Geri Dön

Motorcu ceketi hâlâ tam gaz

Dün Marlon Brando giyerdi, bugün Blake Lively giyiyor. Motorcu ceketleri her zaman “trendsetter”ların vazgeçilmezi oldu

Motorcu ceketi hâlâ tam gaz

Uzun yıllar boyunca asiliği simgeleyen alt kültürlerin; motosikletçilerin, rock’n roll’cuların ya da metalcilerin üniforması olan deri ceket kadar kült haline gelen başka moda objesine az rastlanır. Çünkü “Asi Gençlik” filminde James Dean’ın, “Vahşi Hücum”da Marlon Brando’nun, “Grease”de John Travolta’nın vazgeçilmezi olan motorcu ceketleri bugün de Kate Moss gibi meşhur stil ikonunun sırtından düşmüyor. Yani derinin modası aslında hiç geçmiyor ve stiline biraz asi, biraz sert, biraz da havalı bir dokunuş eklemek isteyen herkes anında ona başvuruyor.
Deri ceket, aslında sert zemine çarpma durumunda pilotların, bisikletçilerin ya da motorcuların korumak amacıyla ortaya çıkan bir giysi türü. Yani ortaya çıkış amacı tamamen işlevsel. 1928 yılında Schott Perfecto markasının ürettiği bir deri ceketin Amerika’da bir Harley Davidson mağazasında 5 dolara satıldığı, sağlam ve dayanıklı yapısı sayesinde de motorcular tarafından hemen benimsendiği söyleniyor. Dolayısıyla şimdilerde kült bir moda objesi olan bu ceketlerin gerçekten motorcular için üretilenlerinde her özellik
çok önemli. Sürücüleri yoldan korumak için en az bir milimetre kalınlığında deri, fazladan cepler ve kendiliğinden kıvrılmış kollar gerçek motorcu ceketlerinin olmazsa olmazları. Moda dünyası için üretilen ceketlerde ise elbette estetik işlevsellikten önce geliyor.
Özellikle 80’lerde erkeklerin tekelinden çıkıp kadınların da gardırobuna giren motorcu ceketleri, son zamanlarda dünyaca ünlü modellerin, müzisyenlerin ve oyuncuların hepsinin üzerinde görmek mümkün. Bu trend aslında birkaç sezondur etkilerini hissettiğimiz genel “motorcu” modasının devamı. İki kış önce motorcu botları, deri pantolonlar, deri eldivenlerle başlayan bu akım, ceketlerin dönüşüyle iyiden iyiye hız kazandı.
Yani 80’lerden kalan deri ceketinizi ortaya çıkarmanın ya da alışverişe çıkmanın tam zamanı. Hem kaliteli hem uygun bir şey arıyorsanız ikinci el mağazaları da işinizi görebilir.

Motorcu ceketinin raconu nedir?
*Parlak ve ucuz deri olmaz, kalitelisi ve siyahı tercih edilmeli.
*Kadınlar için ya daracık ya da erkek arkadaştan ödünç alınmış gibi büyük beden görünmeli.
*Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bir motorcu ceketi bulmak için ikinci el mağazalara da göz atabilirsiniz.
*Dar jean pantolonlar, kalem etekler ve atletlerle çok şık durur, ama Anne Hathaway, Rachel Bilson gibi yıldızlar feminen elbiselerine hafif sert bir hava katmak için de tercih ediyorlar.
*Düğme uygun değil, fermuar ya da çıt çıt olmalı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber