Rüyada Deniz Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Deniz Görmek Nedir? Rüyada Denizde Yüzmek, Dalgalı Denize Girmek, Denize Düşmek Ve Suda Boğulmanın Anlamı

Rüyada Deniz Görmek Nedir? Rüyada Denizde Yüzmek, Dalgalı Denize Girmek, Denize Düşmek Ve Suda Boğulmanın Anlamı isimli rüya tabirini görüntülüyorsunuz. Farklı tabirleri görmek için rüya tabirleri sayfasına gidebilirsiniz.

Rüyada deniz görmek, devlet adamı olmak anlamına gelir. Rüyayı giren kişinin güçleneceğine, adalet dağıtacağına yorumlanır. Rüyasında deniz gören kişi esnaflık yapıyorsa, işlerinin artmasına, içiyse işinin daha güzel olmasına yorulur. Rüyada deniz görmekle ilgili tüm detaylar...

 Rüyada deniz görmek, devlet adamlığına yorumlanır. Tabirciler, rüyasında deniz gören kişinin devlet adamı olacağına, kudretinin artacağına hikmet etmişlerdir.

 Rüyada Deniz Görmek Nedir?

 Rüyasında denizi gören kişinin, malı ve mülkü deniz gibi çoğalır. Yapacağı işlere bereket girer. Rüya tabir eden alimler, rüyasında deniz gören kişinin, maddi sıkıntılarının kalmayacağına işaret ederler. O kişinin, serveti gittikçe artar, yoksullara yardım edebilecek seviyeye gelir. Devlet memuruysa, rütbesi artar.

 Devlet adamı olmak istiyorsa bu amacı yerine gelir. Rüyasında deniz gören kişinin hayalleri gerçekleşir. Etrafında bereket olur. Gittiği yere uğur götürür. Alimler, rüyasında deniz gören kişinin, hayatının kolaylaşacağını ifade ederler. Kim ki rüyasında deniz görürse, emellerine kavuşur. Zamanla kuvveti, gücü yerine gelir.

 Rüyada Deniz Görmek Ne Anlama Gelir?

 Rüyada deniz görmek, para ve mevki anlamına gelir. Kişinin parasının artacağına, mevkice yükselmesine rivayet edilir. Rüyasında deniz gören kişinin istedikleri gerçekleşmeye başlar. Hayallerine kavuşur. Rüyada deniz görmek, olgunluk çağına işaret eder. Kişinin artık olgunlaştığına ve verdiği kararların doğru olacağına hikmet edilir. Rüyada denizi seyrettiğini gören kişinin, gönlü güzelleşir. Hayırlı kısmetler onun için amade olur.

 Rüyada denizin renginin kırmızı olduğunu görmek, bahtsızlık manasına gelir. Rüya tabir eden alimler, rüyada denizin görülme şeklinin, tabirin yapılmasında önemli olduğunu ifade ederler. Rüyada deniz görmek sadece denizi gözle görmek manasına gelir. Denizi gören kişinin refahı yerine gelir. Hayatı sade ama başarılarla dolu olur. Rüyasında denizin kendisine doğru dalgalandığını görmek, sorumlulukların artacağına hikmet edilir.

 Rüyada Deniz Görmek Neye İşarettir?

 Rüyada deniz görmek, hedefe ulaşılacağına işarettir. Kişinin sosyal yaşamında unvanı yükseleceğine delalet eder. Rüya tabircileri, rüyada deniz gören kişinin özellikle devlet görevlerinde unvanının yükseleceğini söylerler. Kişi devlet işine girebilir. Hayal kurduğu meslek varsa ona erişir. Rüyada denizin kuruduğunu görmek, mal kayıplarının yaşanacağına hikmet edilir. Kişinin etrafındaki birinin mallarına göz dikeceğine delalet eder.

 Rüyada denizde ölen birini görmek, başarısız olmaya mahkumiyet durumuna işaret eder. Rüyada denizde dalgıç görmek, ağlanacak halin yakın olduğunu işaret eder. Rüyada kişinin kendisini dalgıç olarak görmesi, sıkıntılardan kurtulmak için mücadeleye işaret eder. Rüyada denizin köpürdüğünü görmek, sinirli ve anlayışsız insanlarla tanışmaya yorumlanır. Denizin konuştuğunu görmek, mucizeler yaşanmasına yorumlanır. Rüyada deniz görmenin, pek farklı yorumları bulunur.

 Rüyada Deniz Görmek

 Rüyada sakin bir deniz görmek, sıkıntıların bitmesine, rahatlığa kavuşmaya rivayet edilir. Rüyada deniz gören kişinin bereketi de malı da artar. Rüyasında denizin üzerinde koşmak, manen çok büyük işte bulunmaya rivayettir. Kişinin hiç beklemediği insanlarla tanışmasına ve onlarla büyük anlaşmalar yapmasına delalet eder. Rüyada deniz gören kadında, onun için güzel işler olmaya başlanır. Hayatını düzene koyacağı biriyle evlenir.

 Geçim konusunda sıkıntı çekmez. Eli her zaman bolluk içerisinde olur. Rüyada deniz gören erkekse, zamanının çoğunu maddi uğraşlarla geçirir. Kazançları her zamankinden daha fazla olur. Memur kimsenin deniz görmesi mevkiye, işveren birinin görmesi, işlerinin büyüyeceğine yorumlanır. Rüyada deniz gören kişinin çektiği hasretler varsa bu en kısa zamanda sona erer. İş bulur ve hayırlı kısmetleri çıkar.

 Rüyada Denizde Yüzmek

 Rüyada denizde yüzdüğünü görmenin manen anlamı, ilmin kapılarının açılmasına delalet eder. Kişinin ilim deryasına gireceğine rivayet edilir. O kişinin çok sayıda insana ilim dersi vereceğine işaret eder. Rüyada denizde yüzdüğünü gören kimsenin ilminde çoğalma olur. Hayatı ilim üzerinden sürdürmeye başlar. Maddi kazançlar onun için ikinci planda olmaya başlar.

 Umursadığı şey bilgili olmak ve anlamı aramaktır. Hakikatin peşinden koşar. Alimler, rüyada denizde yüzen kişinin sırra ereceğini bildirirler. Bu kişilerin ilme merakları, diğerlerinden meyli daha fazladır. Rüyada sakin denizde yüzmek, ilim edinme yolunda, hocaya, yardımcıya delalet eder. Kişinin hocasından çok şey öğreneceğine yorumlanır.

 Anlamı onunla birlikte anlamaya başlar. Rüyasında denizde yüzdüğünü gören kişinin, aklı ve gönlü geniş olur. Haset duymaz, nefret etmez. Allah'ın kudretinin farkına varır. Terbiye sınırlarını bilir ama ilim konusunda tevazu sahibi olmaz. Etrafında ilmi bilmeyen çok insan olur.

 Rüyada Çok Dalgalı Denizde Yüzmek

 Rüyada çok fazla dalgalı olan denizde yüzmek, bir şeyle mücadele etmeye yorumlanır. Bu kişinin hayatında bir şeyle mücadele vermesine işaret edilir. Alimler, rüyasında dalgalı denizde yüzen kişinin vereceği hayat mücadelesinde yenik düşeceğini belirtirler. Alimler, rüyada çok dalgalı denizde yüzen kişinin hayatında doğru olmayan şeylerle mücadele ettiği belirtilir. Kişinin mücadelesinin değişmesi gerektiğine yorumlanır.

 Rüyada çok dalgalı denizde yüzen kişi boğulduğunu görüyorsa bu felaket manasına gelir. Kişinin kendisinin veya yakınlarının felakete uğramasına delalet eder. Rüyada dalgalı denizde yüzdüğünü ve kurtulduğunu görmek, mucize olaylara işaret eder. Rüyayı gören, hayatında kimsenin beklemediği işte üstün başarı kazanır. İnsanların hayranlığını üzerine çeker. Kazandığı başarıda başkalarına örnek olur. Etrafına örnek olur. Saygı ve itibar kazanır.

 Rüyada Suda Boğulmak

 Rüyada suda boğulmak, sıkıntı veren durumla karşılaşmak anlamına gelir. Rüya sahibinin suda boğulduğunu görmesi, iç sıkıntılara delalet eder. Karşılaşılan sıkıntılarda, kişinin kendisini kaybetmesine tabir edilir. Rüyada suda boğulduğunu gören kişi emelleri yerine gelmez. Başarı kovalamaktan vazgeçer noktaya kadar gelir.

 Rüyada denizde boğulmak, aşırı şekilde yorgun olmaya yorumlanır. Rüyayı gören kişinin, etrafını dinlemesine yorumlanır. Suda başkasıyla birlikte boğulduğunu görmek, zararın cümlece olmasına yorumlanır. Alimler genellikle bu rüyayı gören kişinin etrafıyla sorunlu olduğunu dile getirirler.

 Rüyada Denize Düşmek

 Esasında rüyasında denize düşen kişinin yorumları farklı yorumlanır. Rüyanın durumu ve akıbeti, tabiri değiştirir. Rüyada denize düştüğünü görmek, sıkıntıların bitmesine, maddi destek almaya rivayet edilir. Rüyada denize düşüp boğulduğunu görmek, gelecek şeyin keder olmasına delalet eder. Rüyada denize düştüğünü ve yüzdüğünü görmek, kişinin güçlü yapısına yorumlanır.

 Her türlü zorluğa karşı dirençli olmasına işarettir. Rüyada denize düşmek, bazı alimler tarafından, ilim sofrasına düşmeye hikmet edilir. Kişinin ilmin acı meyvelerinden tadacağına, dersini alacağına ve sofradan öyle kalkacağına rivayet edilmiştir. Rüya sahibinin ilmi ve ruhani yönden pişmesine hikmettir.

 Rüyada Balıklı Deniz Görmek

 Rüyada balıklı deniz görmek, bahtın açık olmasına rivayettir. Denizde balıklar olduğunu gören kişinin atacağı adımlarının geleceğine hayırlı olmasına rivayet edilmiştir. Rüyasında balıklı deniz görmek, sakin kalmaya delalet eder.

 Denizde balık gören kişinin durumu çok iyi olur. Kısmeti ömrü boyunca açık olacaktır. Rüyada balıkları denizden çıkardığını görmek, bir işin meyvesini verme zamanının geldiğine delalet eder. Rüyada balıklı deniz görmek, bolluk şeklinde tabir edilir. Rüya sahibinin bollukla yükseleceğine delalet eder.

 Rüyada Denizin Taşması

 Rüyada denizin taşması ismen biraz kötü görünür. Tabirciler rüyada denizin taşmasını hayırlı olarak belirtirler. Kişinin arınmasına, temizlenmesine işaret edilir. Rüyada denizin taştığını gören kişinin tövbe etme isteğinin olduğuna işaret ediliyor. Rüya sahibinin temizlenmek için çırpındığına, onun için hayırlı bir karar almak üzere olduğuna delalet eder.

 Rüyada denizin taştığını görmek, bol kazançlı işlere hikmet edilir. Denizin taştığını gören kişi, hayatı boyunca güzel kararlar almaya başlar. En güzel işlerde bulunur. Maneviyatını her daim önde tutmaya çalışır. Bir işe her şeyden önce manevi yönden bakar. Kazancında helal ve haramın ne olduğu konusunda hassasiyet duyar.

 Rüyada Berrak Masmavi Deniz Görmek

 Rüyada masmavi, berrak deniz görmek, iyi insana delalet eder. Rüya sahibinin iyi insanlar karşılaşmasına ve bu karşılaşmadan feyiz almasına rivayet edilir. Rüyasında masmavi berrak deniz görenler için alimler, güzelliğe işaret ederler. Kastedilen güzellik manevi boyuttaki güzelliktir. İlim güzelliğidir. Allah'a olan aşkın artmasının güzelliğidir.

 Rüyasında masmavi deniz gören kişinin imtihanı artabilir. Kişi bazı zor günler geçirebilir. Ama bunlar kısa süreli olacak ve sonrasında feraha kavuşulacaktır. Rüyada berrak masmavi deniz görmek, güzel işle, yorumlanır. Rüya sahibinin güzel işlerde bulunmasına, hayrının çoğalmasına hikmet edilir. Berrak mavi deniz gören kişinin ilmi yönden zengin olacağı işaret edilmiştir.

 Rüyada Denize Balıklama Atlamak

 Rüyada denize balıklama atlamak, genelde hayra yorumlanan bir rüyadır. Kişinin çok çalıştığı işin meyvelerini almaya başlayacağına işaret eder. Rüyada denize atladığını gören kişinin her ne hayali varsa bunun için çabalarının karşılığını alma zamanı gelmiş olur. Rüyada denize balıklama atladığını gören kişi için ihsan ve bereket zamanının geldiği delalet eder. Kişinin denize balıklama atlaması, bazı işlerde ferah olmaya, kazanımlara hikmet edilmiştir.

 Alimler, kişinin bir şey kaybettiğinde üzülmemesini, sonunu beklemesini rüya sahibi için belirtirler. Kişi önce ufak bir sorun, sonrasında oldukça güzel durumla karşılaşır. Rüyada denize balıklama atladığını gören kişinin hayatı da güzellikle inşa edilir. Kısmeti geniş olur. Hayatı yoluna girer. Etrafı tarafından, saygı duyulan, sevilen insan olur.

 Rüyada Boğulan Birini Kurtarmak

 Tabircilere göre rüyasında birini kurtaran kişi, düşmanları karşısında daima zaferle ayrılır. Karşısındaki düşmanlarından daha akıllı davranır. İşlerini yoluna koymayı bilen kimsedir. Etrafında ona imrenilerek bakılır. Rüyada boğulan birini kurtarmak, mal ve ihsan kazanmaya delalet edilmiştir. Ancak daha çok bunun kazanımlar olduğuna işaret edilir.

 Yani kişinin kazanacağı mallar, tamamen kendi emeğiyle olanlardır. Allah'ın bu kişiye ihsanlarının bol olacağı alimler tarafından belirtilmiştir. Rüyada boğulan kişiyi kurtarmak, kişinin cesur olmasına delalet eder. Bunun yanında, sorun yaşayan bir insana el uzatılması gerektiği anlamına gelir. Sorun yaşayan bu kişi etrafta veya uzakta bir yerdedir. Kişinin onu araması, bulması ve el uzatması çok hayırlı olacaktır.

 Rüyada Deniz Kenarında Oturmak

 Rüyada deniz kenarında oturmak, zekaya delalet eder. Kişinin zekasıyla bir yerlere tırmanacağına rivayet edilir. Aklının oldukça yüksek işlere çalıştığına delalet eder. Bu kişiler için alimler, muhakkak ilim edinmeli tavsiyesinde bulunurlar. Rüyada sakin deniz kenarında oturmak, birinden hoşlanmaya rivayet edilir. Kişi etrafında göreceği birisine ilgi duyabilir.

 Onunla evlenme isteği oluşabilir. Rüyada dalgalı bir denizin kenarında oturmak, akrabalardan birinin işlerinin ters gitmesine ya da hastalanmasına işaret eder. Dalgalı denizde oturduğunu gören kişinin bir işin üzerinde hakimiyetini kaybetme olasılığı vardır.

 Rüyada deniz kenarında oturup çay içmek, sakin hayata duyulan özlemin habercisidir. Rüyayı gören kişinin sakin hayata çok fazla özlem duymasına rivayet edilir. Rüyada deniz kenarında balık yediğini gören kişi için her şeyin yolunda olacağı yorumu yapılır.

 Rüyada Deniz Manzarası İzlemek

 Rüyada deniz manzarası izlemek, telaşların son bulmasına delalet eder. Kişinin bir iş yaparken sakin olacağına bundan kazançlı çıkacağına rivayet edilir. Rüyada deniz manzarası seyrettiğini gören kişinin işleri, hali ve vakti tam tekin olur. Hayat içerisinde ters durumlarla karşılaşması pek az olur. Rüyasında deniz manzarası izlerken, düşündüğünü görmek, kafaya takılan soru işaretine hikmet edilir.

 Rüya sahibinin hayatında bazı işlerin pek istediği gitmediğine rivayet edilir. Alimler, hayatı yolunda gitmeyen kişiler için maneviyata yönelme yorumu yapmışlardır. Kişinin maneviyatla olumsuzluklardan kurtulmasının mümkün olacağını belirtirler. Rüyada deniz manzarası izlemek, sükunet sahibi olmanın kazancının paha biçilmez olduğuna işarettir.

 Rüyada Deniz Kabuğu Görmek

 Rüyada görülen deniz kabuğu, hayırlı ve huzurlu iş manasına gelir. Deniz kabuğu gören kişinin, kafasında kurduğu projelerin büyük olduğu anlamı çıkarılabilir. Ancak kişi, bu projeleri için pek çalışmak istemez. Yine de deniz kabuğu görmek, kişinin biraz çabalaması sonucu, büyük projelerini hayatına geçirme imkanı bulacağı rivayet edilir.

 Rüyasında deniz kabuğu gören kişinin yardımsız bazı işleri başaracağına yorumlanır. Tek başına yürüdüğü yolda, beklenmeyen başarılar elde etmesine yorumlanır. Rüyada deniz kabuğu gören kişinin işleri istemediği kadar güzel olacaktır. Deniz kabuğu, hayatın anlamını bulmaya ve onunla birlikte yaşamaya yorumlanır.

 Rüyada Denizden Su İçmek

 Rüyasında denizden su içtiğini gören her kim olursa, sıkıntıları tamamen bitecektir. Alimler rüyada denizden su içtiğini gören kişinin ilim peşinde olmasının, ilme erişeceğine işaret ederler. Kişinin çok mühim bir insandan ilim öğrenmesine işaret edilir. Rüyada denizden suç içtiğini gören kişi işsizse, kısa zamanda birçok iş seçeneğiyle karşılaşabilir. Rüyada denizden suç içtiğini gören ticaret insanının, hayallerinde mümkün olmayan fırsatlar yakalayacağına delalet edilir.

 Rüyada denizden su içtiğini gören bahtsız kişinin şansı açılmaya başlar. Kısmetinde bolluk olur. Etrafındaki insanlara bile faydalı duruma gelir. Rüyada denizden su içtiğini gören kişinin devlet memuru olması, rütbesinin çok yükselmesine delalet edilir. Denizden su içmek her meslek gurubu için yükseliş ve kazanma manasına gelir. Rüyayı gören kişi ister kadın ister erkek olsun, talih onun yanında olacaktır.

 Rüyada Denizden Su Almak

 Rüyada denizden su almak, Allah'ın ihsanına işaret eder. Kişinin emek vermesi sonucunda, Allah'ın ona hayırlı kapılar açmasına rivayet edilir. Rüyada denizden su almak, mülkün artışına, kişinin işlediği hayırların artmasına rivayet edilir. Rüyasında denizden suyu içmek için aldığını gören kimsenin, bahtı açık olur. Sadece onun değil, etrafının da kısmeti açık olacaktır. Rüyada denizden su alıp bir şey sulamak, akıl isteyen işlerde bulunma çabalarına bağlanır.

 Rüyada denizden su alıp eve götürmek, rüya sahibinin evinin bereketlenmesine işarettir. Evinde eksik bir şey kalmaz hale gelir. Rüyasında denizden su alıp fakire vermek, elindeki emek ürünü başkasıyla paylaşmak anlamında yorumlanır. Kişinin bu davranışına karşılık, Allah'ın ona daha fazlasını vereceği söylenir.

 Rüyada Denizde Yürümek

 Rüyada denizde yürüdüğünü gören kimseler için rivayetçiler şöyle yorum yaparlar. Rüyasında deniz üzerinde yürüdüğünü gören kişinin korkuları son bulur. Kişi korkularının daima üzerine gider. Onlardan korkar ama onları yeneceğini düşünür ve sonunda yener. Kişinin korkularının tümünün kaybolup gitmesine hikmet edilir. Rüyada denizde yürüdüğünü gören kişi her türlü beladan uzak kalır. Bunu sahip olduğu cesaretine bağlamak gerekir.

 Rüyada denizde yürüdüğünü gören kişi için alimler, akıllı cesur yorumunu yaparlar. Yani kişinin kör kütük kendini durumda ortaya atmasını değil, aklıyla hareket edeceğini belirtir. Kısaca denizde yürüdüğünü görmek, hakikat sınırlarına dayanmaya rivayet edilir. Kişi için korkuların sonunun geldiğine işaret edilir. Yürürken koştuğunu görmek, bir şeye duyulan özleme rivayettir.Farklı bir rüya yorumcusuna göre;

Rüyada deniz görmek, uzun ömre, bolluğa ve çok rahat ve refah bir hayat sürmeye işarettir. Durgun deniz hayat bo­yunca rahata kavuşulacağına, dalgalı deniz bir tehlikeye maruz bulunduğunuza, yeşil ve mavimsi bir deniz iş hayatınızda ve aşkta başarılı olunacağına işarettir. Denizde gemici veya bahriyeli gör­mek, uzak ve tehlikeli bir yolculuğa, fırtınalı deniz yaptığınız işte iyi kazanç olacağına, fakat sonunda yine zarara uğrayacağınıza işarettir. Denize düşmek sıhhatli ve kuvvetli olmaya işarettir. Ka­rarmış deniz görmek, pek iyi sayılmaz, tehdit ve tehlike altında bu­lunduğunuza işarettir. Denizde yüzdüğünüzü görmek, işlerinizde güçlük olacağına işarettir. Rüyasında suyu bulanık ve çamurlu denizde battığını gör­mek, felaket ve musibete uğramaya işarettir. Bu durumda­ki denizde yüzmeye çalıştığını görmek, çetin (zor) bir işi başarıp tamama erdireceğine işarettir. Denizde sandal ile dolaşmak peşinde koştuğunuz işin sonucunun sizin için hiç hayırlı olmayacağına işarettir. Rüya­da denizaltına bindiğinizi görmek, arkadaşlarınızla hoş vakit geçireceğinize, denizaltının daldığını görmek, tehlikeli fakat sonu ha­yırlı bir işe işarettir.İmam-ı Nablusi'nin yorumu:Rüyada deniz görmek, kişi­nin, arzu ve isteğinin yerine gelmesine (muradına ermesine) işarettir şeklinde tabir olunmuştur.Rüyada deniz görmek, bazen de, kuvvete işarettir. Ticaret erbabı (tüccar) olan bir kimsenin rüya da denizi görmesi, çok mal ve kazanca, zenginliğe işaret olarak yorumlanır.Rüyasında denizin bütün suyunu içtiğini gören kimse, dün­yaya sahip olur ve ömrü uzun olup çok ömür süreceğine işaret olarak yorumlanır.Rüyasında denizin suyundan içip kaçtığını gören kişi, büyük bir mülk sahibi olarak zengin olacağına ve uzun bir ömür yaşayacağına ve kuvvet sahibi olarak ömür süreceğine işarettir şeklinde tabir olunur. Bazı tabir ve yorumcular, rüyada içilen su, içildiği miktar­ca ilim ve edep öğrenmeye işaret eder demişlerdir.Rüyasında denizden su almak istediğini gören kişi, almak istediği su miktarınca devlet hizmetinde bulunmayı arzu edeceğine ve o nispette de bu arzusuna kavuşur şeklinde yorumlanır.Rüyasında denizi geçtiğini gören kişi, düşmanın malından ganimet payı alacağına işaret olarak yorumlanır. Bunun dayanağı, Hz. Musa'nın himayesindeki Beni İsrail, denizi geçip Firavunun malını ganimet olarak almışlardır.Bir kimse, rüyasında denizin suyunun bir şehre girdiğini ve o yerin halkına zarar verdiğini görse, bu rüyası, oraya (şehre) devlet başkam girer (gelir) ve oranın halkı da devlet başkanı tarafından verilen mal ve rızka, geniş maişete ka­vuşurlar şeklinde tabir olunur.İmam-ı Nablusi'nin naklettiğine göre, bazı yorumcular, rüyasında denizi uzaktan gören kimse, sıkıntı, fitne ve be­laya düşer şeklinde yorumlamışlardır.Rüyasında denize küçük abdestini (sidiğini) yaptığını, denize işediğini gören kişinin bu rüyası, onun hata ve kusur ya­pıp günaha gireceğine işaret eder.Rüyasında denizin suyunun azaldığını, hatta kıyı ve kenar­larının susuz kaldığını ve kuruduğunu görmek, devlet başkanı tarafından o bölgeye veyahut hazineye gelecek bir belaya (musibete) veya o bölge şehirlerinde kıtlığın, ekono­mik sıkıntının meydana çıkacağına işaretle tabir olunur. Deniz suyunun çekildiğini ve kuruduğunu görmek, o mem­lekete gelecek bir felaket ve musibete işaret eder.Bir dalgıç rüyasında kendisini denizin kenarında olduğu­nu görse, bu rüyası, onun ölümüne (öleceğine) işarettir. Rü­yayı gören dalgıç, eğer bir hastalığı bulunuyorsa, bu rüyası, onun iyileşeceğine, hastalığından şifa bulacağına işarettir.Bir kimse, rüyasında denizi bir baştan diğer bir başa kadar yardığını (böldüğünü) görse, onun üzüntü ve kederi gider ve selamete, huzura kavuşur şeklinde tabir olunur.Hasta bir kişi, rüyasında denizde yıkandığını ve abdest al­dığını görmüş olsa, bu rüyası onun, şifa bulacağına, hasta­lığından kurtulacağına işarettir. Aynı rüyayı borçlu olan görse, borcundan kurtulacağına, borcunu ödeyeceğine, üzüntüsü, sıkıntısı olan biri görse, üzüntü ve sıkıntısından kurtulacağına, korkan biri görse, korktuğu şeylerden emin olacağına ve eğer hapishanede tutuklu bulunan biri görse, hapisten kurtulacağına ve hayra ereceğine işaret eder.Rüyasında denizde su üzerinde gezindiğini gören kişinin, iyi niyetli, akidesi (inancı) sağlam olduğuna işaret eder şeklin­de yorumlanmıştır.Bazı yorumlarda, deniz rüyası, ıstırap veren ve helak eden bir fitneye işaret edilmiştir.Bazı yorumlarda, deniz rüyası cehenneme de işaret eder şeklinde yorumlanmıştır.Ölmüş bir kimseyi rüyada denizin içinde görmek, o görülen kimsenin cehennemde olduğuna işaret olarak tabir edilir.Hasta bir kimseyi denizin içinde görmek, onun hastalığı­nın artacağına işarettir. Eğer o hasta kişinin denize battığı görülse, onun o hastalığından ölümüne (öleceğine), o has­talıktan kurtulamayacağına işarettir şeklinde yorumlanır.Yine Nablusi'nin nakline göre: Bazı tabirciler, deniz üzerin­de yürümek, gizli ve saklı olan bir şeyin açığa çıkacağına, bazıları da, tehlikeye veya tevekküle işarettir demişlerdir.Yolculukta (seferde) olan bir kimse, rüyasında denizin dal­galarının birbirine vurup suların taştığını görse, bu rüyası onun, yolculukta zorluğa ve korkuya düşeceğine işarettir.Rüyada denizi gören, muradına erer, istek ve arzusuna ka­vuşur.Denize girdiğini gören, büyük bir makam ve mevkii yerine erer. Rüyasında denize girdiğini gören kimse, deniz gibi büyük unvan ve şöhreti olan bir devlet başkanının huzuruna gireceğine işaretle tabir edilir. Rüyasında denize girip daldığını görmek, devlet başkanının emrine mukabele eder (karşılıkta bulunur). Rüyayı gören kişinin şayet hastalığı bulunuyorsa, hastalığı şiddetlenir (artar) şeklinde tabir olunur. Eğer denizden çıktığını görse, hastalığının iyileşeceğine işaret olarak yorumlanır.Deniz kenarında yattığını veya oturduğunu gören, devlet hizmetine girer veyahut memur olur şeklinde yorumlanır.Deniz üzerinde durduğunu görmek, beklemediği bir makam ve mevkii erer.Danyel (a.s.)'ın yorumu:Rüyada deniz görmek, mutlaka, devletin en büyüğüne (devlet başkanına) veya fazilet sahibi, en değerli bir alime işaret olarak tabir olunur.Rüyada denizi saf (berrak), sakin (serilmiş halı misali) dur­gun ve dalgasız bir şekilde görmek, adaletli bir devlet re­isine (en büyük idarecisine) işaret olarak tabir olunur.Rüyada denizi coşkun (dalgalı), çırpıntılı ve bulanık görmek zalim ve cebir (zor) kullanan bir devlet başkanına en bü­yük idareciye işaret eder şeklinde yorumlanmıştır.İbn-i Sirin'in yorumu:Rüyasında kendisinin denize girip karnına kadar battığını ve kumlara gömüldüğünü gören kişinin bu rüyası, kendisine hükümet tarafından ve devletin en üst idarecisi tarafından bir zarar geleceğine rüya sahi­binin hükümetten bir sıkıntıya uğrayacağına işaret eder.Rüyasında kendisinin denize girdiğini ve yüzemediğini gör­mek, iyi değildir, hapse girmeye işarettir. Yani bu rüyayı gören kişinin hapse atılacağını görmüş olduğu bu rüyası haber ve işaret veriyor demek olur.Rüyada denizin içine girdiğini görmek, hastalığın şiddetlen­mesi (artması) Devlet işine girmek, hükümet idaresine (emrine) girmeye işarettir.Rüyada denize girip çıktığını görmek, hükümet tarafından menfaat gelmesine ve üzüntüden, keder ve sıkıntılardan kurtulmaya işarettir. Rüyada denize girdiğini görmek, deniz gibi unvanı olan bir sultanın hizmetine girmeye işâret eder.Rüyasında deniz üzerinde yürüdüğünü fakat ayaklarının ıs­lanmadığını görmek, rüya sahibinin cehennem ateşinden kurtulacağına ve dünya da iyilik üzere olan dürüst kimse­lerden olduğuna işaret olarak tabir olunur.Kirmani'nin yorumu:

Denizden Su İçmek

Rüyasında denizden su içtiğini ve su­yun da soğuk olduğunu görmek, rüya sahibinin biriyle düşmanlığı olup mahkemelik olacağına işarettir. Eğer rüyayı gören ilim sahibi biri ise (alimse), ilminin artacağına veya devlet reisinin yakın adamlarından ise, onun itimat ve güvenine mazhar olur şeklinde tabir olunur. Rüyasında denizden sıcak su içtiğini (içtiği suyun sıcak oldu­ğunu) görmek, rüya sahibinin, musibete veya üzüntü, ke­dere, sıkıntıya düşeceğine işarettir. Rüyasında denizden içtiği suyun tadı ve kokusu kötü olduğu­nu görmek, düşmanının galip (üstün) geleceğine, rüyayı görenin mağlup olacağına (yenilgiye uğrayacağına) işarettir. Diğer bir yoruma göre de rüyayı gören kişi, hükümetten zarar görür ve geçim şartları zorlaşır şeklinde tabir edilir.Cafer-i Sadık (r.a.)'ın yorumu:Rüyada deniz görmek, altı cihete işaret olarak yorumlanır demiştir:Devlet başkanı, en büyük idareciye işaretle,Önemli şahıs ve reis (baş) olan birine işaretle,Alim (ilim sahibi) birine işaretle,İlme ve bilgiye işaretle,Mal ve servete işaretle,İşe işaret olarak tabir olunur demiştir.Cafer-i Sadık (r.a.)'ın nakline göre, bazı yorumcular: Rüyada deniz görmek, kadri yüce, cömert, hayır sahibi bir şah­siyete işaret olarak tabir olunur demişlerdir.Cabir-il Mağribi'nin yorumu:Rüyada denizin kuruduğunu görmek, devletin başı olan reisin (başkanının) vefatına (öle­ceğine) işaret eder veyahut ordusundaki eksilmeye (askeri­nin azalmasına) veyahut da siyasi gücünün azalmasına ve dolayısıyla mağlubiyetine işaret eder.Rüyasında denizin suyunu bir damla bile bırakmamacasına içip bitirdiğini görmek, rüya sahibi kişi, eğer ehil ve la­yık bir kimse ise, çok büyük bir mülk ve saltanata ereceği­ne, eğer buna ehil ve layık bir mertebede değilse, (yani bü­yük işler başaracak kapasitede değilse, halktan biriyse), kendi işlerinde ve iş hayatında başarılı bir kişi olacağına işarettir şeklinde yorumlanır.Rüyada denizden maden, mücevher ve tiksinilmeyecek (iğre­nilmeyecek) bir şey çıkardığını görmek, büyük hayır ve menfaate işarettir. Denizden çıkardığı madde çirkin bir şey ise, rüya sahibi, düşmana galip (üstün) geleceğine, eğer ilim ile uğraşıyorsa, ilminin artacağına işarettir. Denizden cevher ve maden çıkardığını görmek, hayırlı helal kazanç ve menfaat elde etmeye işarettir.Rüyada denizden zararlı bir şey çıkardığını görmek, düş­manların, memleketini istila edeceğine işarettir.Rüyada denizden bir şey çıkardığını görmek, ilim sahibi ol­maya ve muradına kavuşmaya işarettir. Rüyasında denizden yiyecek bir şey çıkardığını görmek, bol rızka ermeye işarettir.Ebu Said'il Vaiz'in yorumu:Rüyada suyu tatlı olan bir de­nizin (veya gölün) kuruduğunu (suyunun tamamen çekilmiş olduğunu) görmek, devlet reisinin (başkanının) vefatına (öle­ceğine) işarettir şeklinde tabir olunur. Rüyada denizin kuruduğunu görmek, dev­let başkanının vefatına yahut askerinde noksan husulüne veya düşman karşısında mağlub ol­masına işâret eder. Rüyada denizin kuruduğunu (suyunun çekildiğini) görmek, ge­çim darlığı, sıkıntı, zorluk veya işten çıkarılmaya işarettir.Rüyada taşkın (dalgaları yükselen) bir deniz görmek, gam ve kedere, fitneye (azgınlık ve karışıklığa), haksızlıkların, zulmün artacağına işaret olarak tabir olunur.Rüyada denizin küçülüp bir göl, bir haliç haline geldiğini görmek, hükümet başkanının siyasetinin, idareciliğin za­yıflayıp gücünü kaybedeceğine, idarecilikten atılacağına ve halkın selamete çıkacağına ve hayra kavuşacaklarına işarettir denmiştir.Rüyasında denizde yüzdüğünü gören kişi, devlet idarecisi yü­zünden sıkıntıya düşeceğine veya hastalanacağına işarettir.Rüyasında denizde yüzmekten (yüzerek) çıktığını gören ki­şi, üzüntü ve kederden, sıkıntılarından kurtulacağına, has­ta ise, şifaya kavuşacağına işarettir şeklinde tabir olunur.Rüyasında denizi bir ucundan diğer ucuna yürüyerek geç­tiğini (bir sahilden diğer sahile ulaştığını) gören kimse, kurtu­luşa ve selamete ereceğine ve sıkıntılarından kurtulacağı­na işarettir şeklinde yorumlanır. Rüyasında deniz üzerinde yürüdüğünü gören kimse, sefere (yolculuğa) çıkacağına, üzüntü ve sıkıntıdan kurtulacağına ve hayra ereceğine işaretle tabir olunur.Bazı rüya tabir ve yorumcularına göre: Rüyada denizde bo­ğulduğunu görmek, büyük bir servete (zenginliğe) ve diğer dünya nimetlerine kavuşmaya işaret olarak yorumlanır.Rüyasında bir şey çıkarmak maksadıyla denize daldığını gören kimse, bir makam elde etmek, bir mevki kapmak veya bir işi ele geçirmek için çaba sarf eder, isteğini elde etmek için büyük uğraşı verir şeklinde tabir olunmuştur. Eğer denizde aradığını bulup çıkarabildiğini görmüş olur­sa, istediğini elde edeceğine, maksadına kavuşacağına işaret olarak yorumlanmıştır.Rüyada deniz suyunun çamurlu suya kan ve irin gibi kötü bir şeye dönüştüğünü görmek, bir devlet başkanı adına hayırlı değildir.Rüyada denizdeki akıntının durduğunun görülmesi, iyi değildir. Bu rüya devlet başkanının veya hükümetin işlerinin bozulduğunu ve durduğunu gösterir şeklinde tabir olunur.Rüya yorumcularından deniz rüyası ile ilgili kısa yorum­lara özet bir bakış:Rüyada kışın denizde yüzdüğünü görmek, kedere veya ha­pisliğe ya da bir tehlike ile karşılaşmaya işarettir.Rüyada denizde battığını görmek, selametle yapılacak bir yolculuğa işarettir. Rüyada denizde battığını ve öldüğünü görmek, murada er­mek, maksadına kavuşmaya işarettir Denize dalıp içinde kaldığını görmek, hapisliğe veya ölüme işarettir. Denizde batıp çıktığını görmek (yüzmek) servete (zenginliğe), devlet ve mutluluğa kavuşmaya işarettir. Rüyada denize batıp kaybolduğunu görmek, rüya sahibinin ölümüne işarettir. Rüyasında denize battığını, sonra da kurtulduğunu gör­mek, rüya sahibinin dünya işlerine daldığına ve dünya gösterişine çok hevesli olup ahiretini unuttuğuna işarettir.Denizin azması, çıldırmasını görmek, fitneye ve sıkıntıya, kedere işarettir.Rüyada kandan bir deniz görmek, savaşa ve harbe işarettir.Yolculukta denizin kendisi ile gideceği yer arasında bir engel olduğunu görmek, üzüntü ve kedere düşmeye ve maksadına, muradına eremeyeceğine işarettir.Rüyada deniz üstünden geçtiğini görmek, faydalı ve ya­rarlı bir yolculuk yapmaya işarettir.Rüyada deniz suyunu bir kaba doldurduğunu görmek, mal ve servete kavuşmaya işarettir.Rüyada deniz üstünde durduğunu görmek, hükümetten mal elde etmek ve menfaat sağlamaya işarettir.Denizden temiz deniz suyu içtiğini görmek, hükümetten mal elde etmek ve faydalanmaya işarettir.Rüyasında denizden su aldığını görmek, mal elde etmeye veya devlet memuru olmaya, hükümete maaşlı eleman olmaya işarettir.Rüyada denizde yüzdüğünü görmek, mutluluğa, para elde etmeye, şifa bulmaya ve ticaret erbabı için kazançlı ticare­te işarettir.Rüyada denizi sakin bir halde görmek, dalgalı görmekten yo­rumu daha iyidir. Bu görülen rüya hayra ve iyiliğe işarettir.Rüyada denizi saf ve berrak, ışıl ışıl parladığını görmek, adalet sahibi devlet başkanına (Adil bir hükümdara) işarettir.Rüyada deniz içinde boğulduğunu görmek, rüya sahibinin günah işlediğine veya ölümünün pek yakın olduğuna işaretle yorumlanır.Rüyada simsiyah kararmış dalgalı deniz görmek, iyi değil­dir. Fesadın yayılmasına ve savaşa işarettir.Rüyada denizin taşıp her yeri ve evleri bastığını görmek, bü­yük fesat, büyük karışıklık ve bozgunculuğa işarettir.Rüyada denizin fena halde koktuğunu görmek, geçim darlı­ğına veya (düşman tarafından) yenilgiye işarettir.Rüyasında denizden çıkıp vapura bindiğini görmek, hastalı­ğın geçmesi, iyileşmek, şifa bulmaya veya evlenmeye ve üzüntülerden, kederlerden kurtulmaya işarettir.Rüyasında denizin suyunun azaldığını görmek, kuvvetin gitmesi, gücün azalmasına ve acizliğe düşmeye işarettir.Bir kimsenin rüyada deniz görmesi, kuv­vetli, celâdetli ve insanların kendisine muhtaç olduğu şefkatli ve adaletli bir sultana, yani devlet başkanına işâret eder.Tüccarlık yapan birisinin rüyada deniz görmesi, mala işâret eder.İşçilik ve amelelik yapan birisinin rüyada deniz görmesi, ustasına işârettir.Rüyada denizin bütün suyunu içtiğini gör­mek, rüya sahibinin ömrünün uzun olmasına da işâret eder.Yine rüyada deniz görmek, insanların bü­yüğü ve reisi, âlim, ilim, mal, iş ve gayret ile tabir olunur.Rüyada denizin üstünde yürüdüğünü ve fakat ayaklarının ıslanmadığını görmek, rüya sahibinin cehennem ateşinden kurtulmasına ve dünyada salâh erbabı insanlardan biri ol­masına işâret eder.Bazı kere de rüyada denizde yürüdüğünü görmek, sefere, üzüntü, keder ve gamdan kurtuluşa ve büyük hayra işâret eder.Yine bir kimsenin rüyada denize gark ol­duğunu görmesi, dünyaya ve dünya servetine mâlik olmaya işârettir.Rüyada denizi bir baştan diğer bir başa yardığını görmek, üzüntü ve kederden kurtul­mağa, selâmet ve sürura ermeye işâret eder.Yine kişinin rüyada deniz görmesi, arzu ve isteklerininyerine gelmesine ve gönül safasına işâret eder.Rüyada denizden su alıp bir kaba doldur­duğunu görmek, çok mal biriktirmek ile tabir olunur.Bir kimsenin rüyada denizin ortasında oturduğunu veya yattığını görmesi, sultanın huzuruna gireceğinin işâretidir.Rüyada denizi geçtiğini görmek, rüya sahi­binin düşmanın malından ganîmet almasına ve muradının incisini elde etmesine işâret eder.Rüyada denizde yıkandığını görmek, günâh ve hatalardan halâs olmaya, hüzün ve kederin gitmesine işâret eder. Hasta bir adamın denizde yıkandığını ve abdest aldığını görmesi, Allah Teâlâ'nın ona şifâ vereceğine işâret eder. Borçlu birinin denizde yıkandığını ve ab­dest aldığını görmesi, borç ve sıkıntıdan kurtulacağına ve korktuğu şeylerden emin ol­maya işâret eder.Bir kimsenin rüyada deniz üstünde ayakta durduğunu görmesi, devlet reisi tarafından ummadığı bir şeye nâil olmaya işâret eder.Denizde yüzdüğünü ve batarak kayboldu­ğunu görmek, ömrün bitmesine ve helâke işâret eder.Rüyada suyun kendisini kapladığını ve ora­da öldüğünü görmek ise, şehit olarak vefat et­meye işârettir. Çünkü denizde boğulan şehittir.Bazı kere deniz görmek, ızdırap veren, helâk eden bir fitneye işârettir.Deniz rüyası, cehenneme de işâret eder.Yine deniz rüyası, yolculuğa, harbe ve harpte elde edilecek mala ve ganimete işârettir.Denizin tatlısı, mümin; acısı ise kâfir ile tabir olunur.Bazen de deniz, gökten yağan yağmura, çakan şimşeğe ve suların sürükleyip getirdiği şeylere işâret eder.Deniz rüyası, teşbih ve tehlile dahi işârettir.Rüyada denizden avucu ile su alıp deniz üzerinde bulunan bir gemiye koyduğunu gör­mek ve onu doldurmak, uzun ömürlü bir ço­cuğa işâret eder.Yine kişinin rüyada Atlas Okyanusu'nu görmesi, ömrünün kısalığına işârettir.Rüyada denize sidik ettiğini görmek, günâh ile tabir olunur.Denizin taşıp dalgalarının birbirine vurdu­ğunu görmek, yolculuk esnasında korku ve şiddete düşmeye işârettir.Bazı kere de deniz, dünyaya ve dünyanın akıl almaz hallerine işâret eder.Rüyada deniz görmek, mutlaka halife ve sultan veya faziletli bir âlim ile tabir olunur.Denizi saf, temiz, düzgün bir halde gör­mek, adaletli devlet reisine işârettir.Denizi bulanık, kötü, çırpınır görmek, zâlim ve cebbar sultana işâret eder.Rüyada deniz hayvanlarından birinin ken­disiyle konuştuğu görmek, hükümetin gizli işlerini ve sırlarını açıklamaya işâret eder.Bir kimsenin rüyada denizin yerden kalktı­ğını görmesi, cebbar ve zâlim bir devlet reisi­nin zevaline işâret eder.Rüyada denize dalıp inci çıkardığını gör­mek, ele geçecek mala ve nîmete işârettir.Yine rüyada deniz suyunun bir mahalli bastığını görmek, oraya gelecek adil bir idare­ciye işâret eder ve herkes ondan faydalanır.

Denizden Su İçmek

Rüyada denizden su alıp içtiğini görmek, ilim ve mal ile müreffeh ve mesut olmaya işâret eder. Bir kimsenin denizden su alıp içtiğini görme­si, içtiği su kadar ilim ve irfana nâil olmaya işâret eder. Rüyada denizden su içtiğini görmek, içtiği miktarca ilim ve edep elde etmeye işârettir.Rüyasında deniz suyundan kana kana (doyuncaya kadar) içtiğini görmek uzun ömürlü olmaya ve hükümetten menfaat elde etmeye işarettir.Rüyada denizin bütün suyunu içtiğini görmek, dünyanın birçok nimetlerine mâlik olmaya işâret eder. Rüyasında deniz suyunu içip bitirdiğini görmek, servete, mal, mülk sahibi olmaya ve uzun bir yaşama (uzun ömürlü olmaya) işarettir.Rüyada denizden içtiği suyun acıymış olduğunu görmek, ha­ram mala, haramdan kazanılan para ve kazanca işarettir.Rüyada denizden soğuk su içtiğini görmek, düşmanın orta­ya çıkmasına işarettir.Denizden sıcak su içtiğini görmek, üzüntü ve kedere işarettir.Rüyada bulanık denizden su içtiğini görmek, büyük bir yer­den gelecek büyük bir zarara işarettir. Bir kimsenin denizden bulanık su alıp içti­ğini görmesi, korku ve dehşete işârettir.Rüyada sakin ve berrak, pırıl pırıl bir denizden su içtiğini görmek, adalet sahibi devlet reisinden veya yardımcısın­dan hayır ve menfaat görmeye işarettir.nbsp;