'Sertab'ın Müzikali' müzikaller çağı başlattı

Sertab Erener'in 2017 yılının sonlarında hayata geçirdiği 'Sertab'ın Müzikali' projesinin ardından, ülkemizde deyim yerindeyse 'müzikaller çağı' başladı. İzmir’in Kızları ve Alice Müzikali’ne her geçen gün yeni eserler de ekleniyor. Ama gelin öncelikle izleyenlerin büyülenerek çıktığı dünya stardartlarındaki 'Sertab'ın Müzikali'ne bir bakalım…

'Sertab'ın Müzikali' müzikaller çağı başlattı

Çıta yukarı, çizgi ileri!

Çıta yukarı, çizgi ileri!

90’larda hayatımıza giren, o günden bu güne çizgisini bozmadan ve çıtayı her defasında biraz daha yukarı taşıyarak örnek bir sanatçı olmayı başaran Sertab Erener, 2017’nin son günlerinde uzun emekler vererek hazırlandığı ve “Hayalim” dediği Sertab’ın Müzikali’ni hayata geçirdi.

O günden bu güne proje artı yönde büyük değişiklikler gösterirken, ülkemizde de Erener öncülüğünde bir müzikal furyası başlamış oldu.

Nedir bu müzikal furyası?

Nedir bu müzikal furyası?

Geçtiğimiz yıl içerisinde hazırlanan ve gösterimi yapılan Sezen Aksu şarkıları konseptli İzmir'in Kızları müzikali, gişede istediği başarıyı yakaladı. Gökçe Bahadır'ın başrolünde olduğu İzmir'in Kızları'ndan Sezen Aksu da övgü dolu sözlerle bahsetti.

Bunun ardından da kısa bir süre önce Hülya Avşar ve kızı Zehra Çilingiroğlu’nun da bir müzikalde yer alacağı duyuruldu. Serenay Sarıkaya'nın başrolde olduğu Alice Müzikali ise son gösterimlerini yaparken, Türkiye tarihine en gösterişli eserlerden biri olarak geçmeyi başardı.

Sezen Aksu bunu beğendi

Sezen Aksu bunu beğendi

21 Aralık 2017'de provalarına giderek ön haberini ve ardından müzikal haberini yaptığım Sertab'ın Müzikali, ilk günden bu yana üzerine koyarak devam etti. Erener bu konuda verdiği bir röportajda “Sıfırdan başladık” demişti.

Öyle ki, Tony ödüllü ışık tasarımcısı Ken Billington son dokunuşlarını yaparak, sahnede bir ruh yarattı. Erener'in eşsiz sesi, dansçıların muhteşem uyumu ve orkestranın güçlü kadrosuyla hafızalardan silinmeyecek müzikali izleyen Minik Serçe ise eski öğrencisi Sertab Erener’i alnından öptü.

Savurup sürüklüyor!

Savurup sürüklüyor!

28 şarkıyı da Sertab Erener'in seslendirdiği müzikal boyunca, duygular seli içinde bir seyahate çıkıyorsunuz. Bir önceki formatta 90’lar konseptiyle başlayan müzikal, artık son şarkı ‘Belki de Dönerim’le start veriyor. Ne kadar çabalasanız boş!

İlk bölüm boyunca ‘Rengarenk’ bir ‘İstanbul’ gününden, Flemenk ezgilerine, oradan ‘Aldırma’, ‘Yanarım’ ve ‘Vur Yüreğim’ gibi büyük hit'lerden Eurovision fatihi ‘Everyway That I Can’e adeta savrulup sürükleniyorsunuz. Ama ne sürüklenme! Kendinizi Erener’in sesine bırakın, pişman olmayacaksınız.

Bu arada ilk albüme de adını veren ‘Sakin Ol’un rap haline de bayılacaksınız. Şşşşşşş…

Dansçılara ve orkestraya bir büyük alkış...

Dansçılara ve orkestraya bir büyük alkış...

Tabii burada bir büyük övgüyü de Modern Dans Topluluğu hak ediyor. Usta koreograf Beyhan Murphy’nin sahne yönetimindeki danslar, müziğe tam bir ahenkle eşlik ediyor. Gelecek vadeden dansçılar, kimi zaman ‘Aşk’ı, kimi zaman ‘İstanbul’u kimi zamansa ‘Zor Kadınlar’ı size tasvir ediyor.

Ayrıca pankartlar ve barkovizyon görüntülerinde de insani gelişim adına olumlu sözler yer alıyor. Müzikal, büyük bir prodüksiyonla izleyiciyi farklı diyarlara götürüp ruhunu dinlendirip nazikçe şifalandırıyor.

Coşkulu bir kapanış

Coşkulu bir kapanış

Şems-i Tebrizi'nin, “Olur da bir gün mesafeleri aşıp bana gelirsen, yüreğinde rengarenk açan bir aşk ile gel” sözleriyle başlayan ikinci bölüm, Erener’in 90'larda hit olmuş şarkılarıyla renklenerek, büyük bir coşkuyla sona eriyor. Sanatçının kâh salıncakta sallandığı, kâh kuleleri devirdiği bölümler gerçekten takdire şayan…

Sanat yönetmenliğini üstlenip sahne tasarımını da Cihan Aşar ile paylaşan Sertab Erener, bu sene sanat hayatının 28’inci yılını kutluyor. Unutmadan duyuralım, 14 Mart’ta Zorlu PSM’de sahnelenecek Sertab’ın Müzikali, 20 Mart’ta da Ankaralılar’la buluşacak.

Kendinizi sanata bırakın

Kendinizi sanata bırakın

Bu arada hayranlarının isteklerini kıramayan ‘Minik Dev Kadın’ın, tıpkı 2007’de sanat hayatının 15’inci yılını kutladığı ve bir CD&DVD formatlarında sunulan ‘Otobiyografi’ gibi, müzikalini de bir şekilde yayınlayacağını umuyorum. Hatta belki dijital platformlarda görürüz, kim bilir?

Her ne şekilde olursa olsun performansı gözleriniz ve kulaklarınız apaçık bir şekilde izlemenizi tavsiye ediyorum. Lütfen elinize telefon, kamera vs. alarak o ana kıymayın. Bırakın kendinizi bu sanata… Uzaklaşın yaşadığınız ne varsa…

Son bir haber ve kalpten teşekkür!

Son bir haber ve kalpten teşekkür!

Son olarak, Sertab Erener, müzik tarihinin en büyük karşılaşması Red Bull SoundClash’te Kenan Doğulu ile aynı anda performans gösterecek. 17 Nisan’da KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek iki büyük sanatçının bu özel sahnesinde sürprizler olacak. Yani ölümsüz eserleriyle hem Sertab hem Kenan, e biz faniler daha ne isteriz ki?

Ben de vizyonuyla hep 1-2 adım önde olan Sertab Erener’i kalbimin içinden tebrik ediyor ve tüm hayranları adına ona huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

O bir şarkıcıdan öte, gerçek bir sanatçı...

edaunsun@gmail.com
instagram.com/unsun_eda/
 

Bu makaleye ifade bırak