'Sihirli Annem' neden hâlâ izleniyor?

Hepimizin bildiği, birçoğumuzun çocukluğunda severek takip edilen ‘Sihirli Annem’ görülen o ki tekrardan sevilerek izlenmeye başlamış. Peki 10 Mart 2012’de yayına veda eden diziyi tekrardan hatırlara getiren şey ne oldu? ‘Sihirli Annem’ nasıl trend oldu, neden hâlâ izleniyor?

'Sihirli Annem' neden hâlâ izleniyor?

Youtube'da trendlerde

Youtube'da trendlerde

Öncelikle konuyla ilgili şaşkınlığımı gizleyemeden edemeyeceğim. “Youtube’da şöyle bir gezeyim, ne var ne yok bakayım” derken; Youtube trendlerde ‘Sihirli Annem 73. Bölüm’ trend listesine girmiş. Durumu görünce şaşkınlığımı gizleyemeyip neden olabildiği hakkında kafa yormaya başladım.

Sosyal medya...

Sosyal medya...

Aklıma ilk gelen şeylerden biri tabii ki sosyal medya oldu. Ölüyü bile dirilten sosyal medyanın gücünü pek hafife almamak lazım tabii ki. Sosyal medyada bu kadar konuşulması, diziden çokça bahsedilmesi insanların diziye olan sempatisini çokça yükseltmiş olabilir.

Hâlâ gündemdeler

Hâlâ gündemdeler

Çünkü bakıldığı zaman ‘Aşk-ı Memnu’, ‘Avrupa Yakası’, ‘Ezel’, ‘Kurtlar Vadisi’, ‘Sihirli Annem’ gibi geçmişte gündem olan birçok film ve dizi yer yer sosyal medyada gündem oluyor. Mizah sayfalarının diziden kareler paylaşıp altına bir şakayla diziden veya filmden bir sahne paylaşması, tarihin derin sularında kaybolan diziyi tekrardan su yüzüne çıkarabiliyor.  

'Kolpaçino' buna bir örnek olabilir mi?

'Kolpaçino' buna bir örnek olabilir mi?

Kolpaçino serisinin 4. filmi çıkarmasını da buna bir örnek olabilir diye düşünmekteyim. Belli bir hayran kitlesi olan filmler sosyal medyada mizah sayfaları tarafından gündem edilince insanların algısı direkt olarak o yöne doğru kayıyor. Aynı durum ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinde de olmuştu. “Kurtlar Vadisi ilk 99 bölüm çok iyiydi” nidaları sosyal medyanın derin boşluğunda yankılanırken haliyle diziye olan ilgi de oldukça artmıştı.

Popüler olandan uzak kalmak mı istemiyoruz?

Popüler olandan uzak kalmak mı istemiyoruz?

Popüler olandan ve gündemden uzak kalmak mı istemiyoruz? Çünkü sosyal medyada yer yer karşıma çıkan, dizi hakkında yapılan diziye hâkim yorumlar insanların dikkatinden kaçmıyor belli ki. O yüzden güncel olanı takip etmek, bir yorum ya da konu hakkında bir espri patlatabilmek için insanların ilgisi eski ama güncel olana kayıyor olabilir. Kısacası diziyi özleyip izleyenin değil de “Bu neymiş” deyip bakan kişilerin sayesinde de bu kadar popüler olmuş olabilir.

Çok mu sıkıldık?

Çok mu sıkıldık?

Bakıldığı zaman izlenecek bir yığın şey var. O kadar çok şey var ki hem de hangi birini söyleyeceğimi şaşırıyorum. Acaba evde kalmaktan çok mu sıkıldık? Ya da altında bir kurgusu, anlamı olan şeyler izlemek istemiyor muyuz? Acaba insanlar gözünün önünde bir şeyler aksın çeşitlilik olsun diye mi ‘Sihirli Annem’i tercih ettiler? Merak konusu.

Çok mu özledik?

Çok mu özledik?

Ya da şu günlerde geçmişi ya da geçmişte yaşadığımız hayatı çok mu özledik? Ya da çıkan yeni diziler bize eskiden izlediğimiz dizilerin tadını vermiyor? “Zaman geriye aksın” diye bağırmak istercesine, eski dizileri izleyerek bu özlemi bastırıyoruz belki de. Kim bilir.

Avrupa Yakası tweet'i...

Avrupa Yakası tweet'i...

Açıkçası bu durum böyleyse beni en çok şaşırtan durumlardan biri Gürsel Birsel’e açılmış sahte hesapların birinden “Avrupa Yakası’nı tekrardan çekelim mi?” tweet’ine yapılan beğeni sayısıydı. Dizinin tekrardan çekilmesini bıraktım, sahte hesaba atılmış olan beğeniler de ağzımı açık bırakmıştı. Anlaşılan o ki ‘eski’ olan her şeye bir rağbet var.

Eskiye dönmek...

Eskiye dönmek...

Nostalji güzeldir, eski olan şeyler de güzeldir. Sahaflar, antikacı dükkanları yer yer eski diziler de güzeldir. Fakat yeni olanı aramak, daha farklı şeyler üretebilmek ve izlemek varken neden bu kadar eskiye takılı kalıyoruz merak etmiyor değilim. Sanırım hatırası olan bir şarkıyı dinlerken hissedilen o duygu, eski bir diziyi izlerken hatırlanan o zamana yerini bırakıyor.

Yeniye ve güzele…

Yeniye ve güzele…

Açıkçası ben sosyal medyada gördüğüm, “‘Sihirli Annem’i izliyorum”, “Ezel’e tekrardan başladım”, “’Aşk-ı Memnu’yu onuncu defa bitirdim” gibi sözlerin hepsini şaka sanıyordum. Ama siz doğru söylüyormuşsunuz arkadaşlar. Fakat bazıları ne kadar başarılı yapımlar olursa olsun, yeni ve farklı olanı aramak ve izlemek her zaman daha faydalıdır diye düşünüyorum. Çünkü çok daha başarılı, ufuk açıcı, eğlenceli şeyler var.

 

Bu makaleye ifade bırak