Son yılların en iyi 20 korku filmi

21'inci yüzyılın en iyi korku filmleri, genellikle Blumhouse yapım şirketinin imzasını taşıyor. Jason Blum tarafından kurulan bu şirket, düşük bütçeli korku filmleri yapıp bunları inanılmaz gişelerle kar ettirip akabinde Oscar'a kadar götürmesiyle meşhur! Bu vesileyle eleştirmenlerden tam not alan en iyi 20 Blumhouse yapımı korku filmlerini derledik.

Son yılların en iyi 20 korku filmi

1- Kapan (Get Out), 2007, IMDB Puanı: 7.7

1- Kapan (Get Out), 2007, IMDB Puanı: 7.7

Son yılların en iyi korku filmlerinden biri olan 'Kapan' (Get Out), Oscar Ödülleri'nde 'en iyi film' ve 'en iyi yönetmen' dallarında aday olmuştu. Film; sıradan bir genç olan Chris'in, sevgilisi Rose'un ailesiyle tanışmaya gittiği akşamı anlatıyor. Sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris, evde kalan kendisi gibi siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Ancak kurtulması sandığından çok daha zor olacaktır...
Başrollerde Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford üstleniyor.

2- Geçmişten Gelen (The Gift), 2015, IMDB Puanı: 7.1

2- Geçmişten Gelen (The Gift), 2015, IMDB Puanı: 7.1

Simon ve Robyn yeni evli, genç bir çifttir. Hayatları tam da planladıkları gibi giderken, Simon'ın lise arkadaşıyla karşılaşması tüm yaşamlarını alt üst eder. Simon, Gordo'yu ilk başta tanımaz ama bir dizi beklenmedik karşılaşma ve kaynağı belirsiz hediye, geçmişten gelen korkunç bir sırrı da açığa çıkartır. 20 sene önce Simon ve Gordo arasında gerçekleşen olayın rahatsız edici, gerçek yüzünü öğrenince Robyn hayata dair sorgulamalara girer. Senaristliği ve yönetmenliği Joel Edgerton'a ait olan fimin başrollerinde Edgerton'ın yanı sıra Jason Bateman ve Rebecca Hall de yer alıyor.

3- Creep 2, 2017, IMDB Puanı: 6.4

3- Creep 2, 2017, IMDB Puanı: 6.4

Mark Duplass'ın oynadığı filmleri izledikten sonra genelde kendimizi iyi hissederiz. Creep 2 hariç! Bu filmde erkeklerle bir gün geçirerek bunu sanat eserine dönüştürmeye çalışan bir yönetmen, seri katil olduğunu iddia eden biriyle bir gün geçiriyor. Sonunda kendini içinden çıkamayacağı bir konumda buluyor.

4- Creep, 2014, IMDB Puanı: 6.3

4- Creep, 2014, IMDB Puanı: 6.3

Bir videocu, gördüğü iş ilanına cevap verir. Ölmekte olan bir adam mesajlarının videoya çekilmesini istiyordur. Videocu, bir günlük iş için dağ tepesindeki kasabaya gider. Müşterisi ile tanışıp videoyu çekmeye başlar. Fakat işi bittiğinde terslikler fark eder. Anahtarını bulamayan adamın bu sırada kendisine gelen bir telefonla müşterisinin aslında göründüğü gibi biri olmadığından şüphelenmeye başlar.

5- Paranormal Activity, 2007, IMDB Puanı: 6.3

5- Paranormal Activity, 2007, IMDB Puanı: 6.3

Paranormal Activity, insanoğlunun bilinçaltındaki en ilkel korkularını gıdıklayarak başarıya ulaştı. Çok düşük bütçelerle, sadece insanın hayalet ve bilinmeyen korkusuna dayalı kurgusuyla bir hayli ses getirdi. Micah ve kız arkadaşı Katie, San Diego'nun sessiz, sakin ve ıssız yerleşim yerlerinden birinde tanışır. Başlarda her şey yolundadır. Ancak Katie'nin bir sorunu vardır. Genç kız küçük yaşlarından beri uhrevi bir mahluk tarafından takip edildiğini hissediyordur ve bu varlık bu yeni evde de takiptedir! Olayın ardındaki gizemi çözmeye karar veren Micah, yatak odalarına bir el kamerası düzeneği kurarak bu ecinniyi alt edebileceğini düşünür. Böylece olağandışı bir olay yaşandığında kayıt altına alabileceklerdir. Başlarda ayak sesleri gibi basit seslerle başlayan bu olaylar silsilesi, zamanla şiddetini artırarak genç çifti korku dolu anlara sürükler. Sinema tarihinin en ilginç ve en ürkütücü filmlerinden olan 'Paranormal Activity', günümüzde sık rastladığımız 'buluntu film' konseptinin önderliğini yapan, hem sinema seyircisi hem de sinema profesyonellerini hayrete düşüren bir filmdi. Son derece gerçekçi bir atmosferle  kotarılan yapıt, cüzi bir bütçeyle çekilmiş olmasıyla da ayrı bir takdiri hak ediyor ve iyi sinema yapmak için devasa bütçelere ihtiyaç olmadığını kanıtlıyor. Düşünün ki 15 bin dolara çekildi ama 200 milyon dolar hasılat yaptı!..

6- Hush, 2016, IMDB Puanı: 6.6

6- Hush, 2016, IMDB Puanı: 6.6

Sağır olan Maddie, tek başına yaşamak için ormanın içinde bir eve yerleşir. Üzerinde çalıştığı kitabını bitirmeye çalışıyordur. Fakat bir gün bilgisayar başındayken gelen mesaj her şeyi altüst eder. Mesajda, o anki halinin fotoğrafı vardır. Ev dışından birisinin kendisini izlediğin düşünen Maddie, çok geçmeden maskeli katille karşılaşır. 

7- Ölüm Alfabesi: Kötülüğün Başlangıcı (Ouija: Origin of Evil), 2016, IMDB Puanı: 6.1

7- Ölüm Alfabesi: Kötülüğün Başlangıcı (Ouija: Origin of Evil), 2016, IMDB Puanı: 6.1

Film teknolojik gereçleri kullanarak sahte ruh çağırma seansları düzenleyen bir aileyi anlatıyor. Bekar anne ve 2 kızı bu şekilde hayatlarını idame ettirirken tezgahlarını geliştirmek için aldıkları ruh çağırma tahtası en küçük kızı etkisi altına alıyor. Aile küçük kızın değişimi karşısında çaresiz kalırken ona musallat olan yaratıkla başa çıkabilmenin yollarını arıyor.

8- Parçalanmış (Split), 2016, IMDB Puanı: 7.3

8- Parçalanmış (Split), 2016, IMDB Puanı: 7.3

Çoklu kişilik bozukluğundan mustarip genç adam Kevin'ın 23 ayrı alter egosu vardır. Bu alter egoları arasında en baskın olanı da suça meyilli olan bir karakterdir. Market çıkışında 3 kız kardeşi kaçıran Kevin, onları bodrumuna hapseder. Farklı alter egoları aracılığıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran adam, kızların varlığı ile yavaş yavaş dağılmaya başlar. Farklı alter egolarının çarpışması ile iyice kafası karışmaya başlayan Kevin tehlikeli bir hal alır. Kızlar kurtulmanın yolunu ararken hem Kevin'ın tehlikeli alter egolarını tetiklemekten kaçınmaya hem de onun iyi niyetli alter egoları aracılığıyla kaçış yolunu bulmaya çalışırlar.

9- Göz (Oculus), 2013, IMDB Puanı: 6.5

9- Göz (Oculus), 2013, IMDB Puanı: 6.5

Çocukluğunda büyük bir travma yaşayan Katlie, yıllarca erkek kardeşi Tim'in ailesini öldürdüğü iddiasıyla karşı karşıya kalmıştır. Aralarının düzelmesi için çabalasalar da sanki yine de bir şeyler yolunda gitmez. Kime ait olduğu bilinmeyen, antika bir ayna Kaylie'nin şüphelerinin merkezine oturur. Etrafındakileri etkisi altına alabilen bu aynanın ilk sahibi adeta sırra kadem basmıştır. Aynanın kendisine bakan kişiyi ele geçirebilme özelliğine sahip olması, Kaylie'nin araştırmasını derinleştirir. Çevresindeki herkes ailelerini Tim'in öldürdüğünden emindir. Fakat Kaylie'ye göre ailesini katleden, doğaüstü bir varlıktır... Kaylie hem cinayetin sebebiyle yüzleşmek hem de kardeşinin adını temize çıkarabilmek için kendisini tehlikenin göbeğine atar! 

10- Paranormal Activity 3, 2011, IMDB Puanı: 5.8

10- Paranormal Activity 3, 2011, IMDB Puanı: 5.8

Serinin üçüncü filminde, ilk iki filmle tanıdığımız Katie ve Kristi'nin çocukluklarına, ürkütücü olayların yaşanmaya başlandığı o ilk zamanlara gidiyoruz. Yıl 2005... Katie, o dönem hamile olan kız kardeşi Kristi'ye çocukluklarından kalma eski videoların bulunduğu bir koli gönderir. Bu videolar, bir süre sonra esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolur.

Katie ve Kristi, çocukluklarında, anneleri ve onun erkek arkadaşı Dennis'le birlikte yaşayan iki küçük kız kardeştir. Kristi, Toby isimli bir hayali arkadaşa sahiptir ve Toby'nin silüeti bir gün aniden görünür. Böylece evde gizemli olaylar belirmeye başlar. Dennis el kamerasının kaydını incelerken ekranda esrarengiz bir şekilde beliren silüet, adamı dehşete düşürecek,  bir çözüm bulmaya sevk edecektir. Öte yandan bu gizemli ve ürkütücü olaylar, uzun yıllar Katie ve Kristi'nin peşini bırakmaz.

11- Sanalüstü (Unfriended), 2014, IMDB Puanı: 5.6

11- Sanalüstü (Unfriended), 2014, IMDB Puanı: 5.6

Lisede sınıf arkadaşı olan 6 genç bir gece Skype üzerinden konuşmaya başlar. Sohbetin ilerleyen saatlerinde beklenmedik bir mesaj alırlar. Mesajı atan, 1 yıl önce arkadaşları tarafından internette paylaşılan ve alay konusu olduğu görüntüleri nedeniyle kendini öldüren sınıf arkadaşlarıdır. Herkes başta kendilerine şaka yapıldığını düşünür. Fakat tek tek hepsinin en karanlık sırları ortaya çıkmaya başladığında durumun düşündüklerinden daha ciddi olduğu anlaşılır.

12- The Lords of Salem, 2012, IMDB Puanı: 5.1

12- The Lords of Salem, 2012, IMDB Puanı: 5.1

Radyo DJ’yi Heidi, hediye olarak bir kayıt alır. Bu kaydı çaldığı zaman kasaba garip sesler duymaya, görüntüler görmeye başlar. Peki Heidi aklını mı yitiriyordu? Yoksa Lordlar Salem’den intikam almak için geri mi dönmüşlerdi?
 

13- Ölüm Günün Kutlu Olsun (Happy Death Day), 2017, IMDB Puanı: 6.5

13- Ölüm Günün Kutlu Olsun (Happy Death Day), 2017, IMDB Puanı: 6.5

Sıradan bir hayat yaşayan üniversite öğrencisi Tree'nin yaşamı, maskeli bir katil yüzünden tepetaklak olur. Öldürülen Tree, mucizevi bir şekilde hiç yaşanmamış gibi aynı günün sabahına uyanır. Öldürüldüğü günün tüm detaylarını ve korkunç sonununu tekrar tekrar yaşamaya başlar. Ta ki katillinin kimliğini ortaya çıkarana kadar...

14- Arınma Gecesi: Seçim Yılı (The Purge: Election Year), 2016, IMDB Puanı: 6.0

14- Arınma Gecesi: Seçim Yılı (The Purge: Election Year), 2016, IMDB Puanı: 6.0

Tüm dünyada 200 milyon dolar gişe hasılatı yaparak beklenmedik bir başarı elde eden serinin yeni filminde, Amerika’nın Yeni Kurucuları tarafından her yıl hayata geçirilen 12 saatlik anarşinin dehşet verici yeni bölümü gözler önüne seriliyor. 
Yeni bölümde seçimlerde başı çeken bir senatörün hikayesini izliyoruz. Arınma Gecesi'nin kaldırılması için kampanya yürüten senatör henüz amacına ulaşamadan Arınma Gecesi gelip çatıyor. 24 saatlik özgürlüklerine veda etmek istemeyen suçlular da bu kez senatörü hedef alıyor.

15- Ziyaret (The Visit), 2015, IMDB Puanı: 6.2

15- Ziyaret (The Visit), 2015, IMDB Puanı: 6.2

Ziyaret, iki küçük kardeşin uzak bir çiflikte yaşayan büyükanne ve büyükbabasının yanına bir haftalığına ziyarete gitmelerinin öyküsünü işliyor. Çocuklar çiflik evine vardıklarında, büyüklerin son derece rahatsız edici bir olaya dahil olduklarını fark ederler; eve geri dönmeyi istedikleri anda ise kaçma şansları kalmamıştır...

16- İlk Arınma Gecesi (The First Purge), 2018, IMDB Puanı: 5.3

16- İlk Arınma Gecesi (The First Purge), 2018, IMDB Puanı: 5.3

İlk Arınma Gecesi, her suçun 12 saat boyunca serbest olduğu bir günde yaşananları konu ediyor. Her geleneğin arkasında bir devrim yatar. Gelecek 4 Temmuz, Amerika'nın yılda 1 kez gerçekleşen, 12 saatlik yasadışılığının yükselişine tanıklık edecek. Basit bir deney olarak başlayan harekete hoş geldiniz: İlk Arınma Gecesi. Suç oranını yılın geri kalanında yüzde 1'in altına çekmek için Amerika'nın Yeni Kurucu Ataları (NFFA) bir yöntem bulur. İzole bir toplulukta bir geceliğine saldırganlığı özgür kılan sosyolojik bir teoriyi test etmeye karar verirler. Ancak, saldırganların şiddeti hedeflerinin öfkesiyle karşıladığında, bu deney şehir sınırlarından taşacak ve tüm ülkeye yayılacaktır. Söz konusu sosyal deney, yeni Amerika'nın kana bulanmış geleneğinin temelini atacaktır... 

17- Paranormal Activity 2, 2010, IMDB Puanı: 5.7

17- Paranormal Activity 2, 2010, IMDB Puanı: 5.7

Serinin ilk filminde yaşananların birkaç ay öncesiyle olayların akışı başlar. İlk filmde doğaüstü mahlukat tarafından ele geçirilen Katie'nin, kız kardeşinin evindeydik. Kriste, ailesiyle mütevazı bir yaşam süren sıradan bir kadındır. Ta ki evlerinde yaşanan bir hırsızlıkla başlayan gizemli olaylara tanık olana kadar... Eve giren hırsız bir tek oğlu Hunter'ın odasına girmemiş, sadece kardeşi Katie'nin hediye ettiği kolyeyi çalmıştır. Kocası Dan, evin çeşitli yerlerine kamera sistemi kurar. Dadı evde bazı doğaüstü güçlerin var olduğunu iddia etse de, bu diğerlerine pek inandırıcı gelmez. Fakat güvenlik sistemi kurulu olmasına rağmen tuhaf sesleri duymaya devam ederler. Katie ve Kriste'nin ürkütücü çocukluk anıları canlanmak üzeredir. İlk filmiyle büyük sükse yapan Paranormal Activity serisinin ikinci filmi, ilkine paralel ilerliyor.  

18- Lanet (Sinister), 2012, IMDB Puanı: 6.8

18- Lanet (Sinister), 2012, IMDB Puanı: 6.8

Ellison Oswalt isimli bir suç yazarı, romanına malzeme toplamak için işlenen korkunç cinayetleri araştırmak üzere, eşi Tracy ve iki çocuğuyla ülkenin bir ucundan diğerine seyahat eder. Kiraladıkları dairede daha önce yaşayan tüm hane halkı öldürülmüştür. Ellison evin tavan arasında gizemli bir kutu bulur. İçinden bir projektör ve onlarca video kaseti çıkar. Kasetleri izlemeye karar verir ve karşılaştığı sonuç tüyler ürperticidir. Karşısına çıkan şey daha önce burada yaşayanların işkence ve ölümlerini kayda alındığı snuff filmlerdir. Kanı donan Ellison cinayetlerin ardında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya karar verir.

19- Ruhlar Bölgesi: Bölüm 3 (Insidious: Chapter 3), 2015, IMDB Puanı: 6.1

19- Ruhlar Bölgesi: Bölüm 3 (Insidious: Chapter 3), 2015, IMDB Puanı: 6.1

Insidious serisinin üçüncü halkasında, Lambert ailesinin ilk iki filmdeki mücadelesinden ve Elise'in ruhlarla savaşından yıllar öncesine gidiyoruz. Quinn Brenner oyuncu olma hayalleri kuran bir genç kızdır ve son zamanlarda paranormal bir deneyimden geçmektedir. Quinn annesinin ruhunun, kendisiyle iletişim kurmaya çalıştığını hisseder. Aklındaki soru işaretlerine cevap bulmak için medyum arayışına başladığında ise yolu Elise ile kesişir. Elise her ne kadar Quinn'e yardımcı olmayı istese de geçmişte yaşadığı acı bir olay nedeniyle becerilerini kullanmayı bir kenara bırakmıştır. Quinn kısa süre sonra bir kaza yaşayınca babası Sean, Elise'e gider ve kızına yardımcı olması konusunda ısrar eder. Kendini ciddi bir ikilemde bulan Elise sonunda ölülerle irtibata geçmek için güçlerini kullanmaya karar verir ve lisanssız parapsikologlar Tucker ve Specs'ten yardım ister. Elise çok geçmeden o zamana kadar karşılaştığı en acımasız düşmanla karşı karşıya olduğunu fark eder...
 

20- Ruhlar Bölgesi (Insidious), 2010, IMDB Puanı: 6.8

20- Ruhlar Bölgesi (Insidious), 2010, IMDB Puanı: 6.8

Sadece 1 milyon dolara mal olmasına rağmen ABD'de 60 milyon dolara yakın hasılat yapan Ruhlar Bölgesi, Testere, Dead Silence ve Death Sentence gibi filmlerle rüştünü ispatlayan James Wan'ın imzasını taşıyor. Astral yolculuk olarak bilinen fenomeni, ürkütücü biçimde gözler önüne seren film, genç çift Josh ve Renai'nin, üç çocuklarıyla yeni bir eve taşınmasıyla başlıyor.

Evde yaşanan tuhaf olaylar, Renai’ye evin hayaletli olduğunu düşündürür ve genç kadın kocasını taşınmaya zorlar. Bu sırada oğulları Dalton, doktorların anlam veremediği bir komaya girer; tüm vücut fonksiyonları yerinde olmasına rağmen uyanamamaktadır. 

Aile yeni evlerine taşınmasına rağmen olaylar devam etmektedir; gece gündüz eşyalar yer değiştirmekte, kapılar açılıp kapanmakta ve etrafta tuhaf sesler duyulmaktadır. Josh, bu olanlara inanmasa da karısının ve annesinin eve medyum çağırmasına izin verir. O andan sonra olanlar ise en çok kendisini şaşırtacaktır.

Bu makaleye ifade bırak