Skandallarla dolu kraliyet düğünleri

Tarih garip olaylara sahne olmuştur ancak çok azı skandal mertebesine erişmiştir. O skandallardan bazıları da düğünlerde yaşanmıştı. Biz de bu skandal düğünlere Molatik olduk.

Skandallarla dolu kraliyet düğünleri

Aşkı için tahtı bıraktı
 

Aşkı i&ccedil;in tahtı bıraktı<br />
&nbsp;
İngiltere’de en çok konuşulan olaylardan birisi de Kral VIII. Edward’ın aşkıydı. Daha önce evlenip boşanmış bir kadın olan Wallis Simpson ile evlenmek isteyen krala gelenekler ve ailesi karşı çıkmıştı. Bunun üzerine VIII. Edward tahttan çekilip aşkını yaşamaya başladı. Çift, Windsor Dükü ve Düşesi olarak biliniyordu ve Edward’ın 1972’deki ölümüne kadar evli kaldılar. 1936'da Türkiye'yi de ziyaret etmişti.
 

Gelinlik rezil etti
 

Gelinlik rezil etti<br />
&nbsp;
Marie Antoinette henüz 14 yaşındayken Fransa Kralı XVI.Louis’le evlendi. Evlilik öncesi terziler ölçülerini yanlış alınca gelinliğinin fermuarı kapanmadı ve düğün boyunca sırtı açık halde dolaştı. Tam bir skandal olmuştu. Başına gelenler bununla da son bulamadı Fransız İhtilali sonrası kafası giyotinle kesildi.
 

Kral için şimdi yazacaklar “İçkiliydi bilmem ne”
 

Kral i&ccedil;in şimdi yazacaklar &ldquo;İ&ccedil;kiliydi bilmem ne&rdquo;<br />
&nbsp;
1795’te, Galler Prensi George (Kral IV. George) kuzeni Brunswick Prensesi Caroline evlenme kararı aldı. Ancak evleneceği gün gelini gören Kral IV. George “Ben iyi değilim, bana bir bardak brendi getirin!” diye bağırdı. ve ölünceye kadar da içki içmeye devam etmiş. Evlendiği gün ayakta duracak hali yokmuş.

Hanedanlık bitiren evlilik
 

Hanedanlık bitiren evlilik<br />
&nbsp;
İspanya Kralı IV. Philip (Felipe) öz yeğeniyle evlenince çocukları genetik hastalıkla dünyaya geldi. İspanyol İmparatorluğu'nun son Habsburg hükümdarı II. Carlos olan bu çocuk çiftin hayatta kalan tek çocuğuydu. Ancak kimse onun ‘hasta’ olduğunu kabul etmedi, ‘büyülendiğine’ inanılıyordu. Varisi olmadan hayatını kaybettiği için arkasında tahta çıkacak kimseyi bırakmadı. Bu durum da İspanya Veraset Savaşları’na sebep oldu.  
 

Diana az daha 'Prenses' olamayacaktı
 

Diana az daha &#39;Prenses&#39; olamayacaktı<br />
&nbsp;
20. yüzyılın en tartışmalı çifti olan Prenses Diana ve Prens Charles çifti az daha evlenemiyordu. Prens Charles’ın halen metresiyle görüştüğünden şüpheleniyordu Diana. Sorun aşıldıktan sonra da gelinliğe parfümünü döktü ve gelinlikte iz kaldı. Makyözü ise, yürürken lekeli noktayı tutmasını ve bir şey saklamak yerine sadece elbisesini tutuyormuş gibi görünmesini önerdi. Ayrıca Prens Charles da babası Philip’in kendisini zorla evlendirdiğini söylemişti bir röportajında.
 

Kaynanasının üstüne kusan gelin
 

Kaynanasının &uuml;st&uuml;ne kusan gelin<br />
&nbsp;
Saxe-Gotha Prensesi Augusta, Birleşik Krallık’ın varisi Prens Frederick ile evlenecekti. 16 yaşındaki genç kız evlenirken o kadar stres yaşamıştı ki düğün günü kaynanasının üstüne kusmuştu. Oldukça sıkıntılı bir başlangıç yaşadılar.
 

Tacı kırıldı
 

Tacı kırıldı<br />
&nbsp;
Yine İngiltere yine olay. 1919’da elmas, altın ve gümüşten yapılan özenli taç, Prenses Elizabeth’in evleneceği günün sabahı kırıldı. Daha sonra taç tamir edildi ve Prenses Elizabeth tacını takmış oldu.
 selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak