Prens Charles'ta Corona çıktı: Taht yüzü göremeyecek mi?

Son günlerde Corona virüsle mücadele politikalarının eleştirildiği İngiltere'de, virüs çok geçmeden etkisini Kraliyet ailesinde de gösterdi. Kraliçe Elizabeth'in oğlu 71 yaşındaki Prens Charles'in Corona virüs testi pozitif çıktı. Peki hükümet bu olay karşısında politikasını değiştirecek mi? Kraliyet bu olayı nasıl yorumlayacak ve ne gibi çözümler bulacak? Kraliyet ailesinin diğer fertlerinde de bu virüsün çıkma olasılığı nedir? Gelin, bu soruları birlikte yanıtlayalım...

Prens Charles'ta Corona çıktı: Taht yüzü göremeyecek mi?

Kulaklarımız o açıklamadaydı

Kulaklarımız o açıklamadaydı

"Taht yüzü göremeyen Prens Charles dedemiz için de durumlar biraz kritik diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Monaco Prensi 2. Albert’in (62) Corona Virüsü (Covid-19) testinin pozitif çıkmasından 9 gün önce İngiltere Veliaht Prensi Charles görüşmesi, İngiliz basınında endişe yaratmış olacak ki risk grubunda olan Kraliyet Ailesi Prens Charles için de önlemler almış, doktorlar her gün kontrole gidiyorlarmış. Biz öyle duyduk" demiştik ve kulaklarımız Kraliyet'in yapacağı açıklamadaydı.

Çok geçmeden Kraliyet'ten yapılan resmi açıklamada Prens Charles'ın testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Durumu kritik mi?

Durumu kritik mi?

İngiliz Kraliyet konutu Clarence House sözcüsü, Prens'in hafif semptomlar gösterdiğini ve genel sağlık durumunun iyi olduğunu ifade ederek son günlerde olduğu gibi evinden çalıştığını söyledi. Her ne kadar durumu hakkında kritik olmadığı açıklaması da yapılsa bu virüsün özellikle yaşlılar için büyük tehdit oluşturduğunu biliyoruz. Yaşı itibariyle riskli sayılabilecek kategoride yer alan Prens Charles için bol şansa ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Diana'dan sonra...

Diana'dan sonra...

Galler Prensi Charles 1981 yılında Diana Frances Spencer ile evlendi ve bu evlilikten Harry ve William adında iki çocukları oldu. Çok geçmeden Prens Charles ve Diana Spencer 1996 yılında boşandı. Prens Charles bu ayrılığın ardından  9 Nisan 2005 tarihinde Camilla Parker Bowles ile ikinci evliliğini yaptı. 

Camilla Parker Bowles için son gelişmeler

Camilla Parker Bowles için son gelişmeler

Geçen haftanın başlarında Prens Charles ve eşi Camilla'nın kendilerini İskoçya’daki evlerinde kendilerini izole ettikleri bilgisine ulaşmıştık. Bu izolasyon işe yaramamış olacak ki Prens Charles'in testi pozitif çıktı.

Peki kendisine birinci dereceden yakın olan eşi Camilla Bowles Corona virüsüne yakalanmış olabilir diyebilir miyiz? Saraydan yapılan açıklamada Veliaht Prens Charles'ın eşi  Cornwall Düşesi Camilla'nın da test edildiği ancak sonucun negatif olduğu bilgisi verildi.

Peki ya taht ne olacak?

Peki ya taht ne olacak?

Corona virüsün riskli yaş gruplarının belirlenmesi ile Kraliyet ailesinin her bir ferdi önlemini aldı. Herkes sarayına çekilip kendini izole etti. Bu süreçte de yaşları dolayısıyla Kraliçe Elizabeth ve annesinden sonraki tahtın sahibi Prens Charles'in kendilerini izole etmelerinin ardından tahtın boş kalma ihtimali gündem olmuştu. Çok basit bir denklemle tahtın Prens William'a kalma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylemiştik.

Bu izolasyon döneminin ne kadar süreceğine dair bir bilgi paylaşılmadığından Kraliçe'nin tahtı Prens William'a bırakması an meselesi. Fakat bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Prens William'ın babası Prens Charles'in testinin pozitif çıkmasıyla sarayda bir hareketlilik olduğunu düşünüyor ve Kraliçe'nin yapacağı açıklamayı bekliyoruz.

Kraliçe Elizabeth'in durumu kritik mi?

Kraliçe Elizabeth'in durumu kritik mi?

Bu olaylar karşısında gözler Kraliçe Elizabeth'e çevrildi. Oğluyla bir temas sonucu Kraliçe virüse yakalanmış olabilir mi dedik ve başladık araştırmaya. Corona testi pozitif çıkan Charles'ın, Kraliçe Elizabeth'le temas halinde olup olmadığına dair bilgi henüz paylaşılmadı bilgisine ulaştık. 

Hükümet'in politikası yaramadı

Hükümet'in politikası yaramadı

Çin’de Corona virüs salgınının ortaya çıkması ve tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmasıyla İngiliz hükümeti ilk etapta bu salgının yerel düzeyde kalacağını öngörmüş ve bundan ötürü salgına karşı uzun bir süre kapsamlı bir adım atmayacağını bildirdi.

Ancak salgının İngiltere’ye sıçraması ve vakaların ortaya çıkması üzerine hükümetin attığı ilk adım 'sürü bağışıklığı kazandırma' (herd immunity) stratejisiydi. Dünya, uygulanan bu politikanın karşısında şaşıp kalmıştı.

İngiliz hükümetinin ön görüleri birçok insanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanınca da İngiliz hükümeti politikasını, çok şükür ki değiştirmek durumunda kalmıştı. Fakat ne fayda virüs yakalayacağı kişileri yakalamış, bulaşacağı kadar bulaşmış ve hiç durmadan da yayılmaya devam ediyor. 
 

İngiliz Hükümeti politikasını değiştirmeli

İngiliz Hükümeti politikasını değiştirmeli

Bugüne kadar uygulanan bütün politikalar birtakım olumsuzluklarla sonuçlandı. Ekonomi değil ki bu bırakalım yapsınlar (laissez faire) diyemezsin. Söz konusu insan hayatı olunca, bağışıklık kazandırmak için tehlikenin sokaklarda serbestçe dolaşmasına izin vermek oldukça mantık dışı.

Prens Charles'in bu virüse yakalanmasının resmi olarak duyurulmasının ardından İngiliz hükümetinden politikalarının değiştirilmesi hususunda henüz resmi bir açıklama gelmedi fakat merakla bu açıklamayı bekliyoruz doğrusu. Bahsi geçen 'can' kraliyetten bir parça olduğundan tüm politikaların yeniden gözden geçirileceğini düşünüyorum en azından düşünmek istiyorum. 

Son söz Kraliçe'nin

Son söz Kraliçe'nin

Yaşanan bu üzücü olayın ardından Kraliçe'nin olaya müdahil olup olmayacağını henüz bilmiyoruz fakat bu durumun Kraliyet ailesinin diğer üyelerine sıçramış olma ihtimalini göz önünde bulundurunca kayıtsız kalacaklarına inanmak güç doğrusu. Gözlerimizi, kulaklarımızı hükümete ve Kraliçeye çevirdik... 

Buradan Prens Charles'a çok geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu virüs küçük, büyük, prens, kraliçe dinlemiyor yakaladığını bırakmıyor. Prens Charles için bu virüsten hızlı bir şekilde kurtulmasını diliyoruz...

 

Bu makaleye ifade bırak