Şimdi Nerede: Mezdeke

Letbiya wele tiştiri. Wele ti’seu tiftiri. Dil’eswa yaayini murra. İl’eswa yaayini murraaaaa. "Ne diyor bu değişik" diye içinizden geçirdiniz sanırım. 90’ların favori parçası La Tebee namı diğer Ya El Yelil’in sözleri kendisi. Şimdi Nerede’nin konuğu bu defa Mezdeke oldu. Özellikle kadınların günlerinde sıklıkla çaldığı bir kasetin ülkemizde tanıtılmasında büyük emekleri vardı Mezdeke üyelerinin. Peçelerinin ardında kim vardı? Mezdeke’ye ne oldu? Mezdeke üyeleri şimdi nerede? Hepsi Molatik Şimdi Nerede köşesinde!

Şimdi Nerede: Mezdeke

Kek, pasta, kısır, çay

Kek, pasta, kısır, çay
Hayat 1990’larda değişime uğradı. Özellikle teknolojinin sayesinde hayatımıza çok farklı kültürler giriyordu. Tabii bunun yanında gelenekler de unutulmadı. Onlardan birisi de kadınların düzenlediği altın, döviz günleriydi. Kısırlar, pastalar, kekler, çaylar havada uçuşurdu bu günlerde. 

6 milyon mu? Sen beni batırmak mı istiyorsun Faruk! Hem memlekette döviz yasak bilmiyor musun?

Günlerin vazgeçilmezi

Günlerin vazgeçilmezi
Haliyle bu 'partilerde' danslar da edilir, bol bol eğlenilirdi. Eğlencenin kaynağı ise Mezdeke’ydi. Yüzlerinde peçe ile yaptıkları oryantal danslarla mest ediyorlardı herkesi. Kasetleri bile çıkmıştı. Bir virüs gibi elden ele, evden eve yayılmaya başladı. 7’den 70’e herkes onları dinliyordu. Peki, kimdi Mezdeke kızları?

Mısır’dan gelen kasetler kaderlerini değiştirdi

Mısır’dan gelen kasetler kaderlerini değiştirdi
Prodüktör Metin İlhan, 90’lı yıllarda Mısır’dan dans etmelik, oynak havalar içeren kasetler getirmiş. Ön görüsünü konuşturan İlhan’ın bir eksiği vardı. Kaset tek başına satamazdı, danslarla da süslenmesi gerekiyordu. Tolgahan Dans Grubu’na haber veriliyor ve iki dansçı aranıyor. Mezdeke’nin macerası da böylelikle başlıyor.

"Üç kişi olur mu?"

"Üç kişi olur mu?"
Tolgahan'ın eşi Fatoş Çingitaş harekete geçiyor. Henüz grup olmamış iki dansçıya ulaşıyor onlar ise "Biz üç kişiyiz. Üç kişi olur mu?" deyince, "Olur" cevabıyla karşılaşıyorlar. Aynur Kambur, Dilek Maltepe ve Nadya Şeker’den oluşan grup Latin dansları, hiphop figürleri yapıyorken hiç akıllarından geçmeyen oryantalde kendilerini buldular.
-Karışık var mı?
-Var
-Karışık koy ya!

Patladı gitti

Patladı gitti
1994 yılında ilk albümleri çıkarken kızlar hiç bu kadar ünlü olacaklarını düşünmemişler. Eğlenceli bir proje olarak görmüşler. Ancak özel kanalların çoğalmasıyla başka dünyaların da varlığından haberdar olan insanlar, geçmişte Nesrin Topkapı ile adını duydukları oryantale iyice kapıldılar. Mezdeke grubu bir anda şöhreti yakaladı.

Merak duygusu ön planda

Merak duygusu ön planda
O günlerde birçok oryantal kanallarda boy gösteriyordu. Neredeyse her kanalın kadrolu bir dansözü vardı. Ancak Mezdeke diğerlerinden farklıydı. Bir kere üç kişiydiler, ekip olarak hareket ediyorlardı. Yüzlerindeki peçe ise asıl ilgi çekendi. Kim olduklarını bilmiyorduk, "Acaba peçeleri açılır mı? Yüzlerini görebilir miyiz?" merakı içindeydik. Yasak, gizli şey her zaman insanı çeker!

Peçe çıkıyor büyü bozuluyor

Peçe çıkıyor büyü bozuluyor
Uzun süre boyunca ekip peçeleriyle bir efsane gibi dolaşıyorlar. Herhangi biri gelip "Ben Mezdeke üyesiyim" dese inanırdık o derece. Yurt içi ve dışında programlar, ekstralara çıkıyorlardı. Taa ki 2001 yılında Mezdeke üyelerinin yüzlerini görünceye kadar bu böyle devam etti. Tarkan ile yılbaşında aynı sahneye çıkan Mezdeke’ye "peçeyi çıkartın" baskısı gelince onlar da çıkardılar. Adeta büyü o gün bozuldu.

Eski günlerinden uzaklaştılar

Eski günlerinden uzaklaştılar
Peçelerini çıkarınca kim olduklarını da öğrendik Mezdeke üyelerinin. Onlar da sanki bu ilgiden biraz usanmış gibiydiler. Yavaş yavaş eski günlerinden uzaklaşmaya başladılar, geri plana çektiler kendilerini.

Dans eğitmenliğine devam

Dans eğitmenliğine devam
Grubun ilk üyesi Dilek Maltepe danstan uzak kalamadı. Dans eğitmenliği ve organizatörlük yapıyor. Yeni nesil 'Mezdekeler'e yol gösteriyor. Dansı hayatının odak noktasında tutuyor.

Katili hala bulunamadı

Katili hala bulunamadı
Grubun en şansız ismi ise Aynur Kanbur’du. 2016 yılında bir cinayete kurban gitmişti Aynur Kanbur. Katilinin kim olduğu hala bulunamadı. Araştırmalar hala devam ediyor.

Nadya Şeker ile ilgili ilginç detay

Nadya Şeker ile ilgili ilginç detay
Kendisi büyük kariyerden sonra geri planda kalmayı tercih etti Nadya Şeker. Ancak sadece danslarıyla değil başka bir detayla da adından söz ettirmişti efsane isim. Hakan Peker’in oğlu Burak’ın annesi kendisi. Baba oğulun fotoğrafını paylaşmıştı, birçok kişi de öyle öğrenmişti.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bonus: Ya El Yalil

Bu makaleye ifade bırak