Sosyal medyadaki zorbalığa karşı nasıl hareket edebiliriz?

Günümüz dünyasında insanların birbirine ulaşması oldukça kolay. Haliyle bu durum bir süre sonra sosyal medya zorbalığına dönüşüyor. Kendilerinde hakaret, küfretmeyi hak bilen bu zorbalara karşı insanlar zaman zaman çaresiz kalabiliyor. Biz de bu sosyal medya zorbalarına Molatik olduk. Sosyal medya zorbalarına karşı nasıl hareket etmeniz gerekiyor?

Sosyal medyadaki zorbalığa karşı nasıl hareket edebiliriz?

Sağa sola saldırıyorlar

Sağa sola saldırıyorlar
Sosyal medya hayatımızın odak noktası. Kendi çevirimizi oluşturduğumuz, hakaret olmadığı müddetçe istediğini söyleyebildiğiniz bir coğrafya. İnsanların eğlenmek, kafa dağıtmak için girdiği bu mecralarda gördüğümüz sosyal medya zorbaları da mevcut. İplerinden boşalmış gibi insanlara saldıran, aslını astarını bilmeden insanları suçlamalar bu tiplerin ortak noktası. Peki, bunlardan nasıl kurtulabilirsiniz?

Türkçe ile vurun

Türkçe ile vurun
İlk etkili yöntem Türkçe ile bu tipleri vurmak. IQ’ları ayakkabı numaraları kadar olan bu tipler Türkçeyi doğru konuşamaz, yazamazlar. ‘Dahi’ anlamındaki ‘-de’yi birleşik yazarlar, sesli harf kullanamazlar, ‘değil’ yerine ‘deyil’ yazarlar, cümle başında büyük harf kullanmazlar vs. Size karşı kurdukları cümlelerin içeriğiyle değil de bu hatalarıyla uğraşırsanız deli olurlar. Her defasında düzeltmeye çalışırlar ancak daha da batarlar, sonunda vazgeçerler.

Dalga geçebilirsiniz

Dalga geçebilirsiniz
Bir diğer yöntem ise ciddiye alıyormuş gibi yapıp dalga geçmektir. Unutmayın, bu tiplerin bilgileri sığ ve gereksiz detaylarla doludur. Sürekli cevap vermesini sağlayarak bıktırıp, sizin profilinizden çekip gitmesini sağlayabilirsiniz.

Konuyu bağlamından kopartın

Konuyu bağlamından kopartın
Size saldırdığı konuyu alıp bambaşka noktaya götürebilirsiniz. Size küfür mü etti? Hemen ‘Ya kiraz da iyi meyve aslında. Yazın soğuk şekilde yesek’ diyerek ‘Bu nö düyor yö?’ şeklinde tepki alacaksınız. Bir iki defa daha yazar sonra çeker gider.

Hakkınızı sonuna kadar koruyun

Hakkınızı sonuna kadar koruyun
Konu hakkında siz haklıysanız karşınızdakine soru sorarak sıkıştırın. Her detaya değinerek bu tipi abandone edebilirsiniz. Konuyu bilmediği için kem küm edip gidecektir. Bir cahilin en korktuğu şey bildiklerini sorgulamasıdır.

‘Kasap bıçağı. Deli adam’

En kolay yöntem: Basın engeli

En kolay yöntem: Basın engeli
Tabii bunlarla uğraşmak istemezsiniz en kolay seçeneği sunuyorum size; basın engeli. Burası sizin çöplüğünüz. Haksız olmadığınız müddetçe, kimse size ne yapmanız gerektiğini söyleyemez. Hele ki hakaret etme hakkı kimsede yok. Tartışma ayrıdır hakaret ayrıdır. Cahille sohbet etmek kadar insanı yoran başka bir şey yoktur. Basın engeli gitsin.

Bonus: Dava edin

Bonus: Dava edin
Vaktiniz varsa, uğraşmak istiyorsanız bu tiplerle dava açın. Bu tiplerin en güvendiği şey, karşılarında bir yaptırım görememektir. Dava ile karşılaştıkları vakit, hele ki ceza aldıklarında süt dökmüş kediye dönüşürler. ‘Ben yaptım sen yapma’ diyerek yalvarırlar.

Küfreden insan acizdir.

 
Bu makaleye ifade bırak