Geri Dön

“Koltuğumuz boştu, tekrar oturduk”

1990’ların Grup Vitamin’i 16 yıl sonra bir albümle tekrar karşımızda. “Bunca yıl sonra neden?” diye sorduğumuzda Tolga Sünter, “Gökhan Semiz unutulsun istemedik. Koltuğumuz boştu, biz de tekrar oturduk” diyor

“Koltuğumuz boştu, tekrar oturduk”

on yılların moda ifadesiyle “Liseliler bilmez”: Benim gibi 1990’larda aklı başında olanlar için Grup Vitamin çok şey ifade ediyordu. “İsmail”, “Turkish Kovboylar”, “Zonta”, “Şaşırmayın” gibi dillerimizden düşmeyen şarkılar yaratmışlar, müziği kalburüstü mizahla birleştirerek efsaneye dönüşmüşlerdi. 1998’de bir gün grubun esas adamı Gökhan Semiz’i bir trafik kazasında kaybettik. Sonra “Bu Sabah İstanbul’da” ile çıktı Grup Vitamin karşımıza. Bu kez şarkılarında mizah değil, hüzün vardı...

Aradan 16 yıl geçti. Grubun uzun zamandır yanında olan, birçok şarkısına aranjeler yapan Tolga Sünter’in de desteğiyle Vitamin, 14 şarkılık “Endoplazmik Retikulum” adlı albümünü yayımladı.

Ne zaman karar verdiniz Grup Vitamin’i tekrar toplamaya?

Emrah Anul: Fikri ortaya atan Tolga’ydı. “Haydi tekrar toplanalım” dedi. Gökhan’ın (Semiz) ölümünden sonra sıkıntılıydık. Bünyede bir sıkışma vardı. “Yapmasak mı?” durumundaydık. Sonra Tolga cesaretlendirdi.

Selçuk Aksoy: Grup Vitamin’i yaşatalım istedik. Tabii içimizde biriken esprileri de boşaltmak istiyorduk.

Albüm üzerine çalışmaya ne zaman başladınız?

Tolga Sünter: Stüdyo kayıtları ağustos ayında bitti. Albümü eylül ya da ekim gibi yayımlamayı düşünüyorduk ama telif işleri çok uzun sürdü. Farklı şarkılardan ufak bölümleri alıntıladığımız için bu şarkıların sahiplerinden izin almak gerekiyor. Eskiden rahattık bu konuda. Bu sefer ise en küçük kelime için bile izin aldık.

İşi uzatan telifler miydi?

Tolga S.:30 kişiyle görüştük bu süreçte. Tek tek, neredeyse her kelime için izin aldık.

“İsmail 2”deki “Yatcaz-kalkcaz” bölümü için bile izin aldınız mı Gülşen’den?

Tolga S.:Evet. Biz yabancı şarkıların bestelerini kullanıyoruz ya, o besteler için izin almak daha kolaydı... Buradaki değerli arkadaşlarımıza ulaşmakta bile sıkıntı yaşadık.

“Klip hem ağlayıp hem gülerek izlenmiş”

“Endoplazmik Retikulum” albümünde kaç yeni şarkı var?

Tolga S.: Sekiz tane... Toplamda 14 şarkı var. “İsmail 2” bizim için “gezegendeki ilk devam şarkısı” oldu.

Selçuk A.:Söylenenlere göre insanlar ilk albümümüz “Bol Vitamin”in ruhunu bulmuş bu albümde. Bu bizi çok sevindirdi. “İsmail 2” klibini hem geçmişi ve Gökhan’ı hatırlayıp ağlayarak
hem gülerek izlediklerini söylüyorlar.

Klip ne kadar gerçekçi? Tekrar bir araya gelmeden önce çekirdek çitleyip TV mi seyrediyordunuz?

Selçuk A.:Klibin başlangıcı çok gerçekçi çünkü orada toz alan benim eşim. Ev hali... Ama Emrah’ın bahçesi var mıydı, onu bilmiyorum.

Tolga S.: Emrah çiçekleri çok seviyor. O yüzden bahçe suluyor klipte.

16 yılda çok malzeme birikmiş mi? Yeni çıkan şarkılardan bir şeyler üretip birbirinizi arıyor muydunuz?

Emrah A.:Tabii ki. Bir yerden bir fıkra duyduğumuz zaman bile gecenin bir vakti telefonda o fıkrayı birbirimize anlatıp gülüyorduk.

Sizden sonra sizin yolunuzdan giden kimse de olmadı. Cesaret mi edemedi kimse?

Tolga S.: Ben ona hep şaşırmışımdır. Çünkü başarı hep taklit edilir Türkiye’de. Neden başkaları da denemedi, bilemiyorum. Hatta en başta “Hâlâ koltuğumuz boş. Biz oturalım” dedim. Aslında bizim bu işe girmemiz cesaret işi.

Emrah A.:Hemen koltuğa baktık, hâlâ sıcak mı diye. Baktık ki sıcak.
“Çok uzağa gitmiş olamazlar” dedik.

Konserler başlar mı yakında?

Tolga S.:Başlar. Teklifler geliyor zaten. Orkestrayla çalıştıktan sonra sahneye hazır oluruz. Özledik, bol bol konser vermek istiyoruz.

“Vitamin şarkılara değer katıyor”

Grup Vitamin’in şarkılarını tiye almasına bozulanlar oluyor mu?

Tolga S.:Grup Vitamin şarkılara değer de katıyor. Şöyle söylemek lazım daha doğrusu: Grup Vitamin’in kullandığı şarkıların zaten bir değeri vardır. Biz kullanınca daha da değerlenir. Mustafa Topaloğlu’nun “Felsefe Yapma” şarkısını insanlar unutmuş olabilir ama “İsmail felsefe yapma” sözünü herkes biliyor.
Ya da yeni nesil Kayahan’ın “Sarı Saçlarından Sen Suçlusun” şarkısını hatırlamayabilir ama
“Sarı saçlarından sen suçlusun İsmail” unutulmaz.

“Gökhan rüyalarımıza giriyor hâlâ”

Klibin sonunda Gökhan Semiz’e de ithaf var...

Selçuk A.: Biz bu albümü yaparken zaten amaçlarımızdan biri de Gökhan’ı yaşatmaktı. Vefa borcumuz var. Gökhan rüyalarımıza giriyor hâlâ.

Tolga S.: Benim rüyamda Gökhan’la şarkı sözü yazmışlığım var.

Emrah A.: Ben de gördüm rüyalarımda.

Tolga S.: Şöyle şeyler oldu: Michael Jackson’ı tanımayan gençlerle tanışmaya başladım. Yaşadığımız dönemde bu anormal değil. Bizim zamanımızda Sezen Cumhur Önal’ın “Müzik Yelpazesi’nde verdiklerini biliyorduk. Şimdi internet var. Sıra gelmez ki Sinatra’lara, Elvis Presley’lere... Bunları görünce “Durursak Vitamin biter” dedim ben. Bu Gökhan’ın da unutulacağı anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber