Sıla 'Acı'sını bal eyledi, darısı başımıza!

Sıla'nın 1 Mart 2019 tarihli sürprizine kavuştuk. Evet, tahminler doğru çıktı, Sıla'nın yeni çalışması 'Acı'yı dinleyicilerle buluştu. Peki bu çalışma, Sıla'nın diskografisinde nasıl bir yerde duruyor?

Sıla 'Acı'sını bal eyledi, darısı başımıza!

'Mürekkep'i 'Yan Benimle' patlatmıştı

'Mürekkep'i 'Yan Benimle' patlatmıştı

İçinde 'Afitap', 'Engerek' ve 'Yan Benimle' gibi hit'leri barındıran 'Mürekkep' albümü 2016 baharında yayınlandı. Özellikle üçüncü video klip 'Yan Benimle' ile patlayan albüm, gayet iyi bir çalışma olmasına rağmen beklentilerin bir tık altında kaldı.

'Konuşmadığımız Şeyler Var' ve 'Yeni Ay'la büyük ticari başarı yakalayan, 'Vaveyla' ile ise nitelikli bir konsept albümüne imza atan Sıla, müzikal kimliğinin haricinde şeylerle gündeme geldi.

Karalama kampanyası 

Karalama kampanyası 

Tam o süreci geride bıraktığımızı düşünürken bu kez tüm Türkiye'yi ayağa kaldıran Ahmet Kural olayı yaşandı. 2018'in sonbaharına damga vuran bu olayın şokunu hâlâ atlatabilmiş değiliz.Tam da Sıla'dan bir albüm beklerken adım adım magazin figürüne dönüştüğüne tanıklık etmek, hakkında başlatılan karalama kampanyalarını izlemek üzücüydü. Sıla'dan yeni söz ve besteler bekleyen biz dinleyiciler, umudumuzu başka bahara saklamıştık.

"Bahar geliyor, bahar!" der gibi

"Bahar geliyor, bahar!" der gibi

Sıla da sesimizi duymuş gibi, sonbaharda yaşanan tatsız olayın geride bıraktığını müjdeler gibi, 1 Mart sürprizini duyurdu önce. "Bahar geliyor, bahar!" der gibiydi. Nitekim öyle de oldu. Sonbahardaki tatsız süreç, ilkbaharın ilk gününde yepyeni bir Sıla çalışmasıyla sona erdi.

'Acı'dan bahsediyorum, evet... İçinde 4 şarkı barındıran bir EP... Yaygın kullanımla, bir 'maksi single'. İçinde 4 şarkı olduğu için single değil; ama en az 9-10 şarkıya sahip olmadığı için bir albüm de değil.

Vizyonuna vizyon katmış

Vizyonuna vizyon katmış

Aslında sanılanın aksine bir albüm bu... Basın bültenini el yazısıyla kaleme alan Sıla, 'Acı'yla yeni bir sürecin başladığını, bu çalışmaya 3 EP'nin daha eşlik edeceğini ve finalde hepsinin bir albüme dönüşeceğini duyurdu. İyi de yaptı. Yaşadığı paramparça ruh halini albümünü de parça parça yayınlayarak müzikalitesine müzikalite, vizyonuna vizyon kattı; hem de dijital çağa ayak uydurmuş oldu.  

3 EP daha yolda

3 EP daha yolda

Sıla dışında albümünü 4'e bölen, bu 4 EP'yi birleştirip albüm olarak yayınlayacağını önden müjdeleyen bir başka bir Türk sanatçı olmadı henüz.

"Planlamamıza şayet hayat karışmazsa 'Acı'yı takip eden 3 EP daha yayınlayacağız" diyen Sıla'nın vizyonuna, aklına, fikrine, projesine, duygusuna, tutkusuna ve ruhuna sağlık...

İzlandalı bir synthpop şarkıcısı gibi

İzlandalı bir synthpop şarkıcısı gibi

EP'nin en çok sevdiğim kısmı görseller oldu. Sıla, fotoğraflarda o kadar cool, o kadar asil ki, "Duruşun yeter!" diyesi geliyor insanın.

"Müziği arabesk, görseli İskandinavya" eleştirileri alan Sıla, duruşunu bozmuyor, adeta bir İzlandalı electropop şarkıcısı gibi geçiyor kamera karşısına. İyi de yapıyor.  

"Madem dağıttık, o zaman toplayalım"

"Madem dağıttık, o zaman toplayalım"

İtinayla magazin figürüne dönüştürülmek istenen Sıla'dan böyle bir sürpriz bekliyorduk. "Yeniliğe doğru" diyor basın bülteninde. Aynen öyle. Bu dönem sadece Sıla'nın özel hayatında değil, diskografisinde de önemli bir yerde.

İlk defa tümdengelmiyor, tümevarıyor Sıla. "Madem dağıttık, o zaman toplayalım" kafasında gibi. Önce 50 saniyelik enstrümental 'Ağrı'yı dinliyoruz ve sanki Sıla'nın son 6 ayına şahit oluyoruz.  

Hit arayışından çok 'kimlik' derdi 

Hit arayışından çok 'kimlik' derdi 

'Sabır' başarılı intro'suyla dikkat çekiyor. Nakarata geldiğinde hancı-yolcu'lar eşlik ediyor. Bir yandan şahsi sözler barındırıyor, bir yandan da ana akıma ayak uyduruyor. Evet, büyük bir hit değil belki. Zaten Sıla da artık hit arayışında değil. Daha kimlikli şarkılar yapma hedefi ve gayretinde.

Bence uzun bir süre Sıla'dan bir 'Kafa' ya da 'Alain Delon' çıkmayacak. Gülünecekse 'Engerek' ile gülünecek, dertlenilecekse 'Yan Benimle' denilecek. İlla 'Oluruna Bırak'ılmayacak, illa 'Gol' atılmayacak.

Acıyı üretime dökme çalışkanlığı

Acıyı üretime dökme çalışkanlığı

Aslında son sıradaki 'Sabır'ın remix versiyonu olmasa rahatlıkla iki şarkılık bir single da olabilirmiş bu çalışma. Ama zaten Sıla da 'konsept' derdinde. Acısını üretime dökme çalışkanlığında.

'Medet'in o kadar da ticari bir şarkı olmadığını, hatta ziyadesiyle kişisel bir şarkı olduğunu hesaba katarsak, Sıla'nın tamamen müzik derdinde olduğunu söyleyebiliriz.

'Acı'ya ortak olmak ya da olamamak

'Acı'ya ortak olmak ya da olamamak

Şubat ayının son günlerinde ortaya atılan 'albüm' iddiası da böylece doğrulanmış oldu, rahatladık. Albümdeki şarkıların 'Ağrı', 'Sabır' ve 'Medet' isimlerinde olacağı zaten konuşuluyordu; doğru çıktı.
Sıla'nın magazin basınına daha fazla malzeme vermesini istemeyen sadık bir dinleyicisi olarak şarkı isimlerinin daha başka olması gerektiğini savunmuştum. Hâlâ bu görüşümün arkasındayım. Sıla'nın 'Acı'sıyla empati kursam da, henüz onun 'Acı'sına ortak olamadım. Bu da zaten benim eksikliğim, benim kusurum...

Hiçbir gerçek inkâr tanımaz

Hiçbir gerçek inkâr tanımaz

Sıla diskografisine her koşulda sahip çıkan, 'müzisyen' olma sorumluluğunu taşıyabilen bir isim. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı, en kıymetli sanatçılarından biri. Bu gerçek hiçbir zaman değişmeyecek. Son dönemde onu antipatik bulmaya başlamış olabilirsiniz ama unutmayın ki, hiçbir gerçek inkâr tanımaz. O duvarlar itinayla yerle bir olur, olması gereken olması gerektiği noktada gerçeğe dönüşür.

Acıyı bal eylemiş...

Acıyı bal eylemiş...

Sıla gerçek bir üretici. Bu dünyaya üretmek, yazmak, çizmek, söylemek, yaşamak ve anlatmak için gelmiş. Onu diğerlerinden ayıran en önemli şey de bu zaten. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, hayatla ancak 'Acı'larımızı pozitife çevirebildiğimiz ölçüde başa çıkabiliriz. Ne mutlu Sıla'ya. Başarmış bunu. Acıyı bal eylemiş. Darısı başımıza...

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak