Geri Dön

Beyazperdenin azılı suçluları

Vizyona giren Johnny Depp’li “Kara Düzen” filmi ve Amerikan medya platformu Netflix’in büyük ilgi çeken dizisi “Narcos” azılı suçluları beyazperdeye ve ekranlara taşıyor. Bu vesileyle sinema tarihinin en ünlü suçlularını hatırlayalım istedik

Beyazperdenin azılı suçluları

Kasap/Chopper


Otobiyografisinden uyarlandı
Andrew Dominik’in Eric Bana’nın başrolünde yıldızlaştığı filmi “Kasap” lakabını bir çizgi filmden alan Avustralyalı suçlu Mark Brandon Read’in hayat hikayesini anlatıyor. Üstelik film Read’in zamanını içeride geçirdiği yıllarda yazdığı otobiyografilerden uyarlandı. Melbourne’ün yeraltı dünyasında işlediği suçlarla adını duyuran Read’in önemli özelliklerinden biri de kendisini “toplum koruyucusu” olarak görmesi. Çünkü Read diğer suçlulara saldırarak onları soyuyordu!

Kara Düzen/Black Mass
Boston’ın muhbir gangsteri
BenedIct Cumberbatch, Joel Edgerton, Kevin Bacon ve başroldeki Johnny Depp’li kadrosuyla “Kara Düzen” bu cuma vizyona girdi. Scott Cooper’ın yönettiği filmin odaklandığı karakter ise Boston’ın en azılı suçlularından biri olarak anılan Whitey lakaplı James Joseph Bulger Jr. 1929 doğumlu Bulger’ın bilinen 19 cinayeti var.
Uyuşturucu trafiğinden cinayete, hırsızlıktan dolandırıcılığa dosyalar dolusu sabıkası olan Bulger, 1975’ten itibaren FBI’ın muhbiri olarak çalışmış. Buradaki amacının, FBI ile ortak düşmanları olan İtalyan mafyasını çökertmek olduğu iddia ediliyor. Fakat işler FBI’ın planladığı gibi gitmiyor. Bulger’ın yakın arkadaşlarından Stephen Flemmi 2001’de verdiği bir röportajda şöyle diyordu: “Biz FBI’a boktan bilgiler verdik. Onlarsa bize altın verdi.” Bulger halen Florida’daki bir hapishanede.

Sıkı Dostlar/Goodfellas

En ünlü ganster filminin kahramanı
Ünlü yönetmen Martin Scorsese imzalı “Sıkı Dostlar”ın kahramanlarından biri olan ve Ray Liotta tarafından canlandırılan Henry Hill, İrlandalı bir baba ile İtalyan bir annenin oğlu olarak suç dünyasına girmesini kolaylaştıracak bağlara sahipti. New York’un iyi bilinen suç ailelerinden Lucchese’in bir üyesi oldu. Birçok suça karıştı fakat daha sonra FBI muhbiri olarak çalışarak 50’ye yakın suçun ortaya çıkarılmasına da yardım etti.

“Bronson”

Komedyen olmak isteyen mahkum

NIcolas Winding Refn’in yönettiği 2008 yapımı film “Bronson”da ünlü aktör Tom Hardy’den efsanevi bir performans izlemiştik. Canlandırdığı karakter, Michael Gordon Peterson adlı bir İngilizdi. 1952 doğumlu Peterson’ın hikayesi silahlı soygun sonucu yedi yıllığına cezaevine girmesiyle başlıyor. Fakat “problem mahkum”a dönüşen Peterson’ın cezası uzadıkça uzuyor. Kendisi hâlâ mahkum!
İçeride rahat durmayan Peterson diğer mahkumlara ve gardiyanlara sürekli saldırdığı ve onları rehin aldığı için toplamda 120 farklı cezaevi değiştirmiş. Charles Bronson adını kullanmaya başlayan Peterson’ın en ilginç özelliği hapishanelerde 13 kitap yazması ve resimle uğraşması. En büyük hayali ise komedyen olmakmış. Cezasını çektiği hapishaneye 750 bin sterlinlik bir zarar verdikten sonra rehin aldığı gardiyanlar için fidye olarak bir fincan çay istemesi de Peterson’ın mizah anlayışının bir ürünü olsa gerek.
Cani/Monster

Amerika’da tartışma yarattı

Amerika’nın en ünlü kadın seri katili olaran nam salan Aileen Wuornos, 2003 tarihli “Cani” adlı filmde ünlü aktris Charlize Theron tarafından canlandırılmıştı. Hatta Theron bu rolüyle Oscar da kazandı.
Wuornos’un fahişelik yaptığı 1998-1990 yılları arasında yedi kişiyi öldürdüğü iddia edilmiş. Fakat süren davası sırasında sadece iki kurbanının cesedine ulaşılmıştı. Beş cinayette yargılanan Wuornos bu suçlardan idama mahkum edildi. Fakat Wuornos’a göre katlettiği kurbanlarının hepsi kendisine tecavüz etmek istemişti. Wuornos masum olduğuna inanıyordu. Çünkü meşru müdafa hakkını kullanmıştı!
Amerika’da ciddi tartışmalara neden olan bu davadan sonra insanların bir kısmı Wuornos’un psikopat olduğuna ikna olurken diğerleri onun suçlarında çocuk tacizcisi olan babasının ve onu terk eden annesinin de payı olduğunu düşünüyordu.

TV’DE DE VARLAR

NARCOS

En popüler kaçakçı

Amerikan medya platformu Netflix’te gösterilmeye başlanan dizi “Narcos”, Kolombiyalı ünlü uyuşturucu taciri Pablo Escobar’ın hayat hikayesine odaklanıyor. Dizide Brezilyalı aktör Wagner Moura tarafından canlandırılan Escobar dünyanın en popüler suçlularından...
1989 yılında Forbes dergisinin dünyanın en zengin yedinci insanı ilan ettiği Escobar gelirinin büyük bir kısmını kokain ticaretinden elde ediyor, Amerika’ya gönderilen kokainin yüzde 80’inin sahibi olarak gösteriliyordu. Escobar’ın politik hırsları da vardı. Kolombiya başkanı olmak için yürüttüğü kampanya uyuşturucuyla olan bağlantısı nedeniyle yarıda kaldı. Escobar, 2 Aralık 1993’te öldürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber