Sarılmayalım sıkı sıkı!

Bugün 21 Ocak Dünya Sarılma Günü… Ne var ki dünya sağlığı için bu sene bu günü pas geçeceğiz gibi görünüyor. Sevdiklerimize bile sarılamadığımız, doyasıya kucaklaşamadığımız şu pandemi günlerinde gelin bu özel güne ve bu özel harekete Molatik olalım...

Sarılmayalım sıkı sıkı!

Kutlamamamız gereken bir özel gün

Kutlamamamız gereken bir özel gün

Maske, mesafe ve hijyen, son bir yıldır hayatımızın ayrılmaz üç olgusu haline geldi. Nazım Hikmet’in “Boynuma sarılma gülüm, benden sana geçer ölüm” dediği günleri yaşadığımız salgın döneminde elbette bugünü kucaklaşarak kutlayacak halimiz yok. Bu nedenle haydi gelin tarihçesine bakalım…

35 yıldır kutlanıyor

35 yıldır kutlanıyor

21 Ocak 1986’da Michigan'da ortaya çıktığı iddia edilen Dünya Sarılma Günü fikri, insanları aile ve arkadaşlarına daha sık sarılmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. O dönem 24 yaşında bir psikoloji öğrencisi olan Kevin Zaborney, kucaklaşmanın insan üzerindeki olumlu etkilerini gözlemlemek için bir araştırma yapıyordu ve fikir de buradan doğdu. Tutması üzerine ABD bu günün telif hakkını aldı.

Gelelim rekorlara…

Gelelim rekorlara…

Tayland'ın Pattaya kentinde 26 çift, 2014 yılının Sevgililer Günü'nde birbirlerine unutamayacakları bir hediye vermek için yarıştı ve birbirlerine 26 saat 26 dakika 26 saniye sarıldı. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bu olayda, iki koluyla sarılan adaylara saat başı 5 dakika kolları dinlendirme izni verildi.

En tatlış sarılma

En tatlış sarılma

Takvimler 21 Mart 2015’i gösterdiğinde Koreliler bin 226 ağaca sarılarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Ortaya sevimli görüntülerin çıktığı o gün, aynı zamanda Dünya Ağaç Dikme Günü…

Haydarabad’da yaşayan Krishna Kumar 1 dakikada 79 farklı insana sarılarak bu alandaki dünya rekorunu elde ettiğinde ise tarihler 5 Mart 2016’ydı.

En kocamanından

En kocamanından

7 Mayıs 2010’da Ottava’daki Rideau Kanalı’nın kenarında bir araya gelen 10 bin 554 kişi Bear Hug III adı verilen rekor denemesini gerçekleştridi. Birbirine sarılan binler, ortaya renkli görüntüler çıkardı.

21 Eylül 2015’te Iowa Eyalet Üniversitesi’nde okuyan iki yakın dost Amanda Nerem ve Alec Norem ise 31 saat boyunca birbirlerine sarılarak durdu.

Altı farklı anlamda kullanılıyor

Altı farklı anlamda kullanılıyor

Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı Güncel Türkçe Sözlük’te yer alan ‘sarılma’ ve ‘sarılmak’ kelimeleri altı farklı anlamda kullanılıyor. Dikkat çeken deyimse ‘yoğun etki altında kalmak’ anlamına gelen ‘sarılıp kundaklanmak’… (Örnek; "Çünkü bir bakmışım ki hep başkalarının fikirleriyle sarılıp kundaklanmışım." - Emine Işınsu)

Sarılmanın faydaları

Sarılmanın faydaları

Sarılmak neden güzeldir bilir misin? Çünkü sağ tarafta kalp yoktur ve orası hep boştur... Sarılınca, sağ yanını O'nun kalbi doldurur...” demiş Aziz Nesin. Bireye ve topluma sağladığı psikolojik faydaları saymakla bitmeyen sarılma eylemi, araştırmalara göre, vücudun seratonin, dopamin, endorfin ve oksitosin hormonlarını salgılamasına yol açıyor.

Saymakla bitmez!

Saymakla bitmez!

Bilim insanları, kadınlar üzerinde erkeklere oranla daha büyük etkilere sahip olan sarılmanın etkilerini şu şekilde özetliyor:

 • Baş ağrısını hafifletir,
 • Stresi, kaygıyı ve korkuyu azaltır,
 • Kan basıncını düşürür,
 • Kalp sağlığını güçlendirir,
 • Hastalıklara karşı korur,
 • Ferahlatır ve sizi daha mutlu yapar,
 • Yalnızlık hissini giderir,
 • Öz saygıyı inşa edebilir,
 • İnsanlarla iletişimimizi kolaylaştırır,
 • Yaşlanmayı yavaşlatır,
 • Uyku ve iştah kontrolünde de etkilidir.

Japonlar’ın sarılma evleri

Japonlar’ın sarılma evleri

ABD'li yazar ve psikoterapist Virginia Satir’e göre ise yaşamak için sarılmamız gerekiyor ve her gün en az sekiz kere sarılma ihtiyacımız oluşuyor. Japonlar da bunu duymuş olacak ki ülkelerinde sarılmak bir mesleğe dönüşmüş durumda. İnsanlara belirli bir ücret karşılığı sarılma hizmeti veren evler bile mevcut...

Bu kampanya beni sardı!

Bu kampanya beni sardı!

20 Haziran 2004’te Juan Mann isimli bir adam Sidney merkezin ortasında hiç tanımadığı insanlara durup dururken ‘bedavaya’ sarılmaya başladı. Free Hugs (Beleşe Sarılma) adı verilen ve insanların iyi hissetmesini amaçlayan bu kampanya 2006 yılında Sick Puppies isimli Avustralyalı müzik grubunun YouTube’a yükledikleri video klibinde yer alınca deyim yerindeyse patladı gitti! Öyle ki temmuz ayının ilk cumartesi gününden ağustosun ilk cumartesisine kadar Ululararası Bedava Sarılmalar Ayı ilan edildi!

Gelelim bugüne…

Gelelim bugüne…

Bu sene 21 Ocak Dünya Sarılma Günü’nü dijital ortamda içimizi ısıtan fotoğraflarımızla kutluyoruz. Kimimiz ağaçlara, kimimiz anılara, kimimiz can dostlarımıza sarılıyoruz. Sevdiklerimizi korumak için onlardan uzak durmamız gereken bu ironik ve tehlikeli günlerde, onları ilgimiz ve şefkatimizle uzaktan ama kalpten sarmalıyoruz.

Ne demiş Özdemir Asaf?

Sarılmak için, önce yürek gerekir. Kollar sonraki iş…

 

instagram.com/unsun_eda/
eda.unsun@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak