Geri Dön
PazarFutbola GPS dopingi

Futbola GPS dopingi

Futbolcuların performansını yakından takip etmeye yarayan GPSports adlı GPS teknolojisi, bu sezon Türkiye’de de kullanılacak

Futbola GPS dopingi

Futbol heyecanının başlamasına iki haftadan az kaldı. Bu sezonun en büyük farkı, yepyeni bir teknolojinin sahaya çıkacak olması. Oyuncuların performansını yakından takip etmeye yarayan GPSports adlı GPS teknolojisi, bu yıl Fenerbahçe ile Beşiktaş tarafından kullanılacak ve takımların daha verimli sonuçlar alması hedeflenecek.

Yatan oyuncu dönemi tarihe karışıyor

Avustralyalı GPSports firması tarafından geliştirilen teknoloji, oyuncuların sırtına takılan bir cihaz yardımıyla çalışıyor ve dünya liglerinin önemli takımları tarafından kullanılıyor. Real Madrid, Chelsea, Valencia, Bayern Munich gibi takımların tercih ettiği GPSports, aynı zamanda rugby, Amerikan futbolu ve hokey takımlarının da tercihi.

Oyuncuların sırtına özel bir düzenekle takılan ve küçük bir cihaz olan GPSports, antrenman ve maçlar sırasında oyunculardan topladığı performans ve sağlık bilgilerini anlık olarak antrenörlerin kullandığı sisteme iletiyor. Bu sayede takım ve oyuncu performanslarının büyük bir keskinlikle ölçülmesini ve buna göre kararlar verilmesini sağlıyor.

GPSports’un en önemli faydalarından biri, oyuncuların ne kadar antrenmana ihtiyaç duyduğunu belirlemesi. Sistem her oyuncunun antrenman sırasında ne kadar çalıştığı bilgisini kaydediyor. Antrenman boyunca ne kadar koştuğu, hızını ne kadar koruduğu; mevcut hızı, en yüksek hızı, ortalama hızı; yine ortalama ve en yüksek nabız değerleriyle vücuduna toplamda ne kadar yüklendiği gibi değerler sayesinde oyuncuların hiçbir antrenmanda kaytarma şansı kalmıyor.

Takımların kazanma şansını artırmak için sakatlıkların en aza indirilmesi de büyük önem taşıyor. GPSports bir oyuncuya ne kadar yüklenildiği bilgisi üzerinden sakatlanma riski doğduğu anda antrenörleri uyarıyor. Acemi oyuncuların, sakatlıktan yeni çıkanların ve ciddi sakatlık kaydı bulunanların tüm geçmişini tutan sistem, bu sayede “riskli” oyuncuları belirliyor. Böylece bunlar için önlem alınmasını, uygun antrenmanlar yaptırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu oyuncuların ne zaman mola vermesi gerektiğini de belirleyebiliyor.

GPSports maç esnasında kullanıldığı zaman antrenmanların ne kadar verimli geçtiği bilgisini de verebiliyor. Bunun için maçın yoğunluğuyla antrenmanda kaydedilen değerleri kıyaslıyor. Eğer antrenman maçın yoğunluğunu karşılamayacak seviyede kalmışsa yeniden düzenlenme önerebiliyor. Tersi şekilde antrenmanda oyunculara fazla yükleniliyorsa, bunu da tespit edebiliyor. Maç verileri sayesinde hangi konuma nasıl bir müdahale gerektiği, oyuncuların limitleri ve genel olarak gelişime ihtiyaç duyulan alanlar belirlenebiliyor.

Oyuncular arasında kaliteli rekabet

Takımlar arasında olduğu kadar takım içi oyuncular arasında da rekabet olduğu bilinir. Kimin daha çok çalıştığı, kimin çabalarının görüldüğü veya görülmediği, teknik direktörün ve antrenörün gözüne girmek gibi konular oyuncular arasında önem teşkil eder. Herkesin performansının bilimsel verilerle kusursuz şekilde toplanıyor olduğu bilgisi, oyuncular üzerinde olumlu bir baskı yaratarak hem rekabetin daha kaliteli hale gelmesini sağlıyor hem de rakamsal değerler oyuncular üzerinde daha iyi olma motivasyonu sağlıyor.

Piyasadaki en popüler 5 spor saati

GPSports tam bir profesyonel düzenek olduğu için önemli maddi yatırım gerektiren bir teknoloji. Fakat sporla bireysel anlamda uğraşıyorsanız ve özellikle koşu yapıyorsanız, spor saatleri performansınızı bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir.

-GarmIn Forerunner 225:Dahili nabız sayacı sayesinde pek konforlu olmayan göğüs bandına ihtiyacı ortadan kaldıran Garmin Forerunner 225, piyasadaki en iyi ürünlerden biri. Renkli ve değişken ekranı ile titreşim özelliği sayesinde belirli bölgeler (zone) içinde antrenman yapmayı kolaylaştırıyor. Aktivite takip ve uyku izleme özelliği de var. (garmin.com,
1.050 lira.)

-NIke+ Sportwatch GPS:Özellikle koşucular için tasarlanan Nike+ Sportwatch GPS, kullanıcısının lokasyon, adım sayısı, harcadığı kalori gibi değerlerini tutuyor. Otomatik koşu hatırlatıcısı gibi özelliklerinin yanı sıra motive edici mesajları da bulunan saat, tüm aktivite geçmişini tutuyor ve hedef belirlenmesini sağlıyor. (nikeplus.nike.com, 425 lira.)

-Adidas Smart Run:Adidas’ın koşucular için ürettiği akıllı saati Smart Run’ın en büyük özelliği, MixRadio ile müzik dinleme imkanı. Müzik listelerini motivasyon amaçlı kullanan ve her egzersiz tipi için ayrı çalma listesi oluşturabilen Smart Run GPS, bluetooth, nabız izleme, aktivite takibi gibi özellikler barındırıyor. (micoach.adidas.com, 1.049 lira.)

-Suunto AmbIt 3 SapphIre Peak:Atletler ve profesyonel sporcular tarafından tercih edilen Suunto, akıllı telefonlarla entegre çalışarak performans takibini en üst seviyeye çıkarıyor. Pusulası, gelişmiş bir GPS sistemi, rakım ölçeri ve daha pek çok sensörü bulunan Suunto’nun aktivite rotasını gösteren harita özelliği de var. (suunto.com, 1.889 lira.)

-FItBIt Surge:Spor saatleri arasında yerini kabul ettirmiş ünlü bir marka olan FitBit, sporcular için sunduğu özelliklerin yanı sıra akıllı telefon notifikasyonları özelliğiyle de akıllı saat meraklılarına göz kırpıyor. Hafif ve şık tasarımıyla da öne çıkan FitBit’in GPS özelliği bulunuyor ve pili 1 hafta dayanıyor. (fitbit.com/surge, 999 lira.)

Not:Fiyatlar mağazalara göre değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler