'Shoplifters' filmi neden mutlaka izlenmeli?

'Shoplifters' filmi geçen yılın en önemli filmlerinden biriydi. Cannes Film Festivali'nde geçen yıl 'En İyi Film' ödülünü kazanan 'Shoplifters' sıradan bir aile hikâyesinden çok daha fazlası olmayı başarıyor...

'Shoplifters' filmi neden mutlaka izlenmeli?

'Altın Palmiye' kazanmıştı

'Altın Palmiye' kazanmıştı

Uzakdoğu sinemasına uzaktan bakıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz kesinlikle. 2018 yılında Cannes Film Festivali'nde 'Altın Palmiye' kazanan film büyük sükse yapmıştı.

Oscar'a da aday oldu

Oscar'a da aday oldu

Daha sonra Japonya'nın Oscar aday adayı olarak seçilen film, 'En İyi Yabancı Dilde Film' dalında ilk 5'e kalmayı başarmış ancak ödülü Cuaron'un Roma'sına kaptırmıştı.

Çocukların 'sevgi' hakkı

Çocukların 'sevgi' hakkı

Ancak film, 'Roma' olmasaydı bence Oscar alabilecek kadar güçlü bir 'aile hikâyesi'... Filmde, sevgisiz büyüyen çocukların 'sevgi' hakkı sorgulanıyor. Tabii bu en özeti hikâyenin.

Anne/baba olmak ne demek?

Anne/baba olmak ne demek?

Bir çocuk düşünün. Yolda tek başına. Sevgiye, ilgiye muhtaç. Onu evinize alır mısınız? Yoksa bu yaptığınız eylem illegal mi? Anne olmak illa doğurmak anlamına mı geliyor? Yoksa çok sevmek de anne/baba olmak için kâfi mi?

Aidiyet problemi

Aidiyet problemi

'Shoplifters' yani Türkçe adıyla 'Arakçılar', aidiyet-obje gibi kavramlar üzerinden önemli sorular sormayı başarıyor. 'Benim' dediğimiz şey ne kadar bizim mesela?

Damardan ilerliyor

Damardan ilerliyor

Film, bütün meselesini çocuk karakterler üzerinden anlatıyor. Bu ne demek? Çocuk meselesi hassas bir konu. Damardan ilerliyor. Gol atmasını başarıyor. Heyecanla öykünün nereye bağlanacağını merak ediyorsunuz.

Finali çarpıcı

Finali çarpıcı

Ve finalde de çocuklarla empati kuruyor, filmin başından kalbiniz buruk ayrılıyorsunuz. Etkileyici, çarpıcı, iddialı ve güçlü bir film 'Shoplifters' özetle.

Ön yargılarınızı kırabilir

Ön yargılarınızı kırabilir

'Shoplifters' filmini özellikle aile draması izleyen, sanat filmlerinden hoşlanan herkesin muhakkak izlemesi gerekiyor. Uzakdoğu yapımlarına karşı ön yargınızı kıracak kadar güçlü bir film 'Shoplifters'.

'Sanat filmi' deyip geçenler...

'Sanat filmi' deyip geçenler...

Ancak üzücü olan bu tarz filmlerin vakti zamanında keşfedilmeyip ancak eş dost önerisiyle keşfedilmesi. Halbuki evrensel hikâyeleri olan bu türden filmler mutlaka sinema salonlarında izlenmeli, 'sanat filmi' etiketi yapıştırılarak 'cahil cesareti'yle küçümsenmemeli...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak