Sesli asistan uygulamalarında neden hep kadın sesi var?

Sesli asistan uygulamaları denilince "O ne yahu?" demeyin. Aslında gayet iyi biliyorsunuz ne olduğunu. Telefonda, tablette, hoparlörde ya da internete bağlı bir cihazda bize 'sesli' olarak yardımcı olan uygulamalar. Dikkat ettiyseniz bu sesli asistan uygulamalarında çoğunlukla kadınların seslerini duyuyoruz. Peki sizce neden?

Sesli asistan uygulamalarında neden hep kadın sesi var?

'Bir sonraki durak: Taksim'

'Bir sonraki durak: Taksim'

Sesli asistan uygulamaları denilince affallıyoruz ama aslında hayatımızın önemli yerlerinde bu asistanların seslerini duyuyoruz.

Metroda "Bir sonraki durak: Taksim"i, akıllı telefondaki harita uygulamasından yerimizi bulmaya çalışırken "300 metre sonra sağa"yı duymak filan hep 'sesli asistan'lık.

Kimler asistan olur?

Kimler asistan olur?

Ve bu sesler hep kadın sesi... Neden? Atlantic'te yer alan yazıya göre sesli asistan uygulamasında kadınları duyuyoruz çünkü 'asistanlık eşittir kadınlar' algısı bilinçaltımızda inatla yaşıyor!

"Başrolde erkekler, kadınlar ise erkeklerin yanında asistanlık yapan yardımcı unsurlar" gibi ataerkil düşünce yüzünden.

Radyocuları incelediler

Radyocuları incelediler

Bir başka teori de Miami Üniversitesi'nden geliyor... Bu araştırmaya göre; kadın sesi erkek sesine göre  daha canayakın ve sıcak geliyor. Evet, teknik olarak doğru. Kadınların sesi erkeklerle göre daha ince.

Ama daha da önemlisi, kadınların sesinin erkeklere göre daha dinlenilebilir bulunması. Bu teoriyi desteklemek için de kadın radyocuların, erkek radyoculara göre daha çok reyting alması örneği veriliyor.
 

Kıyaslama yapmak için

Kıyaslama yapmak için

Son olarak 'kadınlar vs. erkekler' durumu var... Erkekler, hemcinslerinin seslerini duymayı önemsemiyor, ilgilenmiyor. Ancak kadınlar, kendi hemcinslerinin seslerini -belki de kıyaslama yapmak için- merak ediyor ve dinliyor.

Indiana Üniversitesi'nden Karl Fredric MacDorman, "Erkekler, kadın sesini çekici buluyor. Kadınlar için kadın sesini duymak o kadar da büyük bir problem değil" diyor.
 

İlgi meselesi

İlgi meselesi

Teorilerin hepsi kulağa  mantıklı geliyor. Kadınların seslerini hem kadınlar hem de erkekler merak ediyor, ilgi gösteriyor. Ancak erkeklerin sesleriyle genellikle  kadınlar ilgileniyor.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak