Ressam olmadan evde bir sanatçı gibi nasıl resim yapılır?

Hazır hepimiz evlerimizdeyken yeni hobiler denemenin tam zamanı. Herkes ünlü ressamların resimlerine bakıp 'Keşke ben de çizebilseydim' diye mutlaka düşünmüştür. Size evde resim yapmak için kullanabileceğiniz faydalı bir liste yaptık...

Ressam olmadan evde bir sanatçı gibi nasıl resim yapılır?

Şövale ile tuvale çalışmak istiyorsanız...

Şövale ile tuvale çalışmak istiyorsanız...

Şövale ve tuval sadece ressamlara mahsus değil elbette. 'Tuvale resim yapamam', 'Nasıl ayarlayacağım çizeceğim şeyi?', 'Silinmez bir de o şimdi?' gibi söylemleri hep duyarız. Eğer bir şövale üzerinde tuvale çalışmak istiyorsanız rahatlıkla boyayabileceğiniz desenli tuvaller mevcut. Düz bir tuval almak yerine desenli bir tuval size yardımcı olacaktır.

Ebru sanatını denediniz mi?

Ebru sanatını denediniz mi?

Ebru sanatı diğer resim tekniklerinden biraz daha farklı bir yerde durur. Gerek suyu gerek boyası gerekse suyun üzerinde boyama tekniği ile farklı teknikleri kullanacağınız bir yöntemdir. Ancak artık gelişen metotlar sayesinde set haline satılan Ebru kitleri mevcut. İçerisinde işinize yarayacak her şey var. Kitreyi bir teknenin içine döküp, setin içinden çıkan boyalar ile sanatınıza devam edebilirsiniz. Ayrıca içerinde anlatımlı DVD’si dahi olabiliyor.

Sulu boyayı sadece çocuklar yapmıyor

Sulu boyayı sadece çocuklar yapmıyor

Sulu boya ile çalışan birçok ünlü ressam var. Boyanın su ile seyreltiğinde kağıt üzerinde ayrı bir ahengi olur. Sulu boya bu ahengi hissetmenize yardımcı olur. Ancak bazen suluboyanın su miktarını iyi ayarlamazsak veya çalıştığımız kağıdın suya dayanaklılığı yoksa çiziminizde renkler birbirine karışabilir ve iyi bir görüntü ortaya çıkmaz. Sulu boya çizimi için 'waterproof' defterler satılıyor, bu defterler suya dayanıklı ve kalın dokulu oluyor. Bizden size tavsiye ondan bir tane edinmekte fayda var.

Siyah defter üzerine beyaz çizgiler...

Siyah defter üzerine beyaz çizgiler...

Genellikle üzerinde çalışılan eskiz defterleri beyaz olur ve kişinin tercihine göre boyutlandırılır. Ancak siyah renkteki defterler edindiğiniz beyaz kalem ile muazzam bir iş ortaya çıkarabilir. Siyah defterin üzerine beyaz kalem ile yapacağınız çizimler olduğundan daha farklı dururken bakış açınızın genişlemesine de yardımcı olacaktır.

'Filografi' sanatı artık zor değil

'Filografi' sanatı artık zor değil

'Filografi' sanatı kalem veya boya ile çalışılan bir teknik değil. Aksine çivi, bez, sunta, naylon ip gibi malzemeler ile çalışılan bir sanat türü. Suntanın üzerine çivileri istediğiniz şekilde çakarak ve ardından çivileri ipler ile dolayarak yaptığımız bir teknik. Ancak bunun için de belli bir ustalık gerekiyor. Bu ustalığa ulaşmadan önce başlangıçta yardım alabileceğiniz setler mevcut. İçerisinde suntası, çivileri ve ipleri olan kitler, işinizi kolaylaştırabilir.

'Mozaik Kabartma Sanatı'

'Mozaik Kabartma Sanatı'

'Mozaik Kabartma Sanatı' yeni hobiler edinmek için oldukça uygun bir teknik. Hem yapımının kolay olması hem de kabartma işleminin ardından boyama ile oldukça eğlenceli işler ortaya çıkarabileceğiniz bu sanat türünün de elbette basit bir yolu var. Yine sizin için hazırlanmış desenler ve kabartma jeli ile istediğiniz deseni mozaik hale getirip, kuruduktan sonra renklendirebilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra mozaik duvarınıza çok yakışacaktır.

Taş boyama ile evinizi süsleyin

Taş boyama ile evinizi süsleyin

Taş boyama çocukken deniz kenarında bulduğumuz güzel taşları renklendirme ile başlayan bir serüven hepimiz için. Ben bu serüveni biraz daha profesyonel hale getireceğim derseniz de bir kutunun içinde hem taşları hem de boyama için gerekli tüm malzemeleri bulabileceğiniz setler mevcut. Kutunun içinde size farklı boylarda ve şekillerde gönderilen taşları boyayarak ortaya çok güzel bir iş çıkarabilirsiniz.

Nakış dahi yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Nakış dahi yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

'Etamin' eskilerin en güzel sanatlarından biri. Birçok emeğin iğne ile tek tek işlenmesi ve ortaya çıkan harika 'kavaniçe'ler. Eğer sizde duvarınıza asmak istiyorsanız veya 'kavaniçe'nin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız tabii ki bununda setleri var. İnternetten sipariş edebileceğiniz birçok 'etamin' kiti mevcut.

Portre çizmekten korkmayın...

Portre çizmekten korkmayın...

Resimde genellikle en zorlanılan çizim portreler oluyor. Çünkü bir kişinin yüzündeki ifadeyi ve tonu tutturmak hiç de basit değil. Elbette portre çizim teknikleri mevcut ancak bunlar daha profesyonel teknikler olduğu için yapmanız için bol bol alıştırmalar yapmanız gerekmekte. Ancak biz hemen çizelim ve çizerken de eğlenelim istiyorsak internette birçok basit portre çizimi için yardımcı kitaplar var.

Hobiler güzeldir onlara şans verin

Hobiler güzeldir onlara şans verin

Sanat ile iç içe olmak her zaman insana iyi gelen bir histir. Umutsuzluk ve kötü düşünceleri bir kenara koyarak sadece önünüzdekine odaklandığınız, odaklanırken başka bir şey düşünmediğiniz bir alan yaratır size resim. Bu yüzden resim çizmek için illa profesyonel olmak gerekmiyor, bu işin birçok kolay yolu var, önemli olan elbette istemek…

twitter.com/deniz_tasdelen
instagram.com/deniz.i.tasdelen
deniz.tasdelen@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak