Geri Dön
PazarMotorize kuaför Cenk

Motorize kuaför Cenk

Az zamanda çok ve büyük işler başarmak isteyen, aynı zamanda da her an bakımlı olmaya çalışan ama kuaföre gidecek vakit bulamayan kadınların imdadına “Motorize Kuaför Cenk” yetişiyor!

Motorize kuaför Cenk

Modern kadın söylemi altında omuzlarımıza ne kadar çok yük biniyor değil mi? “Çalış, evlen, çocuk yap, evinle ilgilen” diye uzayıp giden listenin içinden çıkamayacak gibi oluyor musunuz bazen? Bu görevlerin hepsini bir arada yerine getirmenin zorluğunu bilmeyenlerse buldukları en ufak boşlukta alt dudaklarını sarkıtıp size burun kıvırıyorlar. On kolunuz ve on bacağınız yok ama sizden beklenen çok şey var! Tüm bu kalabalığın arasında bir de kendinize özen göstermek zorundasınız çünkü modern kadının en ulvi görevi her zaman ışl ışıl ve bakımlı olması. Plazalarda yaşayan kadınlar, civardaki mahalle kuaförlerinden sıklıkla yararlanıyor öğle aralarında. Ya bir mahalle kuaförü olmayanlar ne yapsın? Onların da canı yok mu? İşte tam bu noktada, joker hakkınızı kullanıp “Alo Motorize Kuaför Cenk” i arıyorsunuz. Motorize Kuaför Cenk, kaskını takıyor, tarakları, tokaları beline bağlıyor ve imdadınıza yetişiyor.

O şimdi “motorize”
Yıl 2002. Bisikletiyle evlere gidip kadınların saçını kesen, boyayan, bir de fönleyen Cenk Engin’i ilk olarak Milliyet keşfetmiş ve sayfalarına taşımış. Bisiklet yarışlarında Türkiye şampiyonlukları bulunan Cenk Engin, o zamanlar kuaförlük aşkıyla yanıp tutuşuyormuş. “Saçımı evde yapar mısın?” diye bir talep gelmiş, o da atlamış bisikletine müşterisinin yolunu tutmuş. O gün bu gündür Cenk Engin yollarda. Tek bir farkla, artık motorlu. Kategorize edecek olursak, motorize olmuş diyebiliriz.
Fön 35, boya 60 lira
Boya mı yaptıracaksınız, perçem mi kestireceksiniz, ne isterseniz elinden geliyor Motorize Kuaför Cenk’in. “Ev batar mı acaba?” diye düşünmeyin sakın. Kendi dağıtıyor, kendi topluyor. Saçlarınız bitti, bir de makyaj mı yaptırmak istiyorsunuz? O zaman Cenk Engin, makyöz eşini de motorunun arkasına atıyor, zilinizi çalıyor. Fön 35, boya 60 lira. Gelin başı yaptırmak isteyenler de
1500 lira verip karı-koca Enginlerden faydalanabilirler.
“Sosyetikler değişikliği çok seviyor”
Cenk Engin’le röportaj yaparken telefonu bir dakika susmadı. İşini bir kaplumbağa gibi sırtında taşıyan Engin’in müşteri profilini özellikle son bir yıldır sosyetik hanımlar oluşturuyor. “Ortak bir eğilimleri var mı sosyetiklerin saç konusunda? diye soruyorum o da “Değişikliği çok seviyorlar” diye cevap veriyor. Merak ediyorum tabii sosyetik hanımların Cenk Engin’le dedikodu yapıp yapmadığını. Yapıyorlarmış ama Engin’den sır çıkmazmış.
İşini yaparken kulağına dev bir pens takıyor. Bu, onun simgesi diyebilirim. Bir çırağı olmadığı için yalnız başına çalışmaya alışmış, müşterisinin saçını yaparken de kolaylık olsun diye pensi kulağına iliştiriverirmiş. “Müşterimin saçını yapmak için eve gittiğim zaman, kapıda çocukları beni kulaklarında penslerle karşılıyor artık” diyor.

“Saç için iki saatliğine Bodrum’a gittim ”

Yıllarca bisikletli kuafördünüz, şimdi motorize oldunuz. Günde bir çok müşteri, nasıl dayanıyorsunuz bu tempoya?
Geçtiğimiz ağustosta sadece iki saatliğine gelin başı yapmaya gittim motorla Bodrum’a, düşünün tempomu. Yaş ilerledikçe daha zor olur diye düşünüyorduk ama hayatımıza iki yenilik girdi. İlki bebeğimiz, ikincisiyse eşimle vegan olmamız. Bundan iki yıl önce bir müşterimizin saçını ve makyajını yapmaya her gittiğimizde kendisini daha güzelleşmiş olarak gördüğümüzü fark ettik. Saçları daha gürleşmiş, cildi de daha güzelleşmişti. Sebebini sorunca, vegan yaşamı tercih ettiğini ve bu kararının hem vücudunda hem de zihninde olumlu etkileri olduğunu söyledi. Biz de onun vasıtasıyla bu yaşam tarzını benimsedik. Enerjimiz bırakın azalmayı, katlanarak artıyor!

“Saçları hep aşkla yaptım”

Kuaförlük hayalinizdeki meslek miydi?
Ben iş hayatıma marangozluk yaparak başladım ama kuaförlük hep aklımın bir köşesindeydi. Mahalle kuaföründen Nişantaşı’nda bir dükkana, oradan da MOS’a transfer oldum. Saçları hep severek, aşkla yaptım. Müşterilerimle mesafemi hep korudum. Eşimle de işlere beraber gittiğimiz için bir güven oluşturduğumuzu düşünüyorum. Beni de motor almaya teşvik eden kişi eşimdir.

Fotoğraflar: ECE YILMAZ

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler