Pol Pot: Kamboçya'nın korkunç lideri

Tarihte birçok katliam yaşanmıştır. Ancak çok azının sebebi dış görünüşten dolayıdır. İşte bu yazımızda size bir ruh hastasının yaptıklarını yazacağız. Pol Pot denen bu diktatör Kamboçya’da neler yaptı? Pol Pot neden katliamlara imza attı? Gelin birlikte bakalım…

Pol Pot: Kamboçya'nın korkunç lideri

Öğretmenlikten başbakanlığa

Öğretmenlikten başbakanlığa

1925 yılında doğan Pol Pot, Kompong Thom şehrinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1949 yılında Paris'te radyo mühendisliği bursu kazandı. 1953 yılında Kamboçya'ya döndü ve öğretmenlik yapmaya başladı. 1963’te Kızıl Kmerler örgütünü kurdu. Devrik kral Norodom Sihanouk ile iş birliği yaptı ve 1975’te askeri idareyi devirdi ve başbakan oldu. Asıl hikâyesi de böyle başladı.
 

Bütün güç elinde

Bütün güç elinde

Pol Pot başbakan olmasına rağmen bütün gücü elinde tutuyordu. Kamboçya’yı tarım ülkesi yapmak istedi ve bütün insanları şehirden sürüp köylerde, tarlalarda çalışmaya mecbur tuttu. Sadece tarlalarda çalışmaya zorlamadı.

Katliama başladı ( 18)

Katliama başladı ( 18)

Ülkesinin dışa bağımlılığını bitirmek için içe dönük bir ekonomik plan ortaya koyan Pol Pot’un asıl amacı ise çok farklıydı. Sıkı bir Marksist olan Pol Pot ülkesinde kapitalizmin izlerini silmeye kendini ‘adamıştı’. Bu yüzden de katliamlara başladı.

Gözlük ve saatiniz varsa… ( 18)

Gözlük ve saatiniz varsa… ( 18)

O kadar gözü dönmüş bir katildi ki Pol Pot kafayı kapitalizm ile bozmuştu. Eğitim sistemine kafayı takmıştı, çünkü okullarda ‘kapitalist eğitim sistemi’ bulunuyordu ona göre. Bu yüzden öğretmenleri toplayıp kurşundan geçirmişti. Sadece öğretmenler değil gözlük ve saatiniz varsa da başınız dertteydi.
 

Peki neden?

Peki neden?

Gözlük ve saati bulunanlar neden öldürüldü? Sebebi çok trajik. Pol Pot’a göre gözlük ve saat takanlar kapitalist sistemin köleleriydi, insanlara kapitalizmi aşılıyordu. Emeğe değer vermiyordu onlar, sadece insanları sömürüyordu. Öldürülmeleri ise gerekliydi. Kurşun israf olmasın diye de kesici aletlerle öldürdü insanları.

Bebeklere bile el uzattı

 Bebeklere bile el uzattı

Pol Pot, öldürdüğü insanların bebeklerine bile el uzattı. Öldürme sebebi ise ileride ayaklanırlar başımıza bela olurlar diyeydi. Bu kadar vahşiliğe bir vahşilik daha eklemiş, yine kurşun israf olmasın diye kafalarını ağaçlara vurup parçalatarak öldürtmüştür.
 

Ölüm Tarlaları

Ölüm Tarlaları

Pol Pot ve Kızıl Kmerler yaptıkları onlarca katliamlara devam ediyorlardı. Ancak öldürdüğü insanlara ne yapacaktı? Çare bulmuşlardı, tarlalara gömeceklerdi. Milyonlarca insan Ölüm Tarlaları denen yerlere gömülmüştü. Şimdilerde ise o tarlaların yerinde bu katliamları anlatan müzeler bulunmakta. Ayrıca Ölüm Tarlaları isimli filmde, yaşananlar beyaz perdeye aktarıldı.

Milyonlarca insanın kanına girdi

Milyonlarca insanın kanına girdi

Gözlük, saat, kalem, ıslık, nasır gibi bahanelerle milyonlarca insanın kanına girdi Pol Pot. Yaklaşık 1 buçuk milyon insanı bu sebeplerden dolayı öldürmüş, ülkede terör estirmişti.

Security Prison 21 nam-ı diğer S-21.

Security Prison 21 nam-ı diğer S-21.

Eskiden bir lise olan ve eğitim öğretim verilen bina olan yer Pol Pot yönetiminde bir işkencehaneye döndürülmüştü. Bu binada insanlara işkence edilip öldürülüyordu. En meşhur işkence ise vücudun arkasına derin bir yara açmak ve o yaraya tuz basmaktı. 12 bin insan buna benzer yöntemlerle öldürülmüştü.

Öldü mü intihar mı etti?

Öldü mü intihar mı etti?

Vietnam Savaşı’nı kazanan Vietnam, Kambomçya’ya da girmişti. Pol Pot bu yüzden kaçmak zorunda kaldı. Tayland’da ev hapsinde bulunan diktatör 15 Nisan 1998'de öldü. Kızıl Kmerler kalp krizi geçirip öldüğünü söylemesine rağmen intihar ettiği yönünde dedikodular da var. Külleri şimdilerde 2 dolar karşılığında ziyaret edilebiliyor.

Bu makaleye ifade bırak