Şarkıcı Alpay, yıllar sonra Zeki Müren'e neden öfke kustu?

Geçtiğimiz günlerde Özdemir Erdoğan, Zeki Müren için “Gençlere kötü örnek oluyor” diyerek Zeki Müren hakkında olumsuz eleştirilerde bulunmuştu. Şimdi ise bu olumsuz eleştirilere şarkıcı Alpay da bir yenisini eklemiş. Peki, şarkıcı Alpay yıllar sonra Zeki Müren’e neden öfke kustu? Neler dedi?

Şarkıcı Alpay, yıllar sonra Zeki Müren'e neden öfke kustu?

“Gençlere kötü örnek oluyor”

“Gençlere kötü örnek oluyor”

Şarkıcı Alpay geçtiğimiz günlerde Özdemir Erdoğan’ın Zeki Müren hakkında yaptığı “Gençlere kötü örnek oluyor” sözlerine destek olacak şekilde ağdalı Türkçe konuştuğu ve yaptığı müzik konusunda ağır eleştirilerde bulunmuş.

“On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem”

“On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem”

Zeki Müren’in Türk sanat müziğini katlettiğini ima eden Alpay, “On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem. Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçesiyle Türk Sanat Müziği’ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye’de kötü örnek olmuştur” ifadelerini kullanmaktan da kendisini geri alamamış.

“Türkçeyi de Türk sanat müziğini de bozmuştur”

“Türkçeyi de Türk sanat müziğini de bozmuştur”

Bizler Alpay’ın, Zeki Müren yıllar sonra böyle bir açıklama yaptığını anlayamazken, “Müthiş ağdalı bir üslupla söyledi şarkılarını Zeki Müren. Bana hiçbir duygu vermez çünkü duygusuz söyler, rol yapar. Türkçede ‘Reca ederim’ diye bir şey var mıdır? ‘Rica ederim’ dersin. Türkçeyi çok iyi konuştuğu söylenen Zeki Müren bilakis Türkçeyi de Türk sanat müziğini de abartılı bir üslup kullanarak bozmuştur” sözleriyle de ifadelerini devam ettirmiş şarkıcı Alpay.

‘Sanat Güneşi’ ilan etmiş

‘Sanat Güneşi’ ilan etmiş

Hatta TV kanallarının küçücük bir kelime yüzünden, bir nota yüzünden şarkı yayınlamadıklarını hatta şarkıcıları yasakladıklarını, Ama Zeki Müren olunca kısa etekle programa çıkardıklarını ve diğer şarkıcılara da ağdalı ve abartılı tavrı ve sesiyle kötü etkilediğini, bütün bu sözlerinin üstüne de Zeki Müren’in kendini ‘Sanat Güneşi’ ilan ettiğini söylemiş.

“Acaba bugün ne giyecek?” mi?

“Acaba bugün ne giyecek?” mi?

Hatta ve hatta o zamanlar gazinoya giden herkesin “Acaba bugün ne giyecek ne hokkabazlık yapacak?” diyerek gazinoya gittiğini de söylemiş şarkıcı Alpay. İnanın şarkıcı Alpay’ın Zeki Müren hakkında söylediklerini okurken ve ifade ederken ben yoruldum.

Neden bunca yıl bekledi?

Neden bunca yıl bekledi?

Meğerse bunca yıl şarkıcı Alpay ne kadar öfke biriktirmiş içinde. Şimdi “Ölmüş insanın ardından da böyle konuşulur mu?” klişesini bir kenara bırakarak, ki bence de böyle konuşulmaz, “Acaba şarkıcı Alpay bunca yıl neden bekledi bu açıklamaları yapmak için?” sorusuna odaklanmak istiyorum.

Anlam veremedik

Anlam veremedik

Alpay Zeki Müren’in sanatını, kullandığı dili sevmek ve takdir etmek zorunda değil tabii ki. Ama neredeyse tüm Türkiye tarafından sevilmiş ve Alpay’ın ifadesiyle ağdalı ve abartılı tavırlarıyla, apartman topuklarla ve kısa eteklerle kabul edilmiş bir sanatçı hakkında yıllar sonra böylesine öfke dolu açıklamalar yapmasına bir anlam veremedim.

Zamanın ötesinde bir sanatçı

Zamanın ötesinde bir sanatçı

Karantinada düşünecek çok vaktimiz oldu evet ama konunun Zeki Müren’e kadar gitmesine de şaşırdım açıkçası. Türkiye’nin bir genci olarak da şarkıcı Alpay’ın yaptığı yorumlara katıldığımı pek söyleyemem. Aslında Zeki Müren; Türkiye’de, kendini o apartman topuklularla ve kısa eteklerle sevdirmiş ve kabul ettirmişse, bir noktada bir şeyleri gerçekten iyi yapmış demektir. Ben bunu da sanatının kalitesiyle başarmış olduğunu düşünüyorum.

Bugün bile birçok insan açıp Zeki Müren dinliyorsa ki dinliyor, ölümünden iki yıl sonra doğduğum halde ben ve yaşıtlarım Zeki Müren’i tanıyorsak ve yaptığı şarkılardan haberdar olup arada bir de olsa dinliyorsak bence Zeki Müren’in sanatı zamanının ötesinde bir sanattır diye düşünüyorum.

Ne değişecek ki?

Ne değişecek ki?

Bu sebeple şarkıcı Alpay’a yorumlarından ötürü katılmıyorum. Kendisi öyle düşünüyordur, diyecek tek kelimem yok ama yorumlarında görülen nefretten ve saldırganlıktan ötürü de çok sağlıklı ve profesyonel bir yorum olduğunu da düşünmüyorum. Ve neden Zeki Müren’in ölümünden 25 yıl sonra böyle yorum yaptığı da kafa karıştırmıyor değil. “Neyi değiştirecek ki ya da ne faydası olacak ki?” diye düşünüyorsunuz istemsizce.

“Elbet bir gün…”

“Elbet bir gün…”

Bu doğrultuda yapılan eleştiriler pek de iyi niyetli değil gibi. Gençlere kötü örnek olacak daha bir sürü şey varken konunun Zeki Müren’e gelmesinin sebebi, şarkıcı Alpay’ın yıllarca birikmiş öfkesindendir diye düşünüyorum. Şarkıcı Alpay, her ne kadar Zeki Müren’in sanatını ve Türkçesini beğenmiyor olsa da ben, “Elbet bir gün buluşacağız” diyorum, saygıda, sevgide ve sanatta… “Bu böyle yarım kalmayacak…”
 

senolfazilet@hotmail.com

twitter.com/SenolFazilet

 

Bu makaleye ifade bırak