Tarihin en gaddar hükümdarları

Tarih boyunca hükümdarlar ülkelerin kaderlerini ellerinde tuttular. Büyüklükleriyle anılanlar olduğu kadar gaddarlıklarıyla anılan hükümdarlar da mevcuttu. Bizler de en gaddar hükümdarlara Molatik olduk. Bakalım tarihe gaddarlıklarıyla damga vuran hükümdarlar hangileriymiş.

Tarihin en gaddar hükümdarları

Korkunç Ivan

Korkunç Ivan
Rusların dünya devletleri arasına girmesinde en büyük paylardan birisi Çar IV. Ivan’dır. Sibirya’yı fethi, Rusya’yı bire araya getirebilmesiyle tanınmasından çok gaddarlığı ve deliliği ile meşhurdu. Paranoyak bir yapıya sahip olan Korkunç Ivan hastalıktan kurtulmak için cıva kullanıyordu. Bu da hastalığını daha da arttırdı. Gaddarlığına oğlunu bile kurban verdiği hala söylenmekte. O derece ‘çılgın’ birisiydi.

VI.Charles

VI.Charles
Sarayın eğlence hayatına kendini kaptıran bir isimdi Kral VI.Charles. Fransa’da lakabı ‘deli’ye çıkmıştı. Akıl sağlığını kaybettikten sonra yaptıklarına kimse inanamıyordu. 4 adamını bir uşağın mızrağı yere düşürmesi nedeniyle öldürmüştü. Zırhlarla sürekli dolaşıyordu çünkü kemiklerini camdan olduğunu düşünüyordu.

III. Vlad

III. Vlad
Osmanlı sarayında büyüyüp Osmanlıya karşı ayaklanan bir isimdi III. Vlad. Biz onu daha çok ‘Kazıklı Voyvoda’ olarak tanıyoruz. Yaptıkları ile filmlere, romanlara konu oldu. Düşmanlarına acımasızlığı ile tanınan Vlad, lakabını da buradan kazandı. Kazıklara oturttuğu düşmanları onun ne kadar gaddar olduğunu gösteriyordu.

Kral Herod

Kral Herod
En gaddarlar listesine girebilecek potansiyelde birisiydi Kral Herod. Hz. İsa’nın doğumu sonrası bütün bebeklerin öldürülmesini emretmişti. İşler git gide kötü olmaya başlayınca ailesi de endişelendi ancak onları da idam ettirdi. Ailesine bile acımayan birisiydi.

Caligula

Caligula
‘Roma’nın en gaddar ismi kim?’ diye soracak olursak kuşkusuz Caligula’dır. Döneminde erkekleri sırf zevk için öldürüp, eşleriyle beraber oluyordu. Tuhaflığı ve ahlaksızlığı ile nam salmıştı. Tarihçiler tarafından soğuk, kibirli, bencil ve deli olarak tasvir edilmektedir.

 
Bu makaleye ifade bırak