Şimdi de 'Maymun Çiçeği virüsü' tehdidi altında mıyız?

2020’nin Mart ayından beri hayatımıza giren Kovid-19 virüsü sonrası diken üstünde olmaya başladık. Neredeyse her hafta ‘yeni bir virüs’ ortaya çıktı haberi ile karşı karşıya kalıyoruz. Yeni bir virüsü türü İngiltere’den geldi. Maymun Çiçeği virüsü denilen yeni virüs bizi tehdit altına mı alıyor? Molatik olduğumuz konu Maymun Çiçeği virüsü…

Şimdi de 'Maymun Çiçeği virüsü' tehdidi altında mıyız?

Hayatımızı kökünden değiştiren Kovid-19 sonrası adım atarken bile temkinli hareket ediyoruz. Aşısıydı, maskesiydi, mesafesiydi derken olaylar aldı başını gitti… Biraz sıkıldık biraz bunaldık ama sanırım işin sonuna geliyoruz yavaş yavaş. Tabii ki eski normale ulaşmak için çaba sarf edeceğiz ama en azından biraz daha rahattayız şimdilik.

Maymun Çiçeği virüsü nasıl ortaya çıktı?

 

Ancak İngiltere’den gelen haber hepimizin moralini bozmaya yetti. Maymun Çiçeği virüsü denilen bir virüs türü keşfedildi. Daily Mail’in haberine göre, Maymun Çiçeği virüsü ülkede iki kişide tespit edilmiş. Bu iki kişi de virüsü yurt dışından kapmışlar. Yani menşei İngiltere değil, sadece İngiltere’de tespit edilmiş bir virüs.

Orta ve batı Afrika kökenli bir hastalık olan Maymun Çiçeği virüsü İngiltere’ye Mayıs ayının başında giriş yapmış. Kovid önlemleri kapsamında da ev karantinasına alınmış hastalar. Halk ile temasları böylelikle engellenmiş.

Maymun Çiçeği virüsü nedir?

 

Deride kabarcıklara neden olan nadir tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve diğer küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor. Ancak bilim insanları bu virüsün insandan insana bulaşmasının oldukça nadir olduğunu belirterek koronavirüs kadar kolay yayılmadığının altını çizdi.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak