Şimdi Nerede: İnternet Mahir

90’lar hayatımıza interneti soktu. Bilgisayarla oyun oynarken birden başkalarıyla iletişim kurmaya başladık. Basit de olsa programlar başka insanlarla görüştürüyordu. ‘Fenomen’ler o dönemde yoktu, herkes ünlü değildi. Aralarından birkaç kişi sıyrılmıştı. Onlardan birisi de Mahir Çağrı nam-ı diğer İnternet Mahir. İlginç hareketleriyle kısa sürede ünlü oldu İnternet Mahir. Peki, İnternet Mahir şimdilerde ne yapıyor? Molatik olduğumu konu Mahir Çağrı yani İnternet Mahir…

Şimdi Nerede: İnternet Mahir

Hayatımızı kökünden değiştirdi

Hayatımızı kökünden değiştirdi
İnternet 90’ların sonu, 2000’lerin başında hayatımıza girdi. İletişim sağladığımız, bilgi transfer edebildiğimiz internette yeni yeni insanlarla tanışma fırsatı bulduk. Telefonla sadece sesini duyabildiğimiz kişiler görüntüleriyle karşımıza çıkıyorlardı. İşte bir efsaneyle böyle tanıştık; İnternet Mahir.

Her şey site ile başladı

Her şey site ile başladı
Kendisine bir internet sitesi kurmaya karar veren Mahir Çağrı, yurt dışındaki arkadaşlarıyla konuşup işi fiiliyata dökmüş. www.ikissyou.org ismiyle açtığı site bir anda patladı. Mahir Çağrı’nın söylediğine göre ilk 10 dakikada site kilitlenmiş, 1 günde 800 bin kişi ziyaret etmiş. 800 bin kişiyi küçümsemeyin. Şöyle düşünün, o dönem internete girmek baya maharetli bir işti. Herkes internete erişemiyordu.

Fenomen olma amacı yoktu

Fenomen olma amacı yoktu
Bir anda bu kadar ilgi çekmesi kendisini de şaşırtmış Mahir Çağrı’nın. Adı İnternet Mahir’e çıkmıştı. Dünyanın her tarafından insanlar internet sitesini tıklıyordu. Ama onun amacı o dönem olmayan ancak şimdilerde farkına vardığımız ‘fenomen’ olmak değildi. Sadece insanlara ulaşmaktı amacı.

Filmlere ilham oldu

Filmlere ilham oldu
Bu kadar olay yaşandıktan sonra İnternet Mahir’e dünyanın birçok yerinden teklifler gelmeye başladı. İnsanlarla tanışmak isterken bir anda Hollywood ünlüleriyle tanıştı ve "Borat" gibi filmlere ilham oldu. İnternet Mahir, "Sadece sevgimi, diğer insanlarla paylaşmak istiyordum. Ama bir anda kendimi dünyadaki birçok yıldızla konuşurken, Amerika’da adıma verilen partilere katılırken buldum" diyor.
 

Meg Ryan bile mail atmış

Meg Ryan bile mail atmış
Haliyle ünlüler bile İnternet Mahir’i takip ediyordu. O dönem her gün binlerce mailin geldiğini ancak hepsini okuyup cevaplayamadığını söylüyor İnternet Mahir. Hatta Meg Ryan’ın bile kendisine mail attığını kendisini ise “Meg Ryan kim?” diye cevap verdiğini söylüyor. O dönem şimdiki gibi para kazanılmıyor tabii internetten. Sadece ünlü olmakla kaldı İnternet Mahir. “Keşke kendime bir ekip kursaydım da o maillere tek tek dönüş yapsaydım” diyor.

En tanınan 100 insandan birisi

En tanınan 100 insandan birisi
Durum o kadar çığırından çıkmıştı ki İnternet Mahir ilk fenomenimiz olmuştu. Forbes dergisi 2000 senesinde Dünyanın En Tanınan 100 Kişi’nin arasına sokmuştu onu. Yahoo’nun 10. yıl dönümü için belirlediği "İnternetin akıllarda yer etmiş en önemli 100 olayı" içinde Çağrı’nın sitesi 3’üncü sıradaydı.

İnternet Mahir şimdiler ne yapıyor?

İnternet Mahir şimdiler ne yapıyor?
Bu kadar yaşanmışlık ardından biz de Molatik olarak "İnternet Mahir şimdilerde ne yapıyor?" diye merak ettik. Şimdilerde 58 yaşında olan İnternet Mahir İzmir’de sakin bir hayat yaşıyor. Zaman zaman da röportajlar veriyor.
 

İnternetle ilgilenmiyor

İnternetle ilgilenmiyor
Eskiye nazaran internetle ilgilenmiyor İnternet Mahir. Kendisini eğitime ve öğretime adamış durumda. 4 dalda lisanslı hakemlik yapan Mahir Çağrı durumu olmayan öğrencilere İngilizce ve jimnastik dersleri veriyor.

Amacı vakıf kurmak

Amacı vakıf kurmak
Oldukça yardımsever bir insan olan Mahir Çağrı’nın amacı bir vakıf kurup ihtiyaç sahibi insanlara yardım edebilmek. Şimdilerde kendisinin yaptığı yardımları böylece kendisinden sonra da devam edebilmesini umut ediyor.

Milyarlar kazanabilirdi

Milyarlar kazanabilirdi
Şimdilerde çok fazla ortalarda görünmeyen İnternet Mahir lüksü sevmediğini, çok paraya ihtiyaç duymadığını söylüyor. Para yerine ihtiyaçlarını sevgi ile görüyor. Haliyle böylece unutulmaz oluyor insan.
 

Twitter hariç internette yok

Twitter hariç internette yok
Kendisi ilk fenomen olmasına rağmen sosyal medya platformlarında yok. Sadece Twitter’da ‘takılıyor’ İnternet mahir. Neden sosyal medyada olmadığını ise “Sosyal medya sitelerinde yokum. Instagram’da da hayranlarım sayfalar açıyor ama orada da yokum. Zaman ayırmak istemiyorum. Harita bile açmıyorum internetten. Zaten bazı sitelerin akıl babası da benim. İnternet sizi sosyal yaşantıdan uzaklaştırıyor. Ben onunla uğraşamam, hayatım gidiyor. Gezmeliyim, yüzmeliyim... İşim gücüm yok selfie mi çekeceğim! Sadece Twitter hesabım var. Sahibi beni çok iyi tanıyor, Jack Dorsey... Hatta ona ilham vermişim. 2001 yılında Los Angeles’ta adıma verilen partiye gelenlerden. O dönem çok insanla tanıştım...” sözleriyle dile getiriyor.
 
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak