Sarah Jessica Parker - Kim Cattrall çatışmasının perde arkası

Sex and the City'nin 1999'daki galasından beri, TV yapımcıları ikonik bir kız çetesi fikrini yeniden yaratmaya çalışıyorlar. TV'de kadın arkadaşlıklarının canlandırılmasında da bir devrim başlatan Sex and the City moda ve ilişkiler konusunda da dünyanın her yerinden pek çok kadının hayatına dokundu. Altıncı ve son sezon bittikten sonra hepimiz depresyondaydık ve sonrasında gelen filmler tam bir hayal kırıklığıydı. Doğal olarak, yepyeni bir SATC dizisi haberini aldığımızda hepimiz fazlasıyla heyecanlandık. Ancak kötü haberi aldığımızdan beri içimiz biraz buruk. Samantha Jones, yeni Sex and the City bölümlerinde yer almayacak.

Sarah Jessica Parker - Kim Cattrall çatışmasının perde arkası

Büyük hayal kırıklığı

Büyük hayal kırıklığı
Yeni Sex and the City bölümleriyle ilgili şüphesiz en büyük hayal kırıklığı Samantha Jones rolündeki Kim Cattrall'ı izleyemeyecek olmamız. Seyirci şimdiden ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım Carrie Bradshaw ve arkadaşlarının dönüşünü iple çekse de "Samantha'sız Sex and the City sadece 'the City'den ibarettir." diyenler haksız sayılmazlar. Laf aramızda "the City" kısmı da zaten bildiğiniz üzere pandemiye kurban gitti.
 

Arka planda Kim Cattrall ile Carrie Bradshaw ve diğerleri arasında neler oldu?

Arka planda Kim Cattrall ile Carrie Bradshaw ve diğerleri arasında neler oldu?
Aslına bakarsanız her şey iki alfa kadınının - Sarah Jessica Parker ve Kim Cattrall'ın - çatışması gibi duruyor. Her ne kadar Kim Cattrall'ın birlikte çalışması zor bir drama kraliçesi olduğu ve bütün ekiple kavgalı olduğu söylense de kulağımıza gelen başka dedikodularla taşlar daha da yerine oturuyor.

Bölüm başı 3.2 milyon dolar

Bölüm başı 3.2 milyon dolar
Bildiğiniz üzere Sarah Jessica Parker dizinin başrolü olmasının yanı sıra ikinci sezon adını dizinin yapımcıları arasına yazdırdı. Söylenene göre maaşı birden diğer kızların bir hayli üstüne çıkınca Cattrall bu duruma tepki göstererek maaşının arttırılmasını istemiş. Parker bölüm başına 3.2 milyon dolar kazanırken Cattrall 350 bin dolar kazanıyor ve neredeyse her bölüm Cattrall'ın mutlaka bir çıplak sahnesi varken Parker'a en fazla iç çamaşırlı sahneler yazılıyordu.

"Biz yakın arkadaşlar mıyız?"

"Biz yakın arkadaşlar mıyız?"
Muhtemelen Sex and the City kariyerleri için bir velinimet olduğundan diğer kızlar bu maaş farkını sorun etmedi, üstüne üstlük yemek molalarında bile Cattrall ile oturmayacak kadar dışladılar. Hatta 2004 Emmy Ödülleri'nde bile yalnız başına oturan Kim Cattrall, gelen sorular üzerine "Biz yakın arkadaşlar mıyız? Hayır. Biz profesyonel oyuncularız. Kendi özel hayatlarımız var." diye yanıt verdi. Öte yandan SJP, "Dürüst olmak gerekirse, hepimiz arkadaşız ve keşke Kim'i daha çok görseydim. Kimse paradan bahsettiği için onu karalamamalı." açıklaması ile Cattrall'ı korudu.

Sette gerginlik

Sette gerginlik
İkisinin artık hiç konuşmadığı ve sette bu durumun gerginlik yarattığı dedikoduları devam etse de SJP benzer açıklamalar yaparak Cattrall'ı sevdiğini, ona hayran olduğunu ve onsuz Sex and the City düşünemediğini sürekli olarak dile getirdi. Cattrall da bu açıklamaları destekleyerek ikisinin de bu dedikodulardan sıkıldığı üzerine basa basa söyledi. Ancak gerçek hiçbir zaman böyle değildi...

Attığı tweetle...

Attığı tweetle...
Yıl 2017. Sex and the City 3'ün geleceği konuşulurken filmin Kim Cattrall'ın talepleri yüzünden iptal edildiği iddia edildi. Yapım şirketi Cattrall'ın taleplerini yerine getirmeyi reddederek diğer üç karaktere film çekmenin izleyicilere adil olmayacağına karar verdi. Cattrall ise attığı tweet ile tek "talebinin" yeni bir film çekilmemesi olduğunu ve filmi reddettiğini söyledi. Diğer kızlar yaptıkları açıklamalarla bu filmi çok istediklerini ve iptal edildiği için üzgün olduklarını dile getirerek suçu bir nevi Cattrall'a attılar.

"İyi kız kişiliğini geri kazanmak için trajedimizi sömürmeyi bırak!"

"İyi kız kişiliğini geri kazanmak için trajedimizi sömürmeyi bırak!"
Cattrall ısrarla kızların hiçbiriyle hiçbir zaman arkadaş olmadığını her fırsatta dile getirmeye, SJP ise bu açıklamaları reddetmeye devam ederken 2018 yılında Cattrall'ın erkek kardeşini kaybetmesi üzerine tartışmalar bambaşka bir boyuta taşındı. SJP, dizinin Samantha'sı Cattrall'a Instagram'dan baş sağlığı dileklerini iletti. Ancak bu baş sağlığı dileğine Cattrall'dan gelen cevap oldukça sertti. SJP'ı kardeşinin ölümünü istismar etmekle suçlayan Cattrall şunları yazdı:
 

"İkiyüzlü seni ne zaman rahat bırakacak?"

"İkiyüzlü seni ne zaman rahat bırakacak?"
"Annem bugün bana 'O ikiyüzlü @sarahjessicaparker seni ne zaman rahat bırakacak?' diye sordu. Sürekli benimle iletişim kurmaya çalışman, o zamanlar ve şimdi ne kadar acımasız olduğunuzun acı bir hatırlatıcısı. Şunu açıklığa kavuşturayım (henüz yapmadıysam): Sen benim ailem değilsin. Sen benim arkadaşım da değilsin. "İyi kız" kişiliğini geri kazanmak için trajedimizi sömürmeyi bırakman için sana son kez yazıyorum."
 

"Zorbalıkla zaman kaybettiler"

"Zorbalıkla zaman kaybettiler"
Aslında Kim Cattrall'ın açıklamaları başından beri çok netti ancak SJP, yıllarca dedikoduları yalanladığı açıklamaları ve arkadaş oldukları iddialarını devam ettirmekten vazgeçmedi. Sette ne yaşadıklarını bunun dışında tutarak çok açık bir şekilde ifade edebilirim ki, SJP'nin ısrarcı tavrı fazlasıyla reklam kokuyor. 2019'da the Guardian'a açıklama yapan Cattrall, Samantha Jones karakterini tekrar oynamak istemediğini, çünkü Sex and the City'i çok sevdiğini söylerken tam olarak pek çoğumuzun hislerine tercüman oluyor. İkinci filmden sonra bitiş çizgisine geldiğini vurgulayan oyuncu, "Zorbalıkla zaman kaybetmek yerine neden beni başka bir oyuncuyla değiştirmediklerini anlayamadım." diyerek günah keçisi ilan edildiğini ifade ediyor.

Kim Cattrall sadece profesyonel davranarak Sex and the City'e saygısını gösteriyor

Kim Cattrall sadece profesyonel davranarak Sex and the City'e saygısını gösteriyor
Sex and the City'nin geri dönüşü konusunda asla heyecanlı olmayan biri olarak haklı olduğunu söylemeden edemiyorum. Başroldeki dört kadın da hayatlarının rolünü oynadılar ve inanılmaz paralar kazandılar. Elbette bu diziye minnet duyuyorlar ancak diğer üç kadının davranışı eski şöhretlerini geri getirmek üzerine zavallı bir çaba gibi görünürken Cattrall sadece profesyonel davranarak Sex and the City'e saygısını gösteriyor.

Güzel şeyleri olduğu gibi bırakmak gerek...

Güzel şeyleri olduğu gibi bırakmak gerek...
SATC fanları olarak diziyi izleme sebebimiz bu karakterlerin ilişkileriyle bağ kurmamız ve stillerini sevmemizdi. İlişkiler konusunda, 25+ kadınlar olarak hala eski bölümleri izlediğimizde bağ kurabildiğimiz için seviyoruz ancak bu kadınlar artık 50'li yaşlarında ve çoğumuz henüz değiliz. Moda konusuna gelince artık 90'larda ve 2000'lerde olmadığımızı ve yine bu kadınların 50+ olduğunu kabullenmemiz gerekiyor. Bazen yaş sadece rakamlardan ibarettir ama bazen gerçekleri kabullenerek güzel şeyleri olduğu gibi bırakmamız gerekir. SJP ve diğer kızlar için bölüm başına alacakları 1 milyon dolar ve yeniden gündeme gelme fikri çok sıcak olsa da izlediğimizde bize yaşatabilecekleri hayal kırıklığını hesaba katmalılar. Hani çocukluğunuzda yemeyi çok sevdiğiniz bir şeyi yediğinizde artık aynı tadı almazsınız ve "Tadı mı değişti, ben mi bunun için fazla büyüdüm?" diye sorgularsınız ya tam olarak bu sebepten...

duygu.bay@milliyet.com.tr
Instagram: Duygu Bay
Twitter: Duygu Bay
 
Bu makaleye ifade bırak