Siyasi liderler en çok hangi yemekleri seviyor?

Çoğu zaman karakteristik özellikleri, karar alma modelleri ile ülkelelerinin geleceğini tayin etmeleri, kriz anlarını nasıl yönettikleri ile anılan siyasi liderlerin bu kez farklı özelliklerini incelemek istedik. Liderlerin yemekten en çok hoşlandığı yiyecekler neler? Hangi lider en çok hangi yemeği seviyor?

Siyasi liderler en çok hangi yemekleri seviyor?

Joe Biden

Joe Biden

ABD'nin çiçeği burnunda taze başkanı Joe Biden ile ilgili merak edilenler yeni yeni oluşmaya başladı. Biz de kendisini araştırdık ve edindiğimiz bilgilere göre Biden'ın yemekten en çok hoşlandığı şeyin 'dondurma' olduğunu öğrendik. Biden, etrafındakiler tarafından dondurmaya olan düşkünlüğü ile biliniyormuş.

Kim Jong-un

Kim Jong-un

ABD'den sonra yönümüzü Kuzey Kore'nin sevilen (!) lideri Kim Jong-un'a çeviriyoruz. Dönem dönem yemeğe düşkünlüğünden kaynaklanan sağlık sorunları ile gündeme gelen Kuzey Kore lideri aslında yemek kültürü konusunda oldukça uluslararası bir perspektife sahip. Yediği etleri, tatlıları, içeceklerini ayrı ayrı farklı ülkelerden getirten Kim Jong-un'un en sevdiği yemek 'sushi' imiş.

Angela Merkel

Angela Merkel

Boş vakitlerinde yemek yapmaktan keyif alan ve en büyük hobilerinden biri olan Merkel'in en sevdiği yemek oldukça tanıdık. Almanya'nın lideri Angela Merkel'in en sevdiği yemek Türk döneri'ymiş. Yani Merkel'ciğim bu ne güzel tercihtir böyle. 

Vladimir Putin

Vladimir Putin

Rusya'nın lideri Putin'in en sevdiği yemeği Kremlin’in baş aşçısı Anatoliy Galkin açıklamış. Galkin, “Vladimir Putin köfte, koyun ve dana eti seviyor, biraz da balık yiyebiliyor" demiş. Yani baş aşçıya göre Putin yiyecekler arasında herhangi bir ayrım yapmıyor ihtiyacı kadar her şeyden yiyormuş. Fakat en sevdiği dondurma fıstıklı dondurmaymış ve onun için vazgeçilmez bir lezzetmiş.
 

İlham Aliyev

İlham Aliyev

Azerbaycan'ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yerel yemeklerin hepsini çok seviyormuş. Hatta kilo almak istemeyenler için Azerbaycan mutfağının bir cennet olduğunu düşünürmüş. Aliyev'in de tıpkı Putin gibi özel olarak sevdiği bir yemek yok fakat oldukça romantik bir açıklaması var. Aliyev en sevdiğiniz yemek sorusuna politik-romantik bir cevap veriyor ve diyor ki: "En sevdiğim yemek eşimin yaptığı yemek". Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. 

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Fransa'nın Cumhurbaşkanı Macron'un favori yemeği ise trüf mantarı'ymış. Oldukça nadir bulunan ve hızlı tüketilmesi tavsiye edilen trüf mantarı Macron için vazgeçilmezmiş.

Boris Johnson

Boris Johnson

Birleşik Krallık'ın Başbakanı Boris Johnson'ın favori yemeği ise Yunan kültürüne ait olan 'spetzofai' yemeğiymiş. Türk ve Yunan mutfağına karşı ciddi bir sevgisi olan Johnson'ın Türk mutfağından da sevdiği çeşitli yemekler olduğu biliniyor.

 

Bu makaleye ifade bırak