Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği Virüsü

Son dakika Maymun Çiçeği Virüsü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Maymun Çiçeği Virüsü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Maymun Çiçeği Virüsü haber sayfamızda...

Maymun Çiçeği Virüsü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 59 maymun çiçeği virüsü haberi bulunmuştur.
Brezilya'da ilk maymun çiçeği vakası
Brezilya'da ilk maymun çiçeği vakasıBrezilya'nın Sao Paulo kentinde, 41 yaşındaki bir erkekte maymun çiçeği virüsü tespit edildi.
10.06.2022Dünya
DSÖ açıkladı! En fazla maymun çiçeği vakasının görüldüğü ülke belli oldu
DSÖ açıkladı! En fazla maymun çiçeği vakasının görüldüğü ülke belli olduDünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yayılmakta olan bulaşıcı maymun çiçeği virüsünün 911'den fazla doğrulanmış ve şüpheli vaka ile en fazla Avrupa ülkelerinde görüldüğünü aktardı.
6.06.2022Dünya
Maymun çiçeği virüsü vakaları üçe katlandı!
Maymun çiçeği virüsü vakaları üçe katlandı!Dünya Sağlık Örgütü açıklama yaparak, maymun çiçeği virüsü vakalarının Afrika dışında hızlı bir artış gösterdiğini duyurdu.
6.06.2022Dünya
Maymun çiçeği döküntüsü alerjik döküntü ile karışır mı?
Maymun çiçeği döküntüsü alerjik döküntü ile karışır mı?Vakaların artışıyla yeni bir küresel salgın olarak kabul edilen 'maymun çiçeği hastalığı' günümüzde Afrika dışında ilk kez bu sıklıkta görülüyor. Prof. Dr. Demet Can, maymun çiçeği hastalığında ateş, halsizlik, baş ağrısı, titreme, lenf bezlerinde büyümenin yanı sıra döküntülerin olduğunu ancak bu döküntülerin alerjik döküntülerden farklı olarak sıkça avuç içi ve ayak tabanlarında yoğunlaştığına dikkati çekti.
Sultangazi'de 'maymun çiçeği' hareketliliği
Sultangazi'de 'maymun çiçeği' hareketliliğiSultangazi'de ellerinde çıkan yaralar nedeniyle yabancı uyruklu 2 kişi eczaneye giderek ilaç istedi. Eczacı, 'Maymun çiçeği' şüphesiyle durumu yetkililere bildirdi. Polis ve sağlık ekipleri, eczaneden çıkarak ilerleyen 2 kişi ile yanlarındaki arkadaşlarını cadde üzerinde durdurdu. 3 kişi ambulansla hastanede götürüldü. Maymun çiçeği şüphesi olan 3 yabancı uyruklunun test sonucu beklenirken yaraların sebebinin 'suçiçeği' olabileceği de kaydedildi.
4.06.2022Gündem
Maymun çiçeği virüsü Letonya'ya sıçradı
Maymun çiçeği virüsü Letonya'ya sıçradıDünya genelinde yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü son olarak Letonya'da tespit edildi.
3.06.2022Dünya
Maymun çiçeği virüsü Macaristan'a sıçradı
Maymun çiçeği virüsü Macaristan'a sıçradıDoğu Avrupa ülkesinde ilk pozitif test sonucu alındı, yetkililer hastayla temasta olanların kendilerini karantinaya almasını istedi.
1.06.2022Dünya
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR, ÖLÜMCÜL MÜ, BELİRTİLERİ NELER? Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de görüldü mü?
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR, ÖLÜMCÜL MÜ, BELİRTİLERİ NELER? Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de görüldü mü?Maymun çiçeği virüsü son dönemde dünyanın gündeminde. Koronavirüs salgının ardından ortaya çıkan ve yayılmaya başlayan maymun çiçeği virüsü ile ilgili birçok ülkede pozitif test sonucu haberleri geliyor. Peki, maymun çiçeği virüsü Türkiye'de görüldü mü?
1.06.2022Gündem
Bir ülkede daha maymun çiçeği vakası tespit edildi! 'Beklenmedik bir durum değil'
Bir ülkede daha maymun çiçeği vakası tespit edildi! 'Beklenmedik bir durum değil'Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Doğu Norveç bölgesinde yer alan Viken ilçesinde bir erkekte maymun çiçeği virüsünün tespit edildiği bildirildi. Söz konusu vaka Norveç’teki ilk maymun çiçeği vakası olarak kayıtlara geçti.
31.05.2022Dünya
Maymun çiçeği semptomu gösterenlere tavsiye: Cinsel ilişkiden uzak durun
Maymun çiçeği semptomu gösterenlere tavsiye: Cinsel ilişkiden uzak durunBirleşik Krallık'ta hafta sonunda 71 maymun çiçeği vakası daha görüldü. Böylece ülkede toplam vaka sayısı 179'a çıktı. Sağlık yetkilileri, hastalık belirtileri gösterenlerin cinsel ilişkiden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.
31.05.2022Dünya
Uzmanı uyardı! 42 yaş altı maymun çiçeği enfeksiyonuna açık
Uzmanı uyardı! 42 yaş altı maymun çiçeği enfeksiyonuna açıkMaymun çiçeğinin Kongo ve Birleşik Krallık olarak iki ayrı türü olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nafiz Koçak, Kongo türünde yüzde 10’a kadar ölüm riski olduğunu söyledi. Koçak, "Dünya çapında 42 yaşın altındaki popülasyon, çiçek hastalığı aşılama programlarının uygulamasının sonlandırılması nedeniyle enfeksiyona açık durumdadır. Çiçek hastalığı aşıları önleyici tedbir olarak kullanılabilir" dedi.
29.05.2022Gündem
Meksika’da ilk maymun çiçeği vakası tespit edildi
Meksika’da ilk maymun çiçeği vakası tespit edildiLatin Amerika ülkeleri arasında ilk olarak Arjantin'de tespit edilen maymun çiçeği virüsü Meksika'ya da sıçradı.
28.05.2022Dünya
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ nedir, Türkiye'de var mı? Maymun çiçeği virüsü belirtileri nedir, hangi ülkelerde var, aşısı var mı?
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ nedir, Türkiye'de var mı? Maymun çiçeği virüsü belirtileri nedir, hangi ülkelerde var, aşısı var mı?Son zamanlarda gündemden düşmeyen ve dünya çapında konuşulmaya başlanan maymun çiçeği virüsü ile ilgili araştırmalar devam ediyor. İlk olarak maymun çiçeği virüsü belirtileri merak edilse de ardından farklı sorular da geliyor. Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de var mı, hangi ülkelerde var soruları yoğun ilgi görüyor. Peki maymun çiçeği virüsü aşısı var mı, çıkacak mı? İşte Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan maymun çiçeği virüsü açıklamaları...
28.05.2022Gündem
Maymun çiçeği İrlanda’ya sıçradı
Maymun çiçeği İrlanda’ya sıçradıİrlanda Sağlık Hizmetleri İdaresi, ülkede ilk maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini duyurdu.
28.05.2022Dünya
Maymun çiçeği hayvanlara yayılabilir
Maymun çiçeği hayvanlara yayılabilirBirleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü ile enfekte olan kişilerin 21 gün boyunca evcil hayvanlar ile temas kurmamasını tavsiye etti.
28.05.2022Dünya
Maymun çiçeğinde 28 günlük karantina! Bilim Kurulu üyesi duyurdu
Maymun çiçeğinde 28 günlük karantina! Bilim Kurulu üyesi duyurduSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, 20 gün içinde 21 ülkeye ulaşan maymun çiçeği vakaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yavuz, Türkiye'nin uluslararası seyahatler için bir geçiş ülkesi olması nedeniyle vaka görülme açısından yüksek riskli coğrafyalardan biri olduğuna işaret ederek, hastalığın ülkemizde de tespit edilmesi durumunda ilk vakanın iyileşme süreci olan yaklaşık 4 hafta boyunca karantinada tutulması gerekeceğini kaydetti.
28.05.2022Gündem
Dünya alarmda! DSÖ'den maymun çiçeği virüsüyle ilgili açıklama: Toplu aşılamaya gerek yok
Dünya alarmda! DSÖ'den maymun çiçeği virüsüyle ilgili açıklama: Toplu aşılamaya gerek yokDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, 20'den fazla ülkeden yaklaşık 200 maymun çiçeği vakası bildirildiğini, toplu aşılamaya gerek duyulmadığını ifade etti.
27.05.2022Haberler
Dünya alarmda! DSÖ'den maymun çiçeği virüsüyle ilgili açıklama: Toplu aşılamaya gerek yok
Dünya alarmda! DSÖ'den maymun çiçeği virüsüyle ilgili açıklama: Toplu aşılamaya gerek yokDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, 20'den fazla ülkeden yaklaşık 200 maymun çiçeği vakası bildirildiğini, toplu aşılamaya gerek duyulmadığını ifade etti.
27.05.2022Dünya
Maymun çiçeği virüsü küçük çocukları daha fazla etkiliyor
Maymun çiçeği virüsü küçük çocukları daha fazla etkiliyorMaymun çiçeği virüsü haberleri yeni bir pandemi endişesine yol açtı. Virüsün yeni bir pandemi yaratıp yaratmayacağına net bir yanıt verilemezken, bulaş için yakın ve uzun süreli temas gerektiğinden pandemi ihtimalinin pek olası görünmediğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, "Hastalık her ne kadar 2-4 hafta içinde kendiliğinden iyileşse de küçük çocuklarda ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde ağır bir tablo yaratabilir" dedi.
27.05.2022Genel Sağlık
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR, Türkiye'de var mı, ölümcül mü? Maymun Çiçeği virüsü nasıl bulaşır, belirtileri neler?
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR, Türkiye'de var mı, ölümcül mü? Maymun Çiçeği virüsü nasıl bulaşır, belirtileri neler?Maymun çiçeği virüsü/hastalığı ile ilgili son dakika gelişmeleri tüm dünyanın gündeminde. Koronavirüs salgının ardından maymun çiçeği virüsü yayılmaya başlandı. Birçok ülkede pozitif test sonucu haberleri gelirken virüsün yayılma hızı bilim insanlarını şaşırttı. Peki, maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri neler? Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de görüldü mü?
26.05.2022Gündem
Maymun çiçeği hakkında bilinmesi gereken 5 önemli nokta
Maymun çiçeği hakkında bilinmesi gereken 5 önemli noktaBilim dünyasını son günlerde yüksek dereceli alarma geçiren maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) tüm dünyada yeni bir pandemi korkusuna neden oldu. Ülkemizde henüz maymun çiçeği hastalığına rastlanmadığı belirtilse de, bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı endişeler hızla artıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, maymun çiçeği virüsü hakkında bilinmesi gereken 5 noktayı anlattı.
25.05.2022Genel Sağlık
Son dakika... Bakan Koca'dan maymun çiçeği açıklaması
Son dakika... Bakan Koca'dan maymun çiçeği açıklamasıGelen bir son dakika açıklamasına göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği virüsüne karşı çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu bildiklerini belirterek, aşının geliştirilmesi noktasında Bilim Kurulu'yla istişare halinde olduklarını söyledi.
25.05.2022Gündem
Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü
Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldüBirleşik Arap Emirlikleri (BAE), Çek Cumhuriyeti ve Slovenya'da ilk kez maymun çiçeği virüsüne bağlı vakalar tespit edildi. Daha önce Avrupa, Avustralya ve Amerika kıtalarında toplamda 18 ülke de daha vakalar bildirilmişti.
25.05.2022Dünya
‘Endişeye değil tedbire gerek var’
‘Endişeye değil tedbire gerek var’DSÖ, 19 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü hastalığında 131 vakanın tespit edildiğini duyururken Milliyet’e bilgi veren uzmanlar, virüsün ancak yakın temas yoluyla bulaştığını, kolay yayılım riski olmamasına karşın dikkatli ve tedbirli olunmasını önerdi.
25.05.2022Gündem
Maymun çiçeğinde salgın ve mutasyon beklenmiyor! Kritik 3 yıl detayı
Maymun çiçeğinde salgın ve mutasyon beklenmiyor! Kritik 3 yıl detayıİngiltere'de başlayıp Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde hızla yayılan maymun çiçeği virüsü akıllara, "İkinci bir pandemi kapıda mı?" sorusunu getirdi. Özellikle cinsel temas yoluyla bulaşmasıyla dikkatleri üzerine çeken ve AIDS'e yol açan HIV virüsünü hatırlatan hastalıkla ilgili uzmanlar çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.
25.05.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Maymun Çiçeği Virüsü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.