Ozan Doğulu'nun '130 BPM Kreşendo' albümünün yıldızı hangi şarkı?

Ozan Doğulu'nun '130 BPM' serisi devam ediyor... 2010'da başlayan bu serinin yeni halkası '130 BPM Kreşendo'ya sonunda kavuştuk. Peş peşe kliplerle tanıtımı yapılan albüm sürpriz hitlerle dolu...

Ozan Doğulu'nun '130 BPM Kreşendo' albümünün yıldızı hangi şarkı?

Kağıt üstünde bile iddialı

Kağıt üstünde bile iddialı

Ozan Doğulu, 2010'dan beri '130 BPM' projesiyle müzik sektörüne renk katıyor. İster istemez bir rutine dönüştü bu proje.

Belki her şarkı hit olmayı başaramıyor ama yine de ilgi uyandırıyor.

'Kreşendo' da tıpkı bir 'Allegro' ya da 'Moderato' gibi keşfedilmeyi bekleyen, iddiası daha kağıt üstünde bile belli olan şarkılarla dolu.

Ajda açıyor, Ajda kapatıyor

Ajda açıyor, Ajda kapatıyor

'130 BPM Kreşendo' albümünde ilgi çekici isimler var. Açılış Ajda Pekkan'ın 'Yalnızlık FM'iyle yapılıyor. Ajda sevenlerin seveceği bu şarkının romantik versiyonu da kapanışta yer alıyor. Ama bence ilk sıradaki dans versiyonu daha sıcak.

Özellikle şu mevsimde Ajda Pekkan eşliğinde kumsalda yürümelik bir şarkı olmuş.

Pekkan'ın 'Hmm'ları ve şarkının cool düzenlemesi eşliğinde tatilin tadını çıkartabilirsiniz.

Emrah'ın şarkısı şaşırtıcı

Albümün asıl iddialı şarkıları ise Ajda sonrasında peş peşe geliyor. Emrah'ın 'Gerçek Şu Ki' ve Simge'nin 'Ne Zamandır' şarkıları, geniş kitlelerin dikkatini çekecek parçalar. Merve Özbey'in şarkılarına bayılanlar muhtemelen 'Gerçek Şu Ki'yi de sevecek.

'Gerçek Şu Ki' modern altyapı üzerine nağmeli vokal seven dinleyicileri hedefliyor. Ve nokta atışı yapıyor. Emrah'ın müzik tarzına mesafeli olan beni bile tavlamayı başardı. Nakarattaki modernliğin üzerine Emrah'ın sesi hoş olmuş.

'Ne Zamandır' adeta 'Seyre Dursun Aşk' gibi

"Emrah mı? Dinlemem ben yaaa" diyenlere 'Ne Zamandır'ı öneriyorum. Son yılların en başarılı isimlerinden Simge Sağın, bir kez daha başarılı bir işle karşımızda. 'Ne Zamandır', biraz Gülşen şarkıları tadında. Efkârlı, cool, damar ama bir yandan da modern.

"Söyle ne zamandır başka biri var hayatında?" sözleriyle dinleyiciyi yakalamayı başarıyor. 'Ne Zamandır'ın bu yaza damga vurma ihtimali yüksek. Tıpkı Gülşen'in Ozan Çolakoğlu'yla ortaklığı olan 'Seyre Dursun Aşk' gibi büyük bir radyo hit'ine dönüşeceğine inanıyorum.

'40 Asırlık'ın aranjesi oyuncaklı

'40 Asırlık'ın aranjesi oyuncaklı

Albümde '40 Asırlık' şarkısıyla Buray da var. Intro'su ve yürüyüşünde Ozan Doğulu'nun imzasını hissedebiliyoruz. Düzenleme, besteye çok yakışmış.

Ozan Doğulu aranjelerini neden sevdiğimi '40 Asırlık'la bir kez daha anlamış oldum. Gerektiğinde akustik gitar sound'u da devreye giriyor, oyuncaklı melodi de. Ozan Doğulu, 3 dakikalık bir şarkının her saniyesini en tatlı şekilde doldurmayı başarıyor.

'Neo-Karadeniz' trendi başlayabilir

Aydın Kurtoğlu'nun 'Deli Fişek'i ise hoş bir Karadeniz rüzgârı estiriyor. Kurtoğlu'dan Karadeniz havası dinlemeyi hiç düşünmüyordum ve beklemiyordum.

Sıfır beklentiyle dinlediğim için muhtemelen daha da ısındım şarkıya. Karadeniz müziğini seviyorsanız bu şarkı zaten tam sizlik.

Bu şarkıyla birlikte 'Neo-Karadeniz' gibi bir akım başlayabilir. Karadeniz müziğinin popülerleşmesine kapı açıyor bu şarkı.

"Bakın ben her şarkıyı aranje edebiliyorum"

"Bakın ben her şarkıyı aranje edebiliyorum"

Karadeniz havalarından sonra 'Çukur Benim' gibi pop-rap bir şarkıyla karşılaşmamız tesadüf değil. Bir anda 'kültür şoku' yaşıyorsunuz. Ozan Doğulu da zaten bilerek, isteyerek yapmış bunu. "Bakın, ben her şarkıyı aranje edebiliyorum, nasıl olmuş gencolar?" diyor adeta.

Ceylan Ertem ve Kubilay Aka'nın 'Çukur Benim'ini sevdim. Müzikteki kategorizasyonların ne kadar lüzumsuz olduğunu, herkes bir araya geldiğinde ortaya güzel işler çıkabileceğini kanıtlıyor.
 

Hera'nın vokali ön planda

Hera'nın vokali ön planda

Spikerlikten şarkıcılığa geçiş yapan Hera, 'Yanar' diye bir slow/orta tempo şarkıyla albümde yerini almış. Hera'nın vokalini öne çıkartma hedefindeki şarkıya ben pek ısınamadım.

Beni rahatsız etmedi, hatta şaşırttığını bile söyleyebilirim. Sıcak bir tınısı var sesinin. Fakat pek yükselmedim. Keşke nakaratta 'Yanar'lar 'Kanar'lar olmasaymış.

Albümün gizli hit'i 'Dedikodu'

Albümün gizli hit'i 'Dedikodu'

Ve gelelim albümün gizli hitine... Oynadığı dizilerle adını duyuran Baran Bölükbaşı, son zamanlardaki en büyük şaşkınlığımı yaşamama sebep oldu. 'Dedikodu' adlı şarkıyla Bölükbaşı, bence albümün en iyi performansını ortaya koymuş.

Eğer sakin, modern, pop şarkılarını seviyorsanız derhal 'Dedikodu'ya kulak verin. Hem trend hem de sıcak. Baran Bölükbaşı'nın acilen müzik kariyerine ağırlık vermesi gerekiyor.

İlk etapta kaynasalar bile...

İlk etapta kaynasalar bile...

Albümde, vokallerinin hastası olduğum Bahadır Tatlıöz ile Bilge Nihan'ın performansları şahane.

Bahadır Tatlıöz'ün 'Yok De'si ile Bilge Nihan'ın 'Allah Göstersin' yorumları ilgiyi hak eden, keşfedildiği takdirde yürüyebilecek işler.

Cem Belevi'nin 'Elizabeth'i ise iddialı adından ötürü dikkat çekebilir.

Bu şarkıların ilk etapta kaynayacağını ama uzun vadede muhakkak sevileceğini düşünüyorum. 

Ozan Doğulu'nun ispatladığı şey...

Ozan Doğulu'nun ispatladığı şey...

"Bir aranjör her türden şarkının düzenlemesini yapabilir" iddiasındaki Ozan Doğulu, bu albümüyle amacına ulaştığını kanıtlıyor. 

Albümde ağırlıkla yüksek tempolu şarkılar var ama asıl hedeflenen şey 'remix konsepti' değil, 'müzik türlerine güncelleme getirmek' bence. Ozan Doğulu, '130 BPM Kreşendo'da bunu çok iyi başarmış. Daha da önemlisi artık rutine dönüşen, kanıksadığımız '130 BPM' serisine güzel bir heyecan katmayı başarmış.

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak