Serel Yereli istediği fotoğrafı paylaşamaz mı?

Instagram’da kadına şiddete karşı tepki gösteren ‘challengeaccepted’ akımına destek veren birçok kadın gibi Serel Yereli de desteğini esirgemeyerek bir fotoğraf  paylaşmış. Serel Yereli’nin paylaştığı fotoğrafa aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu birçok kişiden tepki gelmiş. Serel Yereli istediği fotoğrafı paylaşamaz mı?

Serel Yereli istediği fotoğrafı paylaşamaz mı?

Birçok kadın destek oldu

Birçok kadın destek oldu

Özellikle Pınar Gültekin’in canice öldürülmesi hepimiz için bardağa atılan son damla gibi bir şey oldu. Ünlü/ünsüz birçok kadın sosyal medyada kadına şiddete tepki gösteren ‘challengeaccepted’ ‘hashtag’i ile siyah beyaz fotoğraflarını paylaşarak destek oldu. Olur da bir gün; öldürülen her kadına yapıldığı gibi, tanımadığı insanlar tarafından siyah beyaz fotoğrafının üstüne adını yazıp sayfalarında paylaşmasın diye…

İç çamaşırlı fotoğrafıyla destek olmuş

İç çamaşırlı fotoğrafıyla destek olmuş

Birçok kadın; gülerken, eğlenirken, gezerken,öylece dururken bu akıma destek oldular. Bu isimlerden biri de Serel Yereli oldu. Serel Yereli, akıma iç çamaşırlı fotoğrafıyla destek olmak istemiş ve Instagram hesabından paylaşmış.

Tepkilerin odağı oldu

Tepkilerin odağı oldu

Tabii ki fotoğraf iç çamaşırlı olduğu için tepkilerin odağı olmaktan da kaçamamış. “Pornografik içerik paylaşma şarkı yap” diyenler mi dersiniz, aralarda burnuna ve fiziğine yorum yapan insanlar mı dersiniz? Sosyal medya yine bildiğiniz gibi…

“Ana sayfaya düştü sanırım”

“Ana sayfaya düştü sanırım”

Fakat bu yorumların arasından hepimizin aşina olduğu, Survivor’da da sunuculuğunu beğendiğimiz Murat Ceylan‘ın yaptığı yorum gözlerden kaçmadı. Biraz küstah, biraz da espri yaptığını düşünerek ''DM'den atacağın fotoğraf ana sayfaya düştü sanırım'' diyerek yorum yapmış.

“DM’de atmayız”

“DM’de atmayız”

Serel Yereli ise Murat Ceylan'a ''Ana sayfaya koyamayacağımız şeyi DM'den atmayız'' cevabını vererek “İşine bak aslan” dermişçesine lafı gediğine oturtmuş bence. İkili arasında şakalşıyor da olabilir. Çünkü Murat Ceylan random gülerek yazarken Serel Yereli de emojilerle cevap vermiş. O noktayı kestirememekle birlikte hem Serel Yereli’ye hem akıma fotoğraf atan diğer kadınlara gelen tepkilere bir bakalım.

“Kişiliğiniz değil…”

“Kişiliğiniz değil…”

Bir başka takipçisinin attığı ve yaklaşık 3 bin beğeni alan yorum da şöyle: “Donla poz verince kadın haklarına, kadın cinayetlerine dikkat çekmiş mi oluyorsun şimdi? Yoksa kendi reklamını yapmak, kendinden bahsettirmek için kadın cinayetlerini mi bahane ediyorsun? Saçma salak insanlarsınız yemin ediyorum ya! Kişiliğiniz değil dişiliğiniz ile var olabilen zavallılar” diyen kardeşimiz anlaşılan o ki bir fotoğrafla bir fikir yansıtılmasını istiyor sanırım. Aynalar kurşun geçiriyor diye de fotoğrafı beğenmemiş olabilir. Orayı pek kestiremedim.

Ti'ye aldı

Ti'ye aldı

Serel Yereli de en çok beğeniyi alan bu yorumu ti'ye alarak “Dişiliğim ve kişiliğim farklı şeyler kardeşim, iyi akşamlar” diyerek cevap vermeyi tercih etmiş. Çünkü bazen denilecek hiçbir şey kalmıyor. Kadına şiddete yönelik bir akıma destek olurken bile şiddete maruz kalabiliyorsunuz.

“Düğün fotoğrafıyla da…”

“Düğün fotoğrafıyla da…”

Twitter’da da aynı durum var. Kadının biri düğün fotoğrafıyla akıma destek olmuş çok bilir kişiler (!) hemen ses çıkartarak “Düğün fotoğrafıyla da akıma destek olunur mu?” diye ses yükseltmişler. Arkadaşlar herkes akıma biyometrik fotoğrafıyla katılsın halledelim o zaman biz bu işi.

“Öyle yapılmaz”

“Öyle yapılmaz”

Kadınlar daha özgür olsun, öldürülmesin, dövülmesin kendini daha hür ifade etsin diye başlatılan akıma yine bir şekilde her şeyin doğrusunu bilen bilir kişiler tarafından “Öyle yapılmaz, şöyle yapılmaz” sözleri yankılanıyor her tarafta. Ve yer yer şaşkınlıkla bakakaldığım bir diğer noktaysa kadınların bile bir diğer kadına yer yer böyle yorumlarda bulunuyor olması. Akımı amacından saptıran “Ben de eksik kalmayım” diye yapan kişiler yok mu? Elbette olacaktır. Olsunlar da. Onların da canı öyle yapmak istemiş. “Bırakın yapsınlar” demek yerine yine saldırıyı ve kısıtlamayı tercih ediyoruz ne yazık ki.

İster iç çamaşırıyla ister başörtüsüyle…

İster iç çamaşırıyla ister başörtüsüyle…

İster iç çamaşırıyla ya da baş örtüsüyle, ister gelinlikle ya da pijamayla, istersek de gülerek ya da ağlayarak her an her şekilde kadın olarak hayatın içinde varız. Atılan o siyah beyaz fotoğraflar da en sevdiğimiz, kendimiz olduğumuz ve demek ki hatırlamak aynı zamanda hatırlanmak istediğimiz fotoğraflar. Kimin neyi tercih ettiğinin ve ne olduğunun bir önemi yok. Bence atılan fotoğraflar yerine yapılan kötü yorumlara odaklanıp bu işi çözersek her şey daha güzel olur gibi. Çünkü kadına şiddete karşı yapılmış olan bir akıma, psikolojik olarak  kadına şiddet uygulanması “Ne anlamı var ki” dedirtmiyor değil.
 

Bu makaleye ifade bırak