Padişahların ilginç özellikleri

Osmanlı Devleti’ni yüzyıllarca yöneten padişahlar da bizler gibi insanlardı. Devlet yönetmenin yanında hobileri, fobileri, fiziksel özellikleri vardı. Sizler için padişahların bu özelliklerini araştırdık.

Padişahların ilginç özellikleri

Osman Gazi

Osman Gazi

Devletin kurucusu Osman Gazi çok fazla farklı elbise giyerdi. Ancak bunun nedeni müsriflik değil, garip gurebayı sevindirmekti. Birisi elbisesine dikkatlice baksa hemen çıkarıp ona bağışlardı.

I. Murad

I. Murad

Mevlana’ya büyük bir sevgi ve saygı besleyen I. Murad suikastla şehit edilen tek padişahtır.

Yıldırım Bayezid

Yıldırım Bayezid

Lakabını çok hızlı hareket etmesinden alan Yıldırım Bayezid, İstanbul’u birkaç defa kuşatan isimdir. Suyu çok seven biri olduğundan Bursa Ulu Camii’nin içine şadırvan yaptırmıştır.

Fatih Sultan Mehmed

Fatih Sultan Mehmed

Türk tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Fatih Sultan Mehmed’in haritacılığa özel bir ilgisi vardı. Arapça, Farsça, Yunanca, Sırpça ve Latinceyi bilirdi. Yemeklerini yalnız yerdi, saraya bu adeti getiren kişidir. Ağaç, sebze ve çiçek yetiştirmeye meraklıydı. Zaman zaman sarayın bahçesinde bahçıvanlık yapmıştır.

Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim

Farsça, Arapça ve Tatarca bilen Yavuz Sultan Selim, dedesi Fatih gibi bilgiye önem vermişti. Sert bir mizacı vardı ve o dönem birine beddua etmek isteyen “Yavuz’a sadrazam olursun inşallah” derdi. 8 yıllık saltanatında 7 sadrazam değiştirmişti.

Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

Çok iyi giyinirdi ve zengin bir takı koleksiyonu vardı. Arapça, Farsça, Tatarca ve Çağataycayı öğrenmişti.

III. Murad

III. Murad

Çok fazla çocuğu olduğu bilinen III. Murad’ın bilinen 49 çocuğu olmuş ancak hiçbiri hayatta kalmamıştır. ‘Hayır’ demeyi çok bilmeyen bir padişahmış kendisi, saatlere de özel ilgiliymiş.

IV. Murad

IV. Murad

En sert padişahlardan biriydi. Satranç ve damayı bilir, çok iyi oynardı. Koşu halindeki attan başka bir ata atlayabilecek kadar iyi bir biniciydi.

IV. Mehmed

IV. Mehmed

Avcı lakabının hakkını günde 20 saat at üzerinde geçirmesiyle vermiş bir padişahtır. 7 yaşında tahta geçip, 39 yıl tahtta kalmıştır.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak