Simone Biles'ın jimnastik finalinden mental sebeplerden çekilmesi doğru bir karar mı?

Simone Biles'ın Tokyo 2020'den mental sorunlar sebebiyle çekildiği haberini aldık. Dünyaca ünlü, başarılı atletin bu kararının arkasında ne yatıyor? Simone Biles Tokyo 2020'den çekilmesi doğru bir karar mıydı? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Simone Biles'ın jimnastik finalinden mental sebeplerden çekilmesi doğru bir karar mı?

Mental sebeplerden dolayı

Mental sebeplerden dolayı

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda ABD adına mücadele eden jimnastikçi Simone Biles, takım yarışmasının ardından yapılacak olan bireysel genel tasnif yarışmasından da çekildi. İlk olarak sakatlık sebebiyle takım yarışmasından çekildiği ve gün gün kontrollerinin yapılacağı açıklanan Simone Biles, sakatlığının olmadığını, mental sorunlar sebebiyle kendisini iyi hissetmediği için takım yarışından çekildiğini açıkladı. 

"Keyif almıyorsanız..."

"Keyif almıyorsanız..."

Henüz 24 yaşında olan ve 2016 Rio Olimpiyatları'nda dört altın madalya kazanan Simone Biles, hakkında çıkan sakatlık haberlerine de; "Sakatlığım yok. Zihinsel olarak gergindim, ilk hareketin ardından farklı duygular içerisine girdim. Yarışmanın devamında sakatça bir şey yapıp arkadaşlarımın emeklerini boşa çıkarmak istemedim. Harika bir iş yaptılar ve olimpiyat gümüş madalyası kazandılar. Hepsini tebrik ediyorum. Farklı bir zamandayız, farklı bir olimpiyat geçiriyoruz. Zor ve uzun bir olimpiyat süreciydi. Farklı değişkenler var ve her zamanki gibi eğlenmediğimi hissediyorum. Bu yüzden biraz arkama yaslanıp mental olarak dinlenmeye ihtiyacım var. Mental sağlığı ilk sıraya koyuyorum. Yaptığınız spordan keyif almıyorsanız başarılı olamazsınız. Kendinize odaklanmanız gerekir" diyerek yalanlamış.

"Tüm dünyanın yükü..."

"Tüm dünyanın yükü..."

Hatta takım finallerinden önceki gün de Instagram'da yaptığı bir paylaşımda psikolojik olarak zorlu bir dönemde geçtiğini, farklı duygular içerisinde olduğunu "Sanki dünyanın yükünü omuzlarımda hissediyorum, baskılar beni etkilemiyor ama bazen çok zor olabiliyor" ifadelerini kullanmıştı. 
 

Destek mesajları geldi

 Destek mesajları geldi

Tabii bu açıklamalardan sonra Simon Biles'ı destekleyenler de oldu, yaptığını anlamsız bulanlar da... Bir destek de USA Gymnastics'ten geldi. Yaptığı açıklamada, "Simone'un kararını yürekten destekliyoruz ve onun refahına öncelik verme konusundaki cesaretini alkışlıyoruz." dedi. "Cesareti, neden bu kadar çok insan için rol model olduğunu bir kez daha gösteriyor" ifadelerini kullandı. 
 

Taciz skandalı

Taciz skandalı

Peki henüz 24 yaşında kariyerinin neredeyse patlama noktasında olan Simon Biles'ı her zamanki gibi eğlenmediğini hissettiren ve oyunlardan çekilmesine sebep olan şey ne? İddialara göre ABD jimnastiğindeki taciz skandalı olabilir. 

Küçük yaşlardan itibaren...

Küçük yaşlardan itibaren...

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda ABD jimnastiğinde bütün bir cinsel taciz skandalı ortaya çıktı. ABD Jimnastik Takımı doktoru Larry Nasser'ın uzun yıllar boyunca küçük yaşlarından itibaren jimnastikçilere cincel taciz yaptığı ortaya çıkmıştı. Simone Biles da Nasser'ın taciz kurbanlarından biriydi.

Pandemi

Pandemi

Bir de büyük bir pandeminin göbeğinden çıktık. Belki de Tokyo 2020'nin seyircisiz olması bile yarışmacılar için negatif bir etkendir. Pandemi sürecinde sporcuların ne yaşadığı, ne gibi aşamalardan geçtiği ve psikolojik olarak nasıl yıprandığını bilemiyoruz. 2020'de düzenlenecek olan olimpiyatlar bile bir yıl sonraya ertelendi. Bu sporcuların güçlü kalabilmesi ve hazırlık süreci için çok uzun bir dönem aslında.
 

Mental sağlık önemli

Mental sağlık önemli

Spor her ne kadar fiziksel olarak ortaya konulan şeylerin bütünü gibi görünse de asıl mücadele mental olarak veriliyor. Yarışmacıların hepsi olimpiyat vaktine kadar fiziksel olarak tamamlanmış oluyorlar ama ya psikolojik olarak?

'Zayıflık' göstergesi

'Zayıflık' göstergesi

Gerçekten de bir sporcunun psikolojik olarak verdiği mücadele fiziksel olarak verdiğinden daha zor görünüyor. Ayrıca Simone Biles'ın bu kararını açıklaması bile çok büyük bir adım aslında. Onun profesyonelliğini gösteriyor. Çünkü mental sebeplerden dolayı müsabakaya çıkmamak genelde 'zayıflıkla' özdeşleştiriliyor.

Güçlü bir duruş

Güçlü bir duruş

Ama bakıldığında sporcu fiziksel olarak sakatlık geçirdiğinde oyunlardan çekilmesi normalken ruhsal bir sakatlık geçirdiğinde oyunlardan çekilmesi 'güçsüzlük' olarak adlandırılıyor. Fakat bana soracak olursanız Simone Biles'ın 'sakatlık' iddialarına karşılık "Hayır mental olarak hazır değilim ve arkadaşlarımın emeklerini heba etmek istemiyorum" demesi gerçek bir gücün ve profesyonelliğin göstergesi gibi geliyor bana. 

Siz ne düşünüyorsunuz?

Siz ne düşünüyorsunuz?

Simone Biles şu anda nasıl bir psikolojik süreçten geçiyor bilemiyoruz. Çok zor bir çocukluktan böyle güçlü bir başarı hikâyesi yazmak zor. Umarız ki içinde bulunduğu bu travmatik süreci en sağlıklı şekilde atlatır. Ben Simone Biles'ın oyunlardan çekilmesini 'cesurca' ve 'profesyonelce' buluyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünürsünüz orası da size kalmış.  


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak