Geri Dön

Mingus’la derinlik testi

Mingus’la derinlik testi

Mingus’la derinlik testi

Mingus’la derinlik testi

Andy Summers’a dudak bükenlere şaşarım. McLaughlin, Fripp ve Holdsworth dönemi ardından gitarda "işte o" dedirten az sayıdaki elemandan biri. U2’nun The Edge namıyla maruf mensubu onun tarzına çok şey borçlu. Sting de, her zaman, Police "sound"unun iç mimarının Andy olduğunu söyler durur. Derin akor bilgisi, çalgı hakimiyeti, klişelerden uzak durması, onu ayrıcalıklı kıldı.
Arzusu hilafına Police’i Sting’in dağıtması, Andy’nin dünyasını altüst etti. Onun gibi güçlü bir müzisyen elbette zirveden düşmeyecekti ama hangi tarzlara yöneleceğini bir süre bilemedi. Ve sonunda doğrusunu yapıp, jazz aleminin sıkı bir üyesi oldu.

Son yıllarda jazz geleneğinin ataları arasında geziniyor Andy. Onları modern söyleyişlerle yeniden yaratmaya çabalıyor. Geçen yılın düzgün "Green Chimneys" albümünde, jazz dervişlerinden Monk’un bestelerini yorumlamıştı.
Şimdi, "Peggy’s Blue Skylight" ile Mingus’un "kıtasında" keşif yürüyüşleri yapıyor. Jazz’ın en politik kimliklerinden biri olan basçı Charles Mingus, çok zengin bir arşiv bıraktı peşinde. Ama bunlar öyle meydan okuyucu yapıtlar ki, ancak kendine tam güvenen müzisyenler (Joni Mitchell veya Ali Perret akla ilk gelenler) yeniden yoruma soyunabildiler.
Summers’ın albümü on iki Mingus bestesi içermekte. Randy Brecker trompetle, Jazz Passengers ve Kronos Quartet de tam kadro yorumlara eşlik etmekteler. Mingus ve rock arasında bir yeri aydınlatan bu albümde, göz kamaştırıcı pek çok an var.

Fransız parmağı
Fransa’nın jazz aşkı çok eskilere dayanır. Onlar bu müziğin geleceğe yadigar olacağını ilk keşfedenler. Bud Powell, Kenny Clarke gibi babalar boşuna bu ülkeyi yarım yüzyıl önce gönüllü sürgün için seçmediler. Fransa siyahın onur ve gururuna saygı gösterdi daima.
Bugünlerde jazz türüne ilgi çok büyük Fransa’da. Özgürlüğün ataları özgürlük müziğini seviyor. Yılın en ilginç albümlerinden biri olan "Nouvelle Vague" (Warner), Sixun altılısını dünyaya tanıtıyor. Zawinul’un has adamı Paco Sery’nin davul ile zırhlı bir tanka dönüştürdüğü Sixun, Weather Report ile Afrika’yı pırıltı dolu bir kavşakta buluşturuyor.
"Front Page" ise, yeni bir süper trionun ürünü. Sery gibi dünyanın en güçlü davulcularından biri olan Dennis Chambers, buram buram metalik jazz kokan bu albümü Fransız Roman gitar virtüözü Bireli Lagrene ve bas ustası Dominique Di Piazza ile yaratmış. Format büyük usta John McLaughlin’e ait. Her bir çalgıya büyük doğaçlama imkanı tanıyor. İz bırakan bir albüm bu.
"Tourist", St Germain’in yeni çalışması. Jazz ile trip hop alaşımlarını iyice araştırıp yeni formüller üreten bir proje, St Germain. Seslerle, onların ritm coğrafyalarındaki kimliklerinin değişimiyle uğraşıyorlar. Lider Ludovic Navarre bir Afrikalı bir de Latin Amerikalı vurmalı ustasını, ünlü gitarcı Ernest Ranglin’le beslemiş, üzerine grubun baharatlarını serpmiş. Şifa veren bir yapıt.PAZAR

Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinden corona dansıOyuncu Pelin Akil ve eşi Anıl Altan corona virüs salgını nedeniyle ikizleriyle birlikte kendilerini karantinaya aldılar. Evde eğlenceli vakit geçiren çift, corona dansı yaptığı anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber