Orman yangını sırasında hayvanlar neler yaşıyor?

Orman yangınları sadece insanların değil hayvanların da hayatını etkilemekte. Hatta bizlerden çok onları… Yaşam alanları ellerinden giden hayvanlar yangın sırasında neler yapıyor? O korkunç anlarda hayvanlar nasıl davranıyor? Molatik olduğumuz konu orman yangınları sırasında hayvanların neler yaşadığı…

Orman yangını sırasında hayvanlar neler yaşıyor?

Ormanlar bizler için çok önemli

Ormanlar bizler için çok önemli
Dünya üzerindeki hayatın devamlılığını sağlayan ormanlar sadece insanlar değil, hayvanlar için de çok önemli. Bizler oksijen ihtiyacımızı ormanlar vasıtasıyla giderirken hayvanlar da evlerini ormanlara kuruyor, yaşamlarını ormanlarda sürdürüyor. Ancak en büyük tehdit tabii ki orman yangınları oluyor. Bizler kendimizi kurtarmak için bilinçli hareket ederken hayvanlar ne yapacaklarını bilmedikleri için sağa sola kaçabiliyorlar.

Yaşama içgüdüsü ile hareket ediyorlar

Yaşama içgüdüsü ile hareket ediyorlar
Orman yangınları sırasında yapılan gözlemlere dayanarak hayvanların verdikleri tepkiler araştırılmış. Ortaya da ilginç sonuçlar çıkmış. Hayvanların verdikleri tepkiler, yaşama içgüdüleri ile yaptıkları kayıtlara geçmiş.

Kurtulmak için ilginç yollar deniyorlar

Kurtulmak için ilginç yollar deniyorlar
Yangının ürkütücülüğünden korkan hayvanların verdikleri tepkilere gelecek olursak. Amfibi (suda ve karada yaşayabilen hayvanlar) hayvanlar ve küçük hayvanlar yangından korunmak için kütüklerin altına, taş altlarna ya da toprak altına saklanabilmekteler. Böylelikle yangından kendilerini koruyabiliyorlar.

Büyük hayvanlar ne yapıyorlar?

Büyük hayvanlar ne yapıyorlar?
Ancak daha büyük hayvanlar için durum biraz zor. Araştırmalara göre geyik benzeri hayvanlar kendilerini korumak için akarsulara akın ediyorlar. Fakat geyikler kadar şanslı olmayanlar da mevcut. Ağaçlarda yaşayan ve içgüdüsel olarak güvende hissetmek için ağaçlara sarılan koalalar maalesef alevlerin içinde kalıp hayatlarını kaybedebiliyorlar. Geçtiğimiz yıllarda Avustralya’da yaşanan yangında birçok koala hayatını bu nedenden kaybetmişti.

İlk kaçabilen kuşlar oluyor

İlk kaçabilen kuşlar oluyor
Yangınlar meydana geldiğinde ise haliyle en avantajlı durumda kuşlar oluyorlar. Uçma avantajlarını kullanarak yangın çıkan bölgeden hızlıca uzaklaşıyorlar. Yaşam alanlarının yok olmasına karşın canlarını kurtarmayı başarıyorlar. Ancak o sırada yuva yapan bir kuş varsa kaçması pek mümkün olmuyor. Annelik içgüdüsü kurtulmaya nazaran ağır basıyor. Birçok fotoğraf gördük yuvasında ölen kuşları. Bu kareler de bizi oldukça üzdü.

Ayılarla ilgili ilginç bilgi

Ayılarla ilgili ilginç bilgi
Araştırmacılar sadece yangın sırasında değil yangın sonrasında yaşananlara da bakmışlar. Öncelikle ayı gibi büyük hayvanlar yangın sırasında avlanmayı sürdürmüşler. Kaçan hayvanların tedbiri elden bırakmaları neticesinde büyük yırtıcı hayvanlara av oldukları gözlemlenmiş.

Yangından sonra neler yaşanıyor?

Yangından sonra neler yaşanıyor?
Birçok hayvan yangın sırasında hayatını kaybediyor. Ormanların yok olmasından sonra ise o bölgede yaşayan hayvan popülasyonunda değişim gözleniyor. Farklı hayvanlar yangından sonra o bölgede yaşamaya başlayabiliyorlar. Bunun neticesinde de orada eskiden yaşayan hayvanların yangın dışında da hayatlarının diğer hayvanlar tarafından tehdit edilebileceğini gösteriyor.

Yeşili koruyalım

Yeşili koruyalım
Ormanlar sadece bizlerin değil diğer canlıların da yaşam alanı. Hem oksijen hem yaşam kaynağımız olan ormanları elimizden geldiğince koruyalım. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyorsak tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor…

 
Bu makaleye ifade bırak