Serdar Ortaç'la empati kurmaya artık başlamamız lazım

Serdar Ortaç, enteresan bir dönemden geçiyor. 10 yıl önce 'bakkal' tartışmalarında başrol oynayan isimlerden biri olan Ortaç, şu anda hem müzik kariyerinde kısır döngü içinde, hem evliliğinde sıkıntı yaşadı ve boşandı, hem de sağlık problemleriyle mücadele ediyor...

Serdar Ortaç'la empati kurmaya artık başlamamız lazım

'Vicdan hatırlatması' yapmaktan vazgeçmiyor

'Vicdan hatırlatması' yapmaktan vazgeçmiyor

Serdar Ortaç, enteresan iki haberle gündeme geldi. İlki, İrlandalı eşi Chloe Loughnan'dan şipşak boşanması, diğeri de hastanelik olması.

Madem her şeyin başı sağlık, o zaman hastane haberinden başlayalım.

Serdar Ortaç, bir süredir MS hastalığıyla mücadele ediyor. Dönem dönem sağlık durumu kötüleşen Ortaç, bazen hastane selfie'leri paylaşarak onu sevmeyenlere 'vicdan hatırlatması' da yapıyor.

Yeri gelince damar, yeri gelince eller havaya

Yeri gelince damar, yeri gelince eller havaya

Malum... Pop müzikteki 'bakkal' tartışmalarından ötürü Serdar Ortaç'ın 'müzik kariyeri'ne bir ad verilmişti. O bir 'bakkal'dı ve işini tutkuyla değil matematikle yapıyordu.

Hande Yener'in başlattığı bu 'bakkal' tartışmalarında, o güne kadar Serdar Ortaç'ın şarkılarını aşkla, sevgiyle, tutkuyla dinleyen dinleyiciler bile şöyle bir durup düşündü. Yeri gelince damar, yeri gelince eller havaya.

'Hislerimizle mi oynuyor?'

'Hislerimizle mi oynuyor?'

Serdar Ortaç'ın iş hayatındaki samimiyeti sorgulandı, "Acaba bizim hislerimizle oynuyor olabilir mi?" diye soru işaretleri oluştu kafalarda.

O ana kadar "Aaa, adam besteci, adam söz yazarı" diye övülen Ortaç, "Yok yok, bu şarkıları 'müziğin matematiğini çözdüğü' için yapmış, hiç samimi değilmiş" dedirtti. Serdar Ortaç'ın 'Dansöz'lerle ortalığı salladığı dönemler artık istese de istemese de çok geçmişte kaldı.

Serdar Ortaç'ın büyük yalnızlığı

Serdar Ortaç'ın büyük yalnızlığı

Bu süreçte MS hastalığıyla gündeme geldi Serdar Ortaç. Düzenli aralıklarla selfie paylaştı hastaneden. Vicdanımıza seslendi. Kimileri insani açıdan üzüldü, kimi de onu o kadar 'ticari' buldu ve fikrinden dönmedi ki asla 'kanmadı' bu karelere...

Sonuç ne oldu? Serdar Ortaç, büyük bir yalnızlığa hapsoldu. Kitlesi, dinleyicisi daha 'kemik'leşti, en fazla 1-2 Ortaç şarkısını sevenler ise vazgeçti ondan.

Evlilikleri 'aşk'a dahil mi değil mi?

Evlilikleri 'aşk'a dahil mi değil mi?

Hastalığının ortaya çıktığı dönemde İrlandalı eşi Chloe Loughnan da önemli bir 'malzeme'ydi Ortaç hakkında gıybet yapmak için...

Tam 5 yıldır evli olan Chloe Loughnan ile Serdar Ortaç'ın evliliğinin -tıpkı Ortaç'ın müzik kariyeri gibi- samimiyet barındırmadığı, 'aşk'a dahil olmadığı, tamamen bir anlaşma gereği evli oldukları çokça konuşuldu.

5 yıllık evlilik 5 dakikada bitti!

5 yıllık evlilik 5 dakikada bitti!

Ve Ortaç ailesi hakkında sürekli, hem de evliliklerinin başından beri "Serdar Ortaç ne zaman boşanacak eşinden?" ya da "Ne zaman boşanacaklar?" gibi soru işaretleri sesli olarak dile getirilmeye başlandı...

Ve en sonunda, tam da bir kez daha Ortaç'ın hastanelik olduğuna dair çıkan haberle birlikte Ortaç'ın evliliğinin artık biteceği yayıldı ortalığa. Ve 5 yıllık evlilik 5 dakikada sona erdi...

Her şey 'anlaşmalı' mı?

Her şey 'anlaşmalı' mı?

İddialara göre 5 yıl önce 'anlaşmalı evlilik' yaptıkları konuşulan Serdar Ortaç ve Chloe Loughnan, yine anlaşmalı olarak boşandı.

Kaynak ne? Sosyal medyaya düşen 'boşanma dilekçesi'. Ve bu dilekçenin yayılmasının üzerinden 24 saat geçmeden boşanması...
 

'Kumar formülü' haberi şaşırtmıştı

'Kumar formülü' haberi şaşırtmıştı

Serdar Ortaç'ın kumar tutkusuna Chloe Loughnan'ın müdahale ettiği ve çiftin bankada ortak bir hesap açtıkları filan konuşulmuştu.

Basına "Chloe, kocası Serdar Ortaç'ın kumar tutkusuna dur dedi! İşte büyük aşk!" gibi yansıtılan bu habere, safça duygularla yaklaşmış, "Aaa, onlar şimdi karı-koca olmanın hakkını veriyor galiba" gibi kafalara geçiş yapmıştık.

Önemli bir virajdan geçiyor

Önemli bir virajdan geçiyor

Serdar Ortaç'ın evliliği bitti ama bundan daha önemli bir şey var, o da şu: Serdar Ortaç, bence hayatının en önemli virajından geçiyor. Her anlamda hem de.

Sağlık anlamında iyileşmeye çalışıyor. Müzik kariyerinde bir duraklama döneminden geçtiğinin gayet farkında.

Ve bir de üzerine eşinden boşandı... Serdar Ortaç, tıpkı Cannes'dan ödül alan Nuri Bilge Ceylan'ın dediği gibi 'yalnız' ve 'güzel' olma peşinde.

'Beyaz'lığımızı bir kenara bırakmalıyız

'Beyaz'lığımızı bir kenara bırakmalıyız

Kendini fiziksel, ruhsal açıdan iyileştirecek şimdi. Belki müzik kariyerine uzun bir ara verebilir. Ya da tam tersi 'çivi çiviyi söker' kafasıyla kendini tamamen işine adayabilir. Tam olarak ne yapacağı gerçekten merak konusu. Evliliğinin sona ermesi hakkında gıybet yapacağımıza bence onun gibi tüm Türkiye tarafından bilinen bir yıldızın nasıl adımlar atacağına kafa yormak daha doğru ve heyecan verici.

Kabul edin ya da etmeyin, Serdar Ortaç bir Türkiye gerçeği. Ortaç'ın ıskalandığı her yazı, her goygoy muhabbeti 'genel'i yorumlama hevesi duyanlar için eksik. 'Beyaz'lığımızı bir kenara bırakıp bir dönemi sallamayı başaran bir yıldızı dışlamak yerine anlamak, onunla empati kurmaya artık bir zahmet başlamamız lazım...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak