Tarihin en çılgın hükümdarları

Tarih boyunca birçok hükümdar, kral, kraliçe, imparator, çar, çariçe hüküm sürdü. Bazıları adaletleriyle adlarını tarihe yazdırırken bazıları da çılgınlarıyla damga vurdu. Bizler de tarihin en çılgın hükümdarlarına Molatik olduk. Bakalım hangi hükümdar neler yapmış…

Tarihin en çılgın hükümdarları

Voyvoda III. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda)

Voyvoda III. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda)
Listenin ilk sırasında Bram Stoker'ın "Drakula" adlı romanına ilham veren Kazıklı Voyvoda ve Kont Drakula olarak bilinen Voyvoda III. Vlad Tepeş var.
 
Voyvoda III. Vlad, esir aldığı askerleri, özellikle Osmanlı askerlerini, kazıklara çakarak işkenceyle öldürmesiyle tarihe geçmiş.
 
III. Vlad'ın kanla beslenen bir vampir olduğu söylentisi ise kazığa geçirdiği askerlerin kanını fıçılarda toplayıp daha sonra şarap içer gibi içtiğine dair dedikodulardan kaynaklanıyor.
 
Yaklaşık 20,000 kişiyi bu şekilde öldürdüğü söylenen Kont Drakula, iyi anılmayan tarihi karakterlerden yalnızca biri.

İspanya Kralı II. Carlos

İspanya Kralı II. Carlos
İspanya Kralı II. Carlos listenin 2. sırasında yer alıyor.
 
Akraba evliliği nedeniyle fiziksel ve zihinsel engeli bulunan Carlos hanedanın tek erkek varisi olması sebebiyle tahta çıktı. 10 yaşına kadar bir bebek gibi bakılan Carlos, iyi bir hükümdar olamadı. O dönemde baba VI. Felipe'ye büyü yapıldığı için kral Carlos'un farklı doğduğuna inanılıyordu. Normalden daha büyük bir dili bulunan Carlos'un söyledikleri de oldukça güç anlaşılıyordu.
 
Yaşamının son zamanlarında duygusallaşıp içine kapanan çılgın kral, ailesini görebilmek için cenazeleri mezardan çıkarttırmasıyla ünlü.

Fransa Kralı VI. Charles

Fransa Kralı VI. Charles
Fransa Kralı VI. Charles'ın lakabı "Deli Kral". 12 yaşında tahta çıkan Charles, sarayın eğlence hayatına kendini kaptırdı. 1392'de akıl sağlığını kaybeden kral 4 adamını bir uşağın mızrağı yere düşürmesi nedeniyle öldürmüş.
 
Deli Charles ayrıca kemiklerinin camdan olduğunu düşünerek, kırılmalarını önlemek için kıyafetlerine demir bilyelerden oluşan bir zırh diktirmiştir.

Kraliçe Kastilyalı Juana

Kraliçe Kastilyalı Juana
Aşkı filmlere konu olan çılgın Kraliçe Kastilyalı Juana, tarihin en ilginç karakterlerinden biri.
 
Kocası Yakışıklı Philip'e olan aşkıyla anılan Juana, tifo hastalığına yakalanıp ölen eşinin cenazesini sık sık topraktan çıkarıp öpmesiyle anılıyor.

Bizans Kralı II. Justinus

Bizans Kralı II. Justinus
Tarihçilere göre Bizans Kralı II. Justinus, kesinlikle deliydi. Zihninde sesler duyan ve hizmetçileri ısıran Justin'in efsanelere göre iki kişiyi de yediği söylenir.
 

Bizans Kralını sakinleştirmek için tek yöntem ise onu büyük oyuncak bir kale içerisine koyup gerçek kalesinin etrafında gezdirmekmiş.

Rus Çariçesi Anna

Rus Çariçesi Anna
Rus Çariçesi Anna, kendisini yönlendirmeye çalışan aristokratlara işkence yapmasıyla ünlüydü.
 
Çariçe Anna bir hizmetçisini yaşlı prenslerden biriyle evlendirmek için düğüne özel buzdan bir kale yaptırdı ve düğün gecesi buz kalede konakladı.
 
Hazırlattığı gelinlik ise gerçek bir palyaço kostümüydü.

Ivan Vasiliyeviç

Ivan Vasiliyeviç
Korkunç Ivan lakabıyla anılan IvanVasiliyeviç, tarihin eli kanlı hükümdarlarında biri.
 
Annesi ve babasının ölümünden sonra ülke yönetiminde yer alan kişilere yıllarca kötü muamele etmiştir. 14 yaşındayken hükümetin başındaki kişinin kellesini köpek sürüsüne yedirerek üklenin başına geçmiştir.
 
Hükümdarlığı sırasında olumlu değişimler görülse de, birçok ayaklanmayı kanlı baskınlarla sonlandırmış ve kendi oğlunu bile öldürmüştür.
 
Ölümünden yıllar sonra mezarını açan arkeologlar, kehanetlerde öleceği tarih belirtilen Ivan'ın zehirlendiğini kanıtladı.

İmparator Caligula

İmparator Caligula
İmparator Caligula oldukça sıradışı bir sadist ve psikopattı.
Kurbanlarının birkaçını bayıltmadan testislerini çiğnemiş ve önünde tepe takla asmıştır.
 
Bir adamın ona hakaret etmesinin ardından adamı ve ailesini yaş sırasına göre öldürerek 12 yaşındaki küçük kızı sona bırakmıştı. O sırada adamlarından biri kızı bakire olduğu için öldüremeyeceğini söyleyince kıza önce tecavüz edip sonra öldürmüştür.
 
Caligula'nın psikopatlığına başka bir örnek ise Denizler Tanrısı Poseidon'a savaş açması. Yunan Tanrısı Poseidon'la savaşmak için askerlerine bomboş denize ok atmalarını emretmişti.

 
Bu makaleye ifade bırak