Tarihin en iyi 10 tankı

Savaş sahnesine 1. Dünya Savaşı’nda giren tanklar o günden bu güne tarihi etkilemeye devam etti. Haliyle 100 küsur yılda çok fazla değişime uğradı. Bazıları unutulup giderken bazıları da tarihe damga vurdu. İşte bu yazımızda tarihin en iyi 10 tankını inceleyeceğiz.

Tarihin en iyi 10 tankı

10-  M4 Sherman

10-  M4 Sherman

2. Dünya Savaşı’nda adından sık sık söz ettiren tanklardan biri M4 Sherman’dı. ABD’nin başlarda çok basit tasarladığı ancak Alman tankları karşısında çaresiz kalması üzerine geliştirdiği M4 Sherman’lar üretimi kolay olması nedeniyle tercih edildi. 50 bin adet üretilmiştir.

9- Merkava

9- Merkava

İsrail’in tank teknolojine kazandırdığı en ilginç araçlardan biri. En önemli özelliği motoru. Diğer tanklar gibi motoru arka kısımda değil aksine ön tarafta bulunuyor. Bunun sebebi ise İsrail ordusunda asker sayısı çok fazla değil ve haliyle yetiştirilen askerler çok değerli oluyor. Onları ekstra korumak için motoru bi kalkan olarak kullanıyorlar. Ayrıca arka tarafında bir kaçış kapağı bulunuyor. Çok pahalı olması nedeniyle İsrail dışında çok tercih edilmiyor.

8- Challenger

8- Challenger

Tarih boyunca yenilmeyen bir tank varsa o da Challenger’dır. İngiliz tankı girdiği sıcak savaşlarda asla mağlup edilemedi ve bu unvanı kazandı. 586 kilometre menzile sahip.

7- Panzer 4 (Panzerkampfwagen IV)

7- Panzer 4 (Panzerkampfwagen IV)

Alman tankı denince akla ilk gelenlerden birisi Panzer 4 Almancası Panzerkampfwagen IV2. Dünya Savaşı’nda en çok üretilen Alman tankı olmuştu. Tiger’larla birlikte ordunun bel kemiğiydi

6- Centurion

6- Centurion

Yine 2. Dünya Savaşı yine bir tank. En önemli gelişme o yıllarda olmuştu tabii. Bazı otoritelere göre Britanya tarafından yapılan en iyi tank tasarımıdır. 1990’lara kadar az da olsa kullanılmıştır. Şasesi hala bazı motellerde kullanılmaktadır.

5- Mark I

5- Mark I

Tankın savaş meydanlarına çıkması onun sayesinde olmuştu. Çok bir numarası yoktu, saatte 5 kilometre hızla gidiyordu, aracın içi aşırı sıcaktı, manevra yeteneği zayıftı ama ilk olması bakımından önemliydi. Düşünsenize savaş alanındasınız, karşıdan koca bir demir kütlesi size doğru geliyor.

4- Panther

4- Panther

Panzer 4’ler T-34 karşısında çaresiz kalınca Almanlar yeni bir tank geliştirdi. Tiger tankı ile birlikte kullanılan Panther’ler, savaş performansı dışında bakıldığında 2. Dünya Savaşı’nın en başarılı tankıydı. Ancak teknik aksaklıklar nedeniyle çok fazla kullanımda kalamadı.

3- Tiger

3- Tiger

Tank dünyasında efsane denince akla ilk önce Tiger gelir. Kalın zırhı ve topuyla adeta tek başına bir ordu gibiydi. Söylenenlere göre tek başına 33 düşman tankını yok etmiş, 2 kilometre ötedeki düşmanı avlamıştı. Bir Tiger’ı yok edebilmek için rakibi 800 metreden 20 başarılı atış yapması gerekiyordu. 

2- M1 Abrams

2- M1 Abrams

ABD’nin savaş meydanlarına kattığı M1 Abrams başarıysa adından söz ettiriyor. 1980’lerde üretilmeye başlanan tank ilk olarak Körfez Savaşı’nda kullanıldı. 2000 Irak tankını yok eden M1 Abrams’lar sadece 4 zayiat verdi.

1- T-34

1- T-34

Tank tarihini değiştiren araç diyebiliriz. Tasarımı, hızı, üretim maliyetiyle efsaneler arasına girmişti. Eğimli zırhı ile gelen mermileri sektiriyor, hızıyla düşmanı şaşırtıyor, ucuz maliyeti nedeniyle kolaylıkla üretiliyordu. Almanlar 1 Panther tankı üretirken Ruslar 10 T-34 üretebiliyordu.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak