Geri Dön
PazarTuristler komşuya aktı

Turistler komşuya aktı

Türkiye’ye güvenlik endişesiyle gelmeyen turistler bu yaz Bulgaristan’ı tercih etti. Oteller tıka basa doldu. Komşuyu ziyaret eden Türk turist sayısında da artış var

Turistler komşuya aktı

Karadeniz’e kıyısı olan Bulgaristan’da deniz sezonu 15 Haziran’da başlıyor ve sadece 60 gün kadar sürüyor. Ancak güvenlik nedeniyle Türkiye’ye gelmeyen turistler yüzünden mayıs ayında bile Bulgaristan’daki oteller ağzına kadar turist doldu. Son 25 yılın en başarılı turizm sezonunu geçiren Bulgaristan’a giden Alman turist sayısında yüzde 35, Ruslarda yüzde 40, Hollandalı turist sayısında ise yüzde 55 artış yaşandı. Varna ve Sunny Beach’teki (Slanchev Bryag) oteller doldu. Geçen yıl 60 avro civarında olan oda fiyatları özellikle Altınkum ve Sunny Beach’te 200-300 avroya kadar çıktı.

Sokakta bir bakan

Burgas kentine bağlı tatil beldesi Kiten sokaklarında dolaşırken Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ile karşılaşıyorum. Aracından inip krep siparişi veriyor. Selam verip Türkiye’den geldiğimi ve gazeteci olduğumu söyleyince ayak üstü sohbete başlıyoruz. Yaz sezonunun turizm açısından nasıl geçtiğini sorusuna Angelkova, “Son 25 yılın en başarılı yılını geçiriyoruz” cevabını veriyor.

Angelkova’ya göre Bulgaristan’a bu yılın ilk altı ayında gelen yabancı turist sayısı yüzde 8 artarak 3.3 milyona çıktı. Bu rakamın yıl sonuna kadar 6.5 milyona ulaşması bekleniyor. Türk turist sayısında da yüzde 8 artış olduğunu ifade eden Bulgar bakan, Türklerin vize sorununa da değindi. Türk turiste üç aylık çok girişli vize verdiklerini kaydeden Angelkova, “Türklere daha uzun vize vermek istiyoruz. Ancak vize kararları AB düzenlemelerine bağlı” dedi.

Bakir sahiller

Bulgaristan Türk damak tadına yakın mutfağı ve leva son 1.5 yılda iki kat değerlenmesine rağmen halen çok ucuz sayılabilecek restoranları ve eğlence hayatıyla Türkleri cezbediyor. Varna, Altınkum (Zlatni Pyasatsi) ve Sunny Beach’te konaklama bu yıl çok pahalı, ayrıca yemek fiyatları da diğer bölgelerine göre iki kat yüksek ama bu ülkeye ailece gidecekler için Burgas, Sozopol, Primorsko, Kiten, Lozonets, Tsarevo, Sinemorets ve Ahtopol gibi kıyı kentleri hem bakir kalmış hem de hesaplı. Otel fiyatları 40 avrodan başlıyor. Halk da evlerini pansiyon gibi 12.5 avrodan kiraya veriyor.

Aklınızda bulunsun

Bulgaristan’da sabit kur sistemi var. 1 avro 1.94, 1 dolar da 1.70 leva.

Restoranlar Türkiye’ye oranla çok ucuz. İki kişi (salata, ana et yemeği, tatlı, içecek vs.) 15-20 avro hesap ödersiniz. Özellikle sarımsaklı ekmekleri pırlenka, shopska salatası ve kuzu etinden köfteleri çok lezzetli. Pizzaları da çok başarılı.

Türkiye’de Karadeniz her zaman tehlike anlamına gelir. Bulgaristan’da ise çok dalga yok. Kıyılar aniden derinleşmiyor ve her plajda cankurtaran var. Denizin temizliği de iyi düzeyde ama Ege ve Akdeniz’le karşılaştırmak mümkün değil.

Bulgaristan vizesi 60 avro karşılığında alınabiliyor. 12 yaşından küçük çocuklar için vize harcı gerekmiyor. Schengen vizesi olanlar da Bulgaristan’a seyahat edebiliyor.

Bulgaristan kıyılarında Türk işadamlarının da yatırımı var.

Nasıl gidilir?

Yurt dışına otomobille çıkmak için öncelikle aracın sizin adınıza kayıtlı olması veya aracın sahibiyle birlikte seyahat etmeniz gerekli. Eğer araç sizin değilse sahibi olan kişi veya kurumdan vekaletname gerekli. Önceden yurt dışına çıkışta uluslararası ehliyet şarttı. Fiyatı 445 liraydı. Çipli ehliyetler geçerlilik kazandı. Ayrıca triptik de gerekli değil. Sadece yeşil sigorta (Green Card) ile çıkabiliyorsunuz. AB ülkelerinde geçerli bu sigorta 52.5 avrodan başlıyor ve sınırda da yaptırılabiliyor. Ama yurt dışındaki bir kaza durumunda sizi değil karşı tarafı güvence altına alıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler