Ormanlık alanda bu halde bulundu

Julia Fullerton Batten yeni projesi kapsamında dünyada araştırma yaparak hayvanlar tarafından yetiştirilmiş çocukların hikayelerini bir araya getirdi. BBC'ye projesini anlatan Batten, hayvanlarla büyümüş çocuklarla ilgili gerçek hikayeleri derlerken kurgu fotoğraflarla da onların yaşamlarını yeniden canlandırdı...

Julia Fullerton Batten yeni projesi kapsamında dünyada araştırma yaparak hayvanlar tarafından yetiştirilmiş çocukların hikayelerini bir araya getirdi. BBC'ye projesini anlatan Batten, hayvanlarla büyümüş çocuklarla ilgili gerçek hikayeleri derlerken kurgu fotoğraflarla da onların yaşamlarını yeniden canlandırdı...

"Champagne'nin Vahşi Kızı" Marie Anjelique Memmie Le Blanc-Fransa (1731)

"Champagne'nin Vahşi Kızı" Marie Anjelique Memmie Le Blanc-Fransa (1731)
18. yy’da yaşanan bu hikâyenin detayları şaşırtıcı derecede düzgün ve detaylı olarak saklanmıştı. Marie 10 yaşında Fransa’nın ormanlarında binlerce mil yürümüş, kuş, kurbağa, bitki kökleri ile beslenmiş, kurtlarla ve diğer yırtıcılarla dövüşerek hayatta kalmıştı. Bulunduğunda konuşamıyor sadece çığlık atıyor ve bazı gıcırtılar çıkarıyordu. 1937 yılında Polonya kraliçesi Fransa’da gideceği ava Marie’yi de götürdü. Marie o yıllarda hala çok hızlı hareket edebiliyor, tavşanları kolaylıkla yakalayıp öldürüyordu. İlerleyen yıllarda Marie akıcı bir şekilde Fransızca konuşmaya, okuma ve yazmaya başladı. 1755 yılında Madam Hecquet Marie’nin biyografisini yayınladı. Marie 1775 yılında 63 yaşındayken Paris’te hayatını kaybetti.

Sujit Kumar, Fiji, 1978
 

<div>
Sujit Kumar, Fiji, 1978</div>
<div>
&nbsp;</div>
Sujid bulunduğunda 8 yaşındaydı ve bir tavuk gibi davranıyordu. Sujit'in ailesi tarafından bir tavuk çiftliğinde tavuklarla kilitlendiği ortaya çıktı.

Madina, Rusya, 2013

Madina, Rusya, 2013
Madina doğumundan 3 yaşına kadar köpeklerle yaşadı. Yemeklerini köpeklerle paylaştı, onlarla oynadı, uyudu. 2013'te çıplak ve dört ayak üstünde yürürken bulundu.

John Ssebunya, Uganda, 1991
 

<div>
John Ssebunya, Uganda, 1991</div>
<div>
&nbsp;</div>
John 1988'de 3 yaşındayken evinden uzaklaştı. Bir daha da kimse görmedi. Ormanda maymunlarla yaşayan John, 1991'de yakalandığında 6 yaşındaydı. Bir maymun gibi yürümeyi öğrenmişti.

Marina Chapman, Kolombiya, 1959

Marina Chapman, Kolombiya, 1959
Bu projeye esin veren kişi Marina Chapman'dı. 1954'te kaçırıldı. Kaçıranlar onu bir ormanda serbest bıraktı. Marina burada bir maymun ailesiyle birlikte 5 yıl yaşadı ktan sonra avcılar tarafından bulundu.

Shamdeo, Hindistan, 1972

Shamdeo, Hindistan, 1972
Shamdeo'nun hikayesi biraz daha farklı. O yiyeceği için hayvanlarla savaşmak zorunda kaldı. Vahşi ortamda hayatta kalmayı başardı. İnsanlarla hiç kontakt kurmadı. 1972'de Hindistan'da bir ormanda bulundu. 4 yaşındaydı ve kurt yavrularıyla oynuyordu. Dişlerini bileylemişti, uzun turnakları vardı. Hiç konuşmayı öğrenemedi. 1985'te öldü.

Oxana, Malaya, Ukrayna 1991

Oxana, Malaya, Ukrayna 1991
Oxana 1991 yılında köpeklerle yaşarken bulundu. 8 yaşındaki kızın 6 yıldır köpeklerle birlikte yaşadığı anlaşıldı. Oxana'nın ailesinin alkol sorunu olduğu ve küçük kızı evin dışında bıraktıktan sonra kızın kaybolduğu anlaşıldı. Köpekler kıza sahip çıkarak onu yetiştirdi. Sadece evet ve hayır kelimelerini söyleyebilen Oxana'da bir klinikte tedavi edildi.

Genie- Amerika Birleşik Devletleri(1970) 

Genie- Amerika Birleşik Devletleri(1970)&nbsp;
Genie yeni yürümeye başladığı dönemde babası tarafından zeka geriliği olduğuna inanılarak, küçük bir odada bir lazımlığa bağlı yaşamaya mahkum edildi. Genie 10 yılını bu şekilde geçirdi, uyurken bile… 1970 yılında annesi sosyal hizmetlere haber vermeyi başarabildiğinde Genie 13 yaşına gelmişti. Halen tuvalet eğitimi yok ve bunny walk olarak adlandırılan garip bir yürüyüş biçimine sahip. Yıllar içinde bir araştırma konusu haline gelen Genie, bir çocuk hastanesine gönderildi. 1974 yılında özel bir dedektif onu yetişkin insanların inceleme altında olduğu bir merkezde bulana kadar ona ne olduğu bilinmiyordu.

LEOPAR ÇOCUK – HİNDİSTAN (1912)

LEOPAR &Ccedil;OCUK &ndash; HİNDİSTAN (1912)
1912 yılında bir leopar tarafından alınan erkek çocuğu, 3 yıl sonra bir avcının leoparı avlaması sonucunda bulundu. Avcı onu leopar yavruları ile bulduğunda çocuk 5 yaşındaydı. Hindistan’daki ailesinin yanına gönderildi. Yetişkin bir erkek kadar hızlı koşabiliyordu ve her türlü zeminde rahatlıkla hareket edebiliyordu. Başlarda konuşamıyor ve ona yaklaşmaya çalışan herkesi ısırıp kavga ediyordu. İlerleyen zamanda konuşmayı ve düzgün şekilde yürümeyi başardı. İleri yaşlarında üzücü bir şekilde ailesinden gelen bir hastalık sebebi ile görme yetisini kaybetti.

Aveyron'un vahşi çocuğu Victor-Fransa(1797)

Aveyron&#39;un vahşi &ccedil;ocuğu Victor-Fransa(1797)
18. yy’ın sonlarında Saint Sernin Sur Rance’de bulundu fakat bir şekilde kaçmayı başardı. 8 Ocak 1800 yılında tekrar yakalandığında yaklaşık 12 yaşındaydı. Tüm vücudu yaralarla kaplıydı ve tek bir kelime bile konuşamıyordu. Geçmişi ile ilgili çok az bilgi bulunan Victor’un yaklaşık 7 yıl bu şekilde yaşadığı tahmin ediliyor. Bulunduktan sonra hiçbir zaman tekrar konuşamadı ve Paris’te bir enstitüde 40’lı yaşlarındayken hayatını kaybetti.

Kolombiya asıllı bir İngiliz kadının inanılmaz hikayesi dünya basınına konu olmuştu...

Rudyard Kipling’in Orman Kitabı’ndaki karakterleri hatırlatan Marina Chapman, yaşamının ilk yıllarını vahşi bir ormanda chapuchin maymunlarıyla geçirdiğini iddia ediyor.

Aveyron'lu Victor

Aveyron&#39;lu Victor
Fransa’da 1797’de bir ormanda bulunur. Bulunduğunda 12 yaşlarındadır ve bu yaşa kadar ormanda yalnız olarak yaşamıştır. Victor yakalandıktan kısa süre sonra kaçar. Daha sonra tekrar yakalanır.. Konuşa becerisi yoktur. Sadece hırıltı çıkarabiliyordur. Gerek yiyecek tercihleri gerekse vücudundaki yara izleri onun yaşamının önemli bir kısmının vahşi ortamda geçirdiğinin kanıtıdır. 
 
Daha sonraları Paris’e getirilen Victor farklı bilimsel ve medikal gruplar tarafından incelenir. Psikolog Philippe Pinel tarafından çocuğa, eğitilemez idiot tanısı konur. Buna rağmen sağır ve zihinsel engelli çocukların öğretmeni J.M.G. Itard çocuğun eğitimini üstlenir. Victor okumayı, birkaç kelime söylemeyi ve emirlere itaat etmeyi öğrenir ama düzenli olarak konuşmayı asla öğrenemez. 1828 yılında ölür.

Kamala and Amala

Kamala and Amala
Biri 8 diğeri 1.5 yaşında olan iki kızın hikayesi. 1920’lerde Bengal köylülerinin ruhlardan korkması sonucu olayı araştırmaya karar veren papaz bu iki kızı beraber yaşadıkları kurtlar avlanmak için mağaradan çıktıktan sonra yakalarlar. Rehabilitasyondan pek anlamamasına rağmen kızlara yardım etmeye çalışan papazın çabaları pek sonuç vermez, küçük olan kısa zamanda hastalıktan, büyük olan ise konuşmayı ve ayağa kalkmayı öğrendikten kısa bir süre sonra karaciğer yetmezliğinden ölür.
Bu makaleye ifade bırak