Pandemi dönemini fırsata çeviren büyük milyarderler

Dünyanın en büyük şirketlerinin ortak özelliği teknoloji tabanlı işler yapıyor olmaları... Bu şirketlerin bazıları, tıpkı 18'inci yüzyılda buharlı makineyi, 19'uncu yüzyılda çeliği kullanmaya başlayan şirketlerin yaptığı değişim gibi dünya tarihinin son 30 yılında büyük değişimlere neden oldu. Gelin hep beraber pandemi döneminin 'büyük kriz'ini fırsata çeviren şirketlere hep birlikte Molatik olalım...

Pandemi dönemini fırsata çeviren büyük milyarderler

Pandemi döneminde 845 milyar dolar servet artışı

Pandemi döneminde 845 milyar dolar servet artışı

ABD'nin 643 milyarderinin serveti, dünya çapında on milyonlarca işi yerle bir eden Koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana ortalama yüzde 29 oranında artmış. ABD'de merkezli bir düşünce kuruluşu olan Politika Çalışmaları Enstitüsü’nün raporuna göre, süper zenginlerin en zenginleri diyebileceğimiz milyarderler, pandemi döneminde servetlerini 845 milyar dolar daha artırmış.

Mart ayından bugüne pandemiden dolayı 200 binden fazla ABD'linin yaşamını yitirdiği, 50 milyondan fazla kişinin işini kaybettiği düşünüldüğünde bu artış bize garip gibi görülebilir. Bu artışın temel nedeni, şirketlerin faaliyet gösterdiği alan elbette...

Hepsi teknoloji tabanlı

Hepsi teknoloji tabanlı

Raporda geliri en çok artan şirketlere bakıldığı zaman ön plana Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos; elektrikli otomobil şirketi olan Tesla'nın kurucusu ve CEO'su Elon Musk; Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg gibi isimler ön plana çıkıyor.

Bu üç ismin yanında diğer isimlerin hepsinin ortak yanı yaptıkları işin tamamının ya da bir kısmının teknoloji tabanlı olması.

Amazon'un liderliği

Amazon'un liderliği

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un Forbes dergisinin tahminine göre kişisel serveti, krizin başlangıcından bu yana 73.2 milyar dolar artarak 186.2 milyar dolara yükselmiş. Bütün ülkelerde yaşanan sokağa çıkma yasakları, online hizmet veren Amazon’un hisse değerlerinde yüzde 65'lik bir artışa neden olmuş Temmuz ayında sadece bir gün içinde Bezos’un serveti 10 milyar dolardan fazla artmış.

Hepsi tanıdığımız isimler

Hepsi tanıdığımız isimler

Elektrikli otomobil şirketi Tesla'nın kurucusu ve CEO'su Elon Musk da pandemiden en çok kazancı sağlayanlardan bir tanesi. SpaceX gibi uzay çalışmaları üzerine de faaliyet gösteren Musk’ın pandemi dönemindeki serveti yüzde 274 artarak 92 milyar dolara yükselmiş.

Buna benzer şekilde Facebook'un kurucusu olan Mark Zuckerberg ise servetini yüzde 84 artırarak (45.9 milyar dolar) 100.6 milyar dolara yükseltmiş. Servetinin en az yarısını hayır kurumlarına verme sözü veren ve Koronavirüs'le mücadeleye 'birkaç milyar dolar' ayıran Bill Gates’in serveti ise yüzde 19 artarak 116 milyar dolara yükselmiş.

Kriz mi tehdit mi?

Kriz mi tehdit mi?

Dünya şimdiye kadar hiç olmadığı hızla değişiyor. Bu değişimde en büyük kazancı, sağladığı kolaylık ve faydalarıyla teknoloji tabanlı işler elde ediyor. Değişime ayak uyduramayan yüz binlerce şirket batıyor, milyonlarca insan işsiz kalıyor. Bilgiye erişimin çok kolay olduğu bu kriz döneminin bizim için tehdit mi yoksa fırsat mı sorusunun cevabı ise tam olarak burada yatıyor. Dünya değişiyor peki ya siz?

 

Bu makaleye ifade bırak