Norveç denilince akla gelen 6 şey

Norveç tıpkı diğer İskandinav ülkeleri gibi soğuk havasıyla, eşsiz doğasıyla insanı büyülüyor. İnsanın gerçekten bi' gidip göresi geliyor. Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç kuzede bir yerlerde. Tamam. Peki sahiden Norveç hakkında neler biliyoruz? Norveç denilince aklımıza neler geliyor?

Norveç denilince akla gelen 6 şey

1- Somon balığı

1- Somon balığı

Somon balığını sevin ya da sevmeyin. Ancak Norveç'in belki de en meşhur olduğu şey somon... Somon kelimesinin yanına muhakkak 'Norveç somonu' diye belirtilme ihtiyacı bile duyulur mesela marketlerde bazen. Bizim için hamsi ne ise soğuk su balığı olan somon da Norveçliler için öyle...

2- Vikingler

2- Vikingler

Savaşçı bir halk olan Vikingler, İskandinav kültürünün önemli bir parçası. Yılın büyük kısmını denizlerde geçirmiş olan Vikingler, 8-11'inci yüzyıllar arasında Avrupa'da pek çok bölgeyi fethetti. Ama en çok belki de Kuzey Avrupa'nın en bi' dışında olması bakımından Norveç'le özdeşleşti diyebiliriz.

3- Aurora Borealis

3- Aurora Borealis

Yani kutup ışıkları... Pek çok insanın 'ölmeden önce görülmesi gereken şeyler' listesinde ilk sırada yer alıyor. Eğer bir de yakın zamanda bir arkadaşınız gidip görmüşse size ballandıra ballandıra saatlerce anlatabilir.

4- Huzur

4- Huzur

İskandinav ülkelerinin genelinde hakim olan huzur belki de en çok Norveç'te tavan yapıyor. 5 milyon nüfuslu Norveç'in eşsiz doğası fotoğraflardan bile albenili... Huzurun göbek adı yoksa Norveç olabilir mi cidden?

5- Fiyort

5- Fiyort

Dünya haritasına baktığınızda Norveç'i dikkatlice inceleyin. Ne kadar da girintili ve çıkıntılı. İşte bunlar hep fiyort! Norveç'in gurur kaynağı olan fiyortların görüntüsü tam Instagram'lık cidden...

6- John Carew

6- John Carew

Norveçli futbolcu denilince akla muhtemelen Carew ve Solskjaer geliyor. Ama bir dönem Beşiktaş'ta da forma giyen Carew daha çok ön plana çıkıyor. Özellikle CM sevenlerin Carew'le kurduğu derin bağı hafife almak oldukça büyük bir hata olur.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak