Geri Dön
PazarBaşrolde Pulsar var!

Başrolde Pulsar var!

Daha önce bir dizide küçük bir rolü olan Alman çoban köpeği Pulsar artık başrolde Yeni dizisine adını da veren Pulsar’ın sahibi ve eğiticisi Erdinç Sarımusaoğlu: “Köpeğin ismi elektromanyetik dalga yayan bir cisimden geliyor”

Başrolde Pulsar var!

Çocukken çoğumuz “Lassie” dizisini izlemiş, böyle bir köpeğimizin olmasını istemişizdir. En çok küçüklerin ilgisini çeken köpek kahramanlı dizilere şimdi yerli bir yapım ekleniyor: “Pulsar”. 10 Haziran’da Star TV’de yayımlanmaya başlayacak olan dizinin başrol oyuncusu Pulsar, bir Alman çoban köpeği. Gerçek hayatta da bugüne kadar sayısız kahramanlıkları olmuş. Depremlerde, çığlarda insanları kurtarmış, doğada kaybolanları bulmuş.
Pulsar’ın sahibi ve eğiticisi olan Erdinç Sarımusaoğlu  tam bir hayvansever. Dünyanın pek çok yerinde kurtarma operasyonlarına katılan Sarımusaoğlu en büyük yardımcısının Pulsar olduğunu söylüyor.

Bir köpeğin başrolü oynadığı bir dizi projesi nasıl oluştu?
 Dizinin yapımcısı Şule Bilgiç bir gün benim köpek çiftliğime geldi. “Gönül Salıncağı” dizisi proje aşamasındaydı. Bu dizide bir köpeğin de rol almasını istedik. Pulsar bu dizide oynadığında umduğumuzdan daha iyi performans gösterdi. Böylece köpeğin başrolde oynadığı bir dizi yapabileceğimizi gördük ve “Pulsar” dizisini yapmaya karar verdik.

Köpeğin gerçek adı da Pulsar mı?
Evet. Gökcisimleri hep ilgimi çekmiştir. Pulsar elektromanyetik dalga yayan bir cisim. Köpeklerime böyle değişik isimler koymaktan hoşlanıyorum. 

“Sette çok az sıkılıyor”

18 köpeğinizin arasından neden Pulsar’ı seçtiniz?
Bir dizide her tür köpeği oynatamazsınız; ifade veren bir köpek olmalı. Bazı köpekler gereksiz cesur, aşırı agresif olur. Pulsar farklıdır, algısı çok açıktır. Mesela Bursa’daki 4.3’lük depremde Pulsar hemen masanın altına kaçtı, huzursuz oldu. Algısının çok açık olmasının kötü etkileri de var. İstemediği hiçbir şeyi yapmaz. Bir de Pulsar bir dişi; gönlünü almak zorundasın. 

Pulsar’ı neyle besliyorsunuz?
Kuru mama ile besliyoruz ama pizza’ya bayıldığı için pizza yerken mutlaka bir dilim veriyoruz.

Pulsar en çok ne yapmayı sever?
Pulsar gölde yüzerken arkadaşı Nando ile top oynamayı çok seviyor.

Dizi için Pulsar’la özel çalışma yaptınız mı? 
Hiç yapmadık. Pulsar zaten 5 yaşında bir arama kurtarma köpeği. Depremlerde, çığda, kayıp aramada çalışabiliyor. Çeviklik, itaat, arama becerisi var. Senaryo elimize geldikçe çalışıyoruz. Bazen doğaçlama yaptığımız da oluyor. 

Senaryo Pulsar’ın oyunculuğuna göre şekilleniyor mu?
Sonuç olarak bu bir köpek, ne yaparsa yapsın doğal olacak. Bazen onun doğal davranışlarını da kullanarak senaryoda çok küçük değişiklikler yapıyoruz. 

Pulsar kameradan, ışıktan sıkıldığında ne yapıyorsunuz?
Sıkıldığı çok az zaman oluyor. O da ışık ya da kamerayla alakalı değil, set kalabalığından. Çok sıkılmamasının nedeni zaten bir arama kurtarma köpeği olması. Deprem bölgesinde bir enkaz üzerinde çalışırken zaten etrafta jeneratör, kırıcılar çalışıyor. 

Oyuncular Pulsar ile nasıl iletişim kuruyor?
Bu Türkiye için yeni bir proje, ekip için de öyle. Her geçen gün ekip biraz daha  iyiye doğru gidiyor. Mesela son üç gündür  yaptığımız çalışma diğer günlere göre çok farklı. 

“Kendine ait bir odası var, oraya gidip dinleniyor”

Çalışmak istemediği ve kaçtığı zaman nasıl yeniden sete çekebiliyorsunuz?
Her şeyi ödülle yaptırmaya çalışıyoruz. Ama ödül olarak bazen top kullanıyoruz bazen yiyecek. Alkışa da çok değişik tepkileri var. Dizide göreceksiniz. Bazı ifadeleri alkışla yapıyor; şaşırma ifadesi, kaçış ifadesi gibi.

Yani bir oyuncu gibi ifade verebiliyor.
Tabii bir oyuncu kadar olamaz ama elimizden geldiği kadar yaptırıyoruz. Provalarda çalışıyoruz. Daha fazla prova kayıt yapıyoruz çünkü provalarda istenilen davranışı gösteren köpek tekrar aynı tepkiyi vermez diye çok sağlam çalışıyoruz. Köpeği yormamak açısından da  iyi oluyor bu. 

Hayvan hakları açısından Pulsar’ın dizide oynaması bir sorun yaratır mı? 
Ben köpeğe sopayla bir şey öğretemem, zaten öyle bir yaklaşımım yok. Burada Pulsar çok yorulduğu zaman herkes görüyor ve yorgun halde çalıştırmıyoruz. Yukarıda kendine ait bir odası da var, oraya gidip dinleniyor.

Başrolde Pulsar var

Pulsar dizinin oyuncuları Buket Dereoğlu, Kayra Şenocak, Ecem Uzun ve Ayber Koşar (soldan sağa) ile birlikte.