpüşmek? No - No!
Yine bir gün Hindistan’dasınız... Sakın sevgilinizle sokak ortasında öpüşmeye kalkmayın. Kamusal alanda müstehcen harekette bulunmaktan tutuklanabilirsiniz.

Öpmek yok! Döverim ha!

 
Bu makaleye ifade bırak